Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Jak bezpiecznie przewozić dziecko zimą? Główne grzechy rodziców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Według danych ONZ rocznie na świecie w wypadkach ginie prawie 200 tys. dzieci. To tak jakby każdego dnia znikała jedna spora szkoła.

Jak potwierdza Policja, w statystykach bezpieczeństwa drogowego Polska nie wypada najlepiej – dochodzi u nas do wielu wypadków, w których poszkodowane są również dzieci, a wskaźnik zagrożenia dla grupy wiekowej do lat 16, był u nas w ubiegłych latach o ponad 50% wyższy niż średnio w Unii Europejskiej. Nie są to optymistyczne informacje, zwłaszcza że wielu tragediom można z powodzeniem zapobiec.

Brak fotelika, lub źle dobrany fotelik

Grozi za to nie tylko mandat! Fotelik, który jest za mały, za duży albo po prostu zniszczony, nie powinien być użytkowany przez dziecko bo nie zapewnia należytego bezpieczeństwa. Bagatelizowanie tej kwestii to skrajna nieodpowiedzialność!

Złe montowanie fotelika

Nawet idealnie dobrany fotelik nie spełni swojej roli jeśli jest źle zamontowany. Warto poprosić o pomoc specjalistę lub przynajmniej dokładnie zapoznać się z instrukcją

Redakcja poleca:

Zaśnieżone i niewidoczne znaki. Czy trzeba się do nich stosować?
Uwaga kierowcy. Koniec z kasowaniem punktów karnych
Żarówka samochodowa. Żywotność, wymiana, kontrola

Przecenianie swoich umiejętności i wpływu na sytuację drogową

Niestety, nawet jeśli jesteśmy najlepszym kierowcą to i takim zdarzają się wypadki. Nawet Kubica wypadł z toru, a my z pewnością nie spędziliśmy za kierownicą tylu godzin i nie opanowaliśmy techniki jazdy w takim stopniu. Nie tylko my powodujemy wypadki –  winna może być inna osoba –  co z tego skoro w wypadku ucierpi nasze dziecko.

Przecenianie ochrony, którą daje auto

Bezpieczne auto jest istotne, ale w przypadku poważnych kolizji i popełnienia błędów, o których wyżej, nie ma większego znaczenia czym jeździmy. W tragicznym wypadku w okolicy Włoszczowej zginęła trójka dzieci –  przewożonych Volvo, które uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych aut.

Zobacz także: Skoda Octavia w naszym teście

Nieprawidłowe, zwykle za luźne zapinanie pasów

Pas powinien być zapięty możliwie jak najciaśniej, tylko wtedy daje właściwą ochronę. Za luźno zapięte pasy, mogą powodować obrażenia wewnętrzne i wyślizgiwanie się z nich w czasie wypadku.

Uwaga! Nie wolno zapinać pasów na zimową odzież wierzchnią! Zimowa kurtka powoduje ślizganie się pasu i sprawia, że nie daje on należytej ochrony! Jeśli wyruszasz w podróż, koniecznie nagrzej wcześniej samochód i umieść w nim dziecko bez kurtki –  ostatecznie w rozpiętej kurtce.

Bagatelizowanie zaleceń dotyczących zachowania w aucie

Najczęściej tych związanych z jedzeniem, piciem, albo używaniem w czasie jazdy potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Zwykła kredka, przy gwałtownym hamowaniu może poważnie uszkodzić gałkę oczną, a zadławienia treścią pokarmową, mogą skończyć się równie tragicznie. Nigdy nie wiemy co wydarzy się na drodze za 30 sekund.

Nieprzestrzeganie zasad przewozu dzieci w krótkiej podróży

Nieważne czy jedziecie godzinę, dwie czy 5 minut. Zalecenia dotyczące konieczności używania pasów, fotelika czy sposobu jego montażu są identyczne w każdym przypadku. Wypadek może zdarzyć się za rogiem, w drodze do kościoła czy na rodzinne spotkanie. Nie ma wyjątków od myślenia o bezpieczeństwie!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości