Jak bezpiecznie przewozić dziecko w aucie?

(ip)
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
Długa podróż, powrót z rodzinnych wakacji lub wypad na długi weekend. Taka wyprawa to często prawdziwe wyzwanie i próba cierpliwości dla rodziców, których dzieci po wyspaniu się mają dużo energii i trudno utrzymać je w foteliku. Na co warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy się w podróż z małym pasażerem? Czego dotyczą nowe wymogi odnośnie przewożenia dzieci przedstawione przez Ministerstwo Infrastruktury?
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

Na początek scenariusz, który może zdarzyć się w trakcie jazdy z dzieckiem. Załóżmy, że fotelik już mamy zamontowany. Jeśli jedno z rodziców planuje usiąść z tyłu razem z małym pasażerem lub wyposażyć je w zabawki, kanapki, paluszki i soczki, a do tego poluzować pasy, bo maluch nie lubi być nimi unieruchomiony, musimy krzyknąć: STOP! Właśnie popełniliście trzy błędy, które mogą zagrozić bezpieczeństwu zarówno dziecka, jak i rodzica.

Pamiętajmy, że dorosłego pasażera chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, zagłówki, fotele samochodowe i wiele innych systemów – w zależności od auta, którym podróżujemy. Malucha nie chroni nic. W dodatku posiada on inną budowę anatomiczną, stąd jest bardziej podatny na obrażenia.

Nowe przepisy Ministerstwa Infrastruktury – na korzyść, czy nie?

W chwili obecnej dziecko do 12 roku życia, lub osiągnięcia 150 cm wzrostu, powinno podróżować w foteliku. Pod koniec września ma wejść w życie ustawa zmieniająca ten przepis, likwidująca kryterium wieku, a wprowadzająca wymóg przewożenia dzieci w fotelikach do 135 cm wzrostu oraz wprowadzająca zakaz przewożenia dzieci do 3 roku życia w autach nieposiadających pasów bezpieczeństwa. Ustawa zezwoli także na przewożenie maluchów w fotelikach tyłem do kierunku ruchu, na przednim siedzeniu pod warunkiem wyłączenia poduszki powietrznej. Mimo zmiany przepisów warto wozić dziecko w foteliku jak najdłużej, do czasu gdy będziemy mogli poprawnie zapiąć je w pasach bezpieczeństwa, i wybierać dla nich tylną kanapę. Zarówno bowiem trzypunktowe pasy bezpieczeństwa jak i poduszki powietrzne są projektowane dla dorosłych i niekoniecznie zadziałają prawidłowo w przypadku małych pasażerów. Dlatego do 12 roku życia, lub osiągnięcia 150 cm wzrostu, dziecko powinno podróżować w foteliku.

Jaki fotelik będzie najlepszy?

Ten, który pasuje do Twojego auta oraz Twojego dziecka. Nie istnieje (jeszcze) fotelik idealny, pasujący do każdego samochodu i każdego dziecka bez wyjątku. Przy podjęciu dobrej decyzji pomocne okażą się trzy podstawowe kroki. Pierwszy to wybór odpowiedniej kategorii wagowej fotelika (najpopularniejsze to: 0-13 kg, 9-18 kg lub 15-36 kg). Gdy już to ustalimy, wybierzmy kilka lub kilkanaście modeli fotelików z dobrymi notami w niezależnych testach zderzeniowych, to nasz drugi krok. Trzecim zaś powinna być przymiarka: fotelika do auta oraz dziecka do fotelika. Warto włożyć w to odrobinę wysiłku, gdyż potem może się okazać, że fotelika nie da się zamontować w naszym aucie (czasami w ogóle, nie tylko poprawnie), lub nie pasuje do naszego dziecka. Przykładem mogą być sytuacje gdy: pas samochodowy jest zbyt krótki, aby zamontować za jego pomocą fotelik, fotelik nie pasuje do profilu kanapy – jest niestabilny, ustawiony zbyt pionowo, co powoduje opadanie główki dziecka itd., nie da się poprawnie poprowadzić pasów samochodowych u dziecka lub jest ono za małe do danego modelu. To tylko wybrane przykłady, warto więc sprawdzić wszystko dokładnie przed zakupem.

O czym warto jeszcze pamiętać?

1. __**Przewozimy dziecko tylko i wyłącznie w foteliku samochodowym.** Nigdy na rękach u pasażera - podczas zderzenia nawet najsilniejsza mama nie będzie w stanie go utrzymać.

2. Przed każdą podróżą należy sprawdzić, czy fotelik jest poprawnie i stabilnie zamontowany, a dziecko poprawnie w nim zapięte. Nawet najlepszy fotelik źle zamontowany, nie zagwarantuje dziecku bezpieczeństwa.

3. Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla malucha to środkowe siedzenie tylnej kanapy. Jeśli montaż na nim jest niemożliwy – montujemy fotelik za fotelem pasażera.

4. Mama siedzi z przodu – unikamy sadzania dorosłego pasażera z tyłu, obok dziecka w foteliku, jeśli nie ma takiej konieczności. Podczas wypadku ciało dorosłego człowieka może spowodować poważne lub nawet śmiertelne obrażenia u dziecka.

5. Unikamy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. W przypadku fotelików 0-13 kg poduszka powietrzna stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie. W przypadku starszych dzieci może spowodować poważne obrażenia, np. nóżek.

6. Unikamy jedzenia w czasie jazdy. Może dojść do zadławienia lub zakrztuszenia, w sytuacji gdy nie będziemy w stanie zatrzymać auta i udzielić dziecku pomocy.

Bezpieczeństwo dzieci zależy także od tego jak podróżują dorośli. Dbajmy o to, aby każda z podróżujących w aucie osób miała zapięte pasy bezpieczeństwa. Niezapięty pasażer, w razie wypadku, stwarza śmiertelne zagrożenie dla innych osób w aucie. Poza tym warto dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie również z myślą o naszych pociechach – sprawdzajmy więc za każdym razem, czy mamy poprawnie zapięte pasy oraz dobrze ustawione zagłówki samochodowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty