Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

ITD. Przez trzy tygodnie używał cudzej karty

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Dokumenty i dane cyfrowe z tachografu wskazywały na trzytygodniowy urlop. W rzeczywistości ukraiński kierowca skontrolowany przez Inspekcję Transportu Drogowego przez trzy tygodnie jeździł na cudzej karcie. Kierowcę ukarano mandatem, odpowiedzialność poniesie też przewoźnik. 

Fot. ITD Dokumenty i dane cyfrowe z tachografu wskazywały na trzytygodniowy urlop. W rzeczywistości ukraiński kierowca skontrolowany przez Inspekcję Transportu Drogowego przez trzy tygodnie jeździł na cudzej karcie. Kierowcę ukarano mandatem, odpowiedzialność poniesie też przewoźnik.

Kontrola ukraińskiego pojazdu przeprowadzona autostradzie A4 w Mysłowicach przez katowicką ITD, zdecydowanie nie potoczyła się po myśli kierowcy. Według danych zapisanych na jego karcie kierowcy, dwa dni wcześniej zakończyć miał trzytygodniowy wypoczynek.

Ukraiński szofer okazał jednak inspektorom protokół z kontroli drogowej, jakiej został poddany na Ukrainie, kierując tym samym pojazdem co obecnie. Ta kontrola odbyła się podczas jego rzekomego urlopu. Postawiony przed faktem dokonanym kierowca przyznał do jazdy na cudzej karcie kierowcy. W połowie października zalogował kartę innego kierowcy i jeździł tak po swoim kraju przez trzy tygodnie. Wjeżdżając do Polski miał zatem na swojej karcie niewiele zapisów własnej pracy oraz wpisany długi odpoczynek.

Redakcja poleca: Kosztowna pułapka w którą wpada wielu kierujących

Inspektorzy ITD sprawdzili zapisy z bardzo aktywnie spędzonego „urlopu”. Okazało się, że Ukrainiec niezbyt przejmował się wówczas przepisami o limitach czasu jazdy czy wymaganych przerwach i odpoczynkach.
Przewoźnikowi odpowiedzialnemu za pracę tego kierowcy grozi w efekcie maksymalna przewidziana ustawą kara, tj. 12 000 złotych, gdyż suma kar za poszczególne stwierdzone naruszenia sięgnęła 13 600 zł. Z kolei kierowcę ukarano mandatem 2000 zł. Inspektorzy zatrzymali też cudzą kartę, nielegalnie wykorzystywaną przez ukraińskiego szofera.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości