Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Jaguar, który mówi

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

fot. archiwum Na Jaguara wjechał kiedyś z dużą szybkością syn prezydenta W. ale samochodowi nic się nie stało, kierowcy zresztą też, bo uznano, że był w stanie słynnej pomroczności jasnej.

Dotychczas przysłowiowy był w Polsce koń, który mówi, a teraz mamy samochód. Z Jaguarem S-Type można rozmawiać w dziewięciu językach. Można mu powiedzieć, żeby włączył radio i światła, ustawił wyżej fotele albo sprawdził poziom oleju.

 

fot. archiwum Żeby włączył wycieraczki albo zahamował, jak jest za blisko innego samochodu Jaguarowi nie trzeba mówić, bo sam wie. Rozmowy można prowadzić w wielu językach europejskich, ale po polsku jeszcze nie.

 

Udoskonalony model S-Type pokazano w Monte Carlo. Jest to dobre miejsce na pokazywanie luksusowych samochodów, świat umówił się, że wszystko jest tu luksusowe. Jedna litera ze złota nazwy jachtu Sułtana Brunei waży 18 kilogramów. Z Nicei do Monte Carlo leci się helikopterem nisko nad morzem, aby uniknąć korków na drodze, które są jeszcze większe niż na Trasie Łazienkowskiej w godzinach szczytu.

 

Nowy S-Type ma pierwszy w historii Jaguara 6-cylindrowy silnik Diesla 2,7 l z dwoma turbinami, poprawione zawieszenie oraz 6-biegowe skrzynie biegów. Model S-Type R czyli sportowa odmiana tego auta ma moc 400 KM, osiąga szybkość 250 km/h oraz przyspieszenie do 100 km/h w 5,3 sekundy, czyli prawie na poziomie sportowego Porsche. Najtańszy model Jaguara X-Type kosztuje w Polsce ok. 150 tys., a najdroższy XKR około 600 tys. złotych. Jaguary były zawsze wzorem elegancji. W nowym modelu trzeba poprawić skrzynie biegów, wchodzą nierówno, częściej wsteczny niż na jedynkę. Mało widoczne są też wskaźniki kilometrowe licznika oraz tablica nawigacyjna.

 

W firmie nastąpiły zmiany. Właścicielem Jaguara w Polsce jest obecnie Mariusz Książek (firma budowlana Marvipol), a jednym z wiceprezesów Waldemar Łopot, który pracował kiedyś w Top-Carze, salonie Forda. Funkcję dyrektora zarządzającego pełni Janusz Wiśniewski (dawniej Alfa Romeo). Wiśniewski jest entuzjastą i twierdzi, że nie ma lepszego samochodu od Jaguara, co wskazuje na pewien nadmiar uczucia nad materią, ale faktycznie auta te utrzymują wysoką pozycję w świecie samochodowego luksusu.

 

Roczna produkcja Jaguarów wynosi 143 tys. sztuk. Najwięcej sprzedaje się w USA - 40 tys. W Polsce w ubiegłym roku sprzedano 53 Jaguary, łącznie jeździ ich po kraju ok. 1,5 tysiąca. Samochody te mają opinie bardzo trwałych, nie ma co rdzewieć, karoserie są z aluminium.

 

W Monte Carlo Jaguar jest akurat. Jak się podjeżdża pod kasyno, to portier z uszanowaniem otwiera drzwi.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości