Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

IX Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej

Data publikacji: Autor: Karol Biela

IX Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej Już 19 maja, czyli w najbliższa sobotę, ruszy w Kazimierzy Wielkiej IX Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej.

Starocie na kołach będziemy podziwiać na Ponidziu, a metę zlokalizowano... w „Szklanym Domu” Żeromskiego
Nie przypadkiem, gdyż tegoroczny rajd połączony został z VIII Eskapadą Patriotyczną i Literacką. Automobiliści pojadą szlakiem wielkich Polaków: Mikołaja Reja, Hugo Kołłątaja, Jana Chryzostoma Paska, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego.

Rajd wystartuje jutro, w sobotę, o godzinie 9 – na parkingu przed kazimierską halą sportową. Rozpoczną go próby sprawnościowe z udziałem wychowanków Domu Dziecka.

Atrakcyjne Ponidzie

Na dzieciaki czekają wiele atrakcji, a potem kolumna aut i motocykli skieruje się do Topoli. To dawna posiadłość Rejów, tutaj znajdują się także dwór i drewniany kościółek. Uczniowie Zespołu Szkół imienia Mikołaja Reja przygotowali niespodziankę – obok prezentacji artystycznych będzie degustacja smakowitej „fitki”, potrawy regionalnej. Dodajmy, że w Topoli... mieszka komandor rajdu Marek Krupa.

Zobacz też: Międzynarodowy Świętokrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych 2012

W południe rajdowicze zawitają do Niegosławic koło Złotej Pińczowskiej. Tu urodził się znany poeta Adolf Dygasiński, „piewca Ponidzia”. Dalej na szlaku znajdą się: Krzyżanowice Dolne – z kościołem ufundowanym przez Hugo Kołłątaja, który był proboszczem tej parafii oraz Skrzypiów – tutaj swoją posiadłość miał Jan Chryzostom Pasek.

Wczesnym popołudniem automobilerzy zameldują się w Pińczowie, gdzie zaplanowano zwiedzanie Muzeum Regionalnego. A publiczność będzie miała okazję podziwiać na rynku zabytkowe auta i motory.

Finał w Ciekotach

Z Pińczowa rajd pojedzie prosto do Nagłowic. Głównym punktem programu będzie zwiedzanie Muzeum Mikołaja Reja, „ojca literatury polskiej”. Nie zabraknie też innych atrakcji, a potem – Tor Kielce. Tu odbędą się próby sprawnościowe dla samochodziarzy, zaś pierwszą część rajdu zakończy wieczorne ognisko. 

W niedzielę o godzinie 9 automobilerzy zameldują się w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W programie wizyty przewidziano też spotkanie z Jerzym Sienkiewiczem – prawnukiem pisarza, laureata Nagrody Nobla.

Z Oblęgorka jedziemy do stolicy województwa. Na trasie rekonesansu w Kielcach znalazły się Pałac Biskupów Krakowskich oraz Muzeum Stefana Żeromskiego. Metę tegorocznego rajdu wyznaczono w Ciekotach. Atrakcją – nie tylko turystyczną – jest tutaj Centrum Edukacyjne; czyli mityczny „Szklany Dom” Żeromskiego.

Nasza marka

Kazimierski Rajd Pojazdów Zabytkowych ma swoją markę. Co roku biorą w nim udział kierowcy z różnych stron Polski. Marek Krupa, na co dzień sekretarz powiatu kazimierskiego, poprowadzi kolumnę w swojej „złocistej torpedzie”. To unikatowy prototyp Fiata X1/9.

IX Rajd Pojazdów Zabytkowych jest projektem świętokrzysko-małopolskim. Imprezę organizują Koło Automobilklubu Kieleckiego w Kazimierzy Wielkiej oraz Asocjacja Automobilerów z Krakowa.

Adam Ligiecki

IX Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

IX Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości