Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38761 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Jaguar XJ

Data publikacji: Autor: Maciej Rzońca

 Jaguar należy od lat do producentów kojarzących się z wyszukaną elegancją i tradycyjną linią nadwozi swych pojazdów. Wśród nich najbardziej klasycznym modelem jest XJ.

Jaguar należy od lat do producentów kojarzących się z wyszukaną elegancją i tradycyjną linią nadwozi swych pojazdów. Wśród nich najbardziej klasycznym modelem jest XJ, którego już siódma generacja zawitała do nielicznych polskich salonów.

Jaguar XJ jest klasyczną, dużą limuzyną (5 m długości) o ponadczasowej, zawsze eleganckiej linii. Nadwozie nowego XJ wykonane jest prawie w całości z aluminium, co pozwoliło obniżyć jego masę o ok. 40 proc, ale jednocześnie podwyższyć sztywność o 60 proc. Zyskała na tym dynamika, wytrzymałość oraz bezpieczeństwo jazdy. Oferowane silniki są potężne - najmocniejszą jednostką jest turbodoładowany silnik V8 o pojemności 4,2 litra i 400 KM mocy. Ten sam silnik bez doładowania ma moc 300 KM. Zupełnie nową jednostką w XJ jest 3,5-litrowy silnik V8 o mocy 262 KM, a najmniejszy oferowany w tym modelu (również po raz pierwszy) silnik to 3-litrowe V6 o mocy 240 KM. Wszystkie silniki współpracują z sześciobiegową, automatyczną skrzynią ZF, znaną już ze zmodyfikowanego modelu S-type.

Trudno rozpisywać się szczegółowo na temat wyposażenia jaguara XJ. Jest tam po prostu wszystko, co tylko wymyślono do tej pory w motoryzacji, by podróż uczynić bezpieczniejszą i bardziej komfortową, ale też dynamiczną i szybką. Klasyczna linia nadwozia przyciąga uwagę, wewnątrz wszechobecna elegancja i szyk - skóra, chrom, drewno. Za to wszystko trzeba jednak zapłacić co najmniej 312 tys. złotych.

Śląsko-małopolska premiera jaguara XJ miała miejsce w krakowskiej Willi Decjusza i jak na brytyjską klasykę przystało cały czas padał ulewny deszcz, który utrudniał oglądanie całej gamy samochodów tej marki zgromadzoną tam przez Wojciecha Brzezińskiego, jedynego na Śląsku dealera Jaguara.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Jaguar XJ dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Jaguar XJ Cena