Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

ITD. Szara strefa pod lupą inspektorów

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała kolejnych kierowców, którzy wykonywali zarobkowy przewóz osób niezgodnie z prawem. Nielegalnym przewoźnikom grożą wysokie kary pieniężne.

Lubelscy inspektorzy transportu drogowego od pewnego czasu prowadzą wzmożone kontrole samochodów osobowych, którymi świadczone są zarobkowe przewozy osób w oparciu o aplikację jednej z europejskich firm.

Wielu z dotychczas skontrolowanych kierowców nie spełniało wymagań ustawy o transporcie drogowym – nie posiadali właściwej licencji, wymaganych orzeczeń lekarskich i psychologicznych.

Zobacz także: Auto na lawecie. Będą zmiany w prawie

We wtorek, 6 listopada na lubelskich ulicach patrole ITD skontrolowały kolejnych dwóch kierowców samochodów osobowych, którzy świadczyli za pośrednictwem elektronicznej aplikacji usługę zarobkowego przewozu osób z pominięciem wszystkich wymogów.

Zatrzymani szoferzy twierdzili, że słyszeli o nielegalności tego procederu. Jednak przedstawiciele operatora przekonali ich, iż wykonywane przez nich usługi przewozu osób są w pełni zgodne z prawem.

Wobec wszystkich skontrolowanych kierowców zostały wszczęte postępowania administracyjne. Każdemu z nich grozi kara pieniężna w wysokości 15 tysięcy złotych.

Ponadto wyniki kontroli przeprowadzonych przez ITD zostaną przekazane również do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Policji.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że wykonywanie działalności gospodarczej, polegającej na transporcie drogowym osób, może być świadczone jedynie w oparciu o posiadaną ważną licencję na wykonywanie transportu drogowego osób. Dodatkowo, w przypadku wykonywania przewozów osób taksówką, użytkowany pojazd musi być wyposażony w zalegalizowany taksometr i kasę fiskalną.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości