Wszystko
o samochodach

Poradnik kierowcy / Bezpieczne dziecko w samochodzie

Jak bezpiecznie podróżować samochodem z dziećmi?

Data publikacji: Autor: Dzień Dobry TVN / x-news

fot. Dzień Dobry TVN / x-news Często na wakacyjne wyjazdy wybieramy się całą rodziną. Jak pomieścić bagaże wszystkich jej członków w jednym samochodzie? Tomasz Tonder z Volkswagen Polska pokazał w "Dzień Dobry Wakacje", jak poprawnie i bezpiecznie spakować walizki do bagażnika i jak zamontować rower na dachu. Wyjaśnił również, jak zapewnić dzieciom rozrywkę w czasie podróży wykorzystując dostępne w samochodzie miejsce.

Kiedyś każde dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia musiało być przewożone w foteliku. Dziś, po nowelizacji przepisów w 2015 roku, konieczność przewożenia pociech w fotelikach zależy od ich wzrostu. Dopóki dziecko nie będzie miało więcej niż 150 cm wzrostu, będzie musiało podróżować w taki właśnie sposób. Zgodnie z nowymi regulacjami dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą jeździć w pojazdach, które nie mają pasów bezpieczeństwa. Nie wolno również przewozić na przednim siedzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy, jeśli w aucie znajduje się aktywna poduszka powietrzna. 

Dziecko nie powinno siedzieć przy otwartym oknie, gdyż jest nie tylko narażone na przewianie, ale ryzykujemy też, że coś może mu wpaść do oka. Jeśli nasza pociecha ma chorobę lokomocyjną, może przyjąć odpowiednie leki, o które najlepiej zapytać lekarza. Są na rynku środki przeznaczone dla dzieci, które nie powodują senności i zmęczenia. Dzieci, którym pod wpływem leków będzie chciało się spać, mogą reagować rozdrażnieniem, co może rozpraszać kierowcę.

Redakcja poleca:

Samochód na gaz. Niezbędne formalności 
Te auta są najpopularniejsze w Polsce
Toyota Celica z filmu „Chłopaki nie płaczą". Jak dziś wygląda auto?

Wybierając się w daleką trasę, warto pomyśleć o rozpoczęciu podróży wczesnym rankiem lub nawet w nocy. Dziecko może wówczas spać, co pozwoli kierowcy spokojnie prowadzić pojazd. Jeżeli wyprawa ma się jednak odbyć w ciągu dnia, na drogę warto zabrać gry, bajki i kolorowanki, które nie pozwolą maluchowi się nudzić i marudzić. Dobrym rozwiązaniem są również proste zabawy, takie jak śledzenie trasy przejazdu i kontrolowanie mapy. Posiadając tak odpowiedzialną funkcję, dziecko na pewno nie będzie wielokrotnie powtarzać pytania, kiedy dojedzie na miejsce. W trakcie jazdy, pociecha nie powinna jeść słodyczy i pić słodkich napojów gazowanych, które powodują nadpobudliwość. Zastąpienie ich wodą oraz owocami, jest nie tylko zdrowsze, ale i pomoże zaoszczędzić rodzinie niepotrzebnego stresu. Nie zapominajmy także o krótkich przerwach, co 2-3 godziny.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości