Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Jak bezpiecznie holować samochód

Data publikacji: Autor: Tekst: Michał Głombiowski, Fot.: Paweł Najbar

 Holowanie pojazdów wymaga zachowania szczególnej ostrożności przez obu kierowców i wymaga ścisłej współpracy między nimi.
Warto więc wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Samochód na lince
Zasadą jest, aby kierujący pojazdem holowanym był bardziej doświadczony. Poza tym, przed podjęciem jazdy powinno się uzgodnić sposób porozumiewania się. Mogą to być znaki ręką lub światłami drogowymi. Należy ustalić, jaki gest lub znak powiadamiać będzie o konieczności zatrzymania się lub innym manewrze. Wymaga to od kierowców dużej uwagi i ciągłego kontrolowania, co dzieje się w drugim pojeździe.

W razie nagłej awarii samochodu i konieczności holowania go, warto wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Funkcjonariusze policji zgodnie twierdzą, że większość polskich kierowców ma małe pojęcie o prawidłowych zasadach holowania uszkodzonego auta. Nagminne jest stosowanie nieodpowiedniej linki holowniczej, utrzymywanie nieprawidłowego dystansu pomiędzy pojazdami, a także ich złe oznakowanie. Tymczasem kodeks drogowy dokładnie precyzuje, w jaki sposób samochód należy holować.

Najważniejszą sprawą jest zachowanie odpowiednich warunków bezpieczeństwa. Zasadą jest, aby kierujący pojazdem holowanym był bardziej doświadczony. Jeżeli więc ktoś posiada dłużej prawo jazdy i większe umiejętności niż właściciel uszkodzonego auta, należy się wymienić i pozwolić takiej osobie usiąść za kierownicą samochodu holowanego. Jeżeli holowanie odbywa się na holu giętkim należy utrzymywać stały naciąg linki, tak aby nie wlokła się ona po jezdni, a także aby uniknąć niepotrzebnych szarpnięć.

Holowanie pojazdów wymaga ścisłej współpracy obu kierowców. Warto więc przed podjęciem jazdy ustalić sposób porozumiewania się. Mogą to być znaki ręką lub światłami drogowymi. Należy ustalić, jaki gest lub znak powiadamiać będzie o konieczności zatrzymania się lub innym manewrze. Wymaga to od kierowców dużej uwagi i ciągłego kontrolowania, co dzieje się w drugim pojeździe.

Ważne zasady - radzi nadkomisarz Marek Konkolewski z KWP Gdańsk
Dozwolona prędkość auta holującego to 30 km/h w obszarze zabudowanym, poza nim 60 km/h. Pojazd holujący musi mieć zawsze włączone światła mijania, natomiast samochód holowany oznaczony być musi odblaskowym trójkątem ostrzegawczym zainstalowanym z tyłu z lewej strony auta. Jeżeli jest niedostateczna widoczność pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne, nie mijania, aby nie oślepiać kierowcy z przodu. Odległość pomiędzy samochodami przy holu giętkim wynosić musi 4-6 metry i linka holownicza obowiązkowo ma być oznaczona na przemian czerwonymi i białymi pasami lub czerwoną albo żółtą chorągiewką zawieszoną pośrodku linki. Nie wolno stosować innego typu holu, gdyż powodować to może sytuacje niebezpieczne.

Holuj bezpiecznie
1. Podczas holowania samochodu jedźmy powoli. Przy zachowaniu mniejszej prędkości łatwiej zapanować nad samochodem w nagłej, trudnej sytuacji.
2. Postarajmy się, w ramach możliwości, wybrać stosunkowo mało uczęszczaną trasę. Warto wcześniej omówić drogę, tak aby później nie było nieporozumień.
3. Należy bezwzględnie dostosować się do wymogów kodeksu drogowego i odpowiednio oznakować oba pojazdy. Nie zapominajmy o włączeniu świateł mijania. W przypadku złej widoczności należy w samochodzie holowanym użyć świateł pozycyjnych, a nie mijania, należy bowiem pamiętać, że te mogą łatwo oślepić kierowcę pojazdu holującego.
4. Przed ruszeniem ustalmy podstawowe zasady komunikowania się. Określmy dokładnie znaczenie gestów, którymi będziemy się w razie konieczności posługiwali.
5. Podczas holowania samochodu należy utrzymywać w miarę stałą prędkość. Unikajmy gwałtownego przyspieszania i szarpnięć. Należy czuwać nad tym, aby linka holownicza była odpowiednio naciągnięta. Hol wlokący się po ziemi może zaplątać się między koła i spowodować bardzo niebezpieczną sytuację.
Porad udzielił nadkomisarz Marek Konkolewski.

Pomoc drogowa
Gdy nasz samochód definitywnie odmówi posłuszeństwa lub gdy nie nadaje się do odholowania na lince, pozostaje nam jedynie skorzystać z usług pomocy drogowej. Transport samochodu na platformie niestety do tanich nie należy. W koszt usługi zawsze wliczony jest zarówno dojazd jak i powrót lawety, oraz załadunek i rozładunek uszkodzonego pojazdu na platformę. Za utrudnienia typu: wrzucony bieg, zaciągnięty hamulec ręczny, uszkodzone koła, wgniecenia blachy uniemożliwiające swobodne przetoczenie samochodu lub wyciągnięcie auta z rowu, naliczane są dodatkowe koszty.

» Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • daniel347

  Pomimo, że holowanie lawetą kosztuje to ze względów bezpieczeństwa, szczególnie przy obecnej pogodzie, jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Nie piszę tylko dlatego, że zajmuję się pomocą drogową, ale przez lata widziałem już skutki nieodpowiedzialnego zachowania. Niekiedy tragiczne, i to nie tylko dlatego że "blahcy były do klepania". Niekiedy nie warto być skompym. Ale sami zdecydujecie. Dla zainteresowanych www.szczecin-pomocdrogowa.pl Daniel

 • tomek-o

  A podstawowym błędem przy holowaniu jest włącznie świateł awaryjnych w pojeździe holowanym albo w obu pojazdach - co jest bardzo mylace dla innych kierowców. I warto zaopatrzyć się w elastyczną linkę, która nie bedzie się ciągnąć po asfalcie.

 • kopering

  Najtaniej i najpraktyczniej zaopatrzyć się w dobry assistance, tego typu karta to Pomoc nie tylko przy holowaniu auta.

 • sarah

  Fakt, zakres oferowanej pomocy jest bardzo szeroki

 • kopering

  Tego typu pomoc może się przydać niezależnie od pory roku.

 • sarah

  Masz rację, możemy potrzebować pomocy w bardzo różnych sytuacjach

 • Komentarz usunięty.
 • Assistance 24h (gość)

  Wychodząc naprzeciw problemom jakie powstają podczas podróży w wyniku awarii lub wypadku, stworzyliśmy ogólnopolski numer telefonu 789-000-789 dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy na drodze, chcąc zapewnić im szybką i fachową obsługę. Jesteśmy polską firmą dlatego doceniamy potencjał jaki obecny jest w polskich usługach.

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • quba (gość)

  No właśnie, holowanie z linką to jednak ryzyko i powinni się za to zabiera doświadczeni kierowcy. Ja tam wolę zadzwonić na pomoc drogową, mam sprawdzoną firmę - bk-pomoc. Mają własny warsztat wiec od razu mogą naprawić zepsuty samochód co jest dużym plusem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości