Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Jak bezpiecznie prowadzić po zmroku?

Data publikacji: Autor: (rm)

Do jazdy po zmroku trzeba się przygotować Jazda samochodem po zmierzchu, szczególnie w nocy, jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Warto więc pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze wcześniej trzeba zadbać o ustawienie świateł i sprawdzić stan żarówek. Źle ustawione reflektory mogę oślepiać innych kierowców. Stare żarówki nierzadko świecą słabo i nie zapewniają odpowiedniej widoczności. Szkła reflektorów powinny być czyste, podobnie jak szyby samochodu. Te ostatnie trzeba wyczyścić także od środka.

Redakcja poleca:

Czy nowe auta są bezpieczne? Nowe wyniki testów zderzeniowych
Testujemy nowego Volkswagena Polo
Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto?

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Polecamy: Sprawdzamy co oferuje Nissan Qashqai 1.6 dCi

Jeśli w samochodzie jest możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej, należy ustawić je tak, by nie było zbyt intensywne. - Mocne światło wewnątrz samochodu osłabia zdolność obserwacji tego, co się dzieje na zewnątrz – podkreśla Radosław Jaskulski, instruktor techniki jazdy ze Szkoły Auto Skoda. – Nawigację też trzeba przestawić w tryb nocny. Pasażerowie nie powinni używać urządzeń, które emitują intensywne światło.

Kierowca powinien unikać patrzenia na reflektory nadjeżdżających samochodów, bo to oślepia. Trzeba też pamiętać o właściwym korzystaniu ze świateł drogowych, a więc nie włączać ich w terenie zabudowanym i wyłączać, gdy z przeciwka zbliża się inny pojazd. Konieczne są też dłuższe odstępy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości