Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Motofakty.pl
Przez wielu kierowców pies traktowany jest jako pełnoprawny członek rodziny. Warto zadbać o jego bezpieczeństwo podczas podróży w samochodzie i zainwestować w dedykowane akcesoria do transportu czworonożnych pupili.
Fot. Skoda
Fot. Skoda

Podstawowym – wręcz niezbędnym – elementem zabezpieczenia jest pas bezpieczeństwa (szelki) dla psa. W przypadku zderzenia bezwładnie przemieszczające się zwierzę mogłoby stanowić duże zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych pasażerów. Przypięcie go jest ważne nie tylko w tak krytycznych momentach – ograniczenie ruchu czworonoga po kabinie pozwoli też uniknąć sytuacji rozpraszających kierowcę.

Pasy bezpieczeństwa dla psów oferowane są w różnych rozmiarach - od S do XL. Warto zainwestować w przemyślane rozwiązanie, które może być też używane poza autem - dobre szelki dla psa posiadają punkt mocowania smyczy. Tego typu produkty znajdziemy nie tylko w sklepach zoologicznych. Są oferowane również przez niektórych producentów samochodów, np. Skodę. Czeska marka wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, oferując rozwiązania dostosowane do psów wszelkiej rasy i wielkości. Odpowiednie wyposażenie pomoże zwierzęciu lepiej znieść podróż i zabezpieczy je (oraz innych pasażerów) w awaryjnych sytuacjach, jednocześnie pomagając właścicielowi uchronić tapicerkę od zabrudzeń i zadrapań.

Fot. Skoda
Fot. Skoda

Równie przydatnym rozwiązaniem dla pupili jadących na tylnej kanapie jest hamak ochronny tylnych foteli. Uniwersalnie wyprofilowany, wytrzymały materiał zabezpieczy wnętrze - przed sierścią, błotem i innymi zabrudzeniami, które pies mógłby po sobie zostawić. Hamak jest wykonany ze zmywalnego materiału i łatwo się go wyjmuje, tak by utrzymanie go w czystości było bezproblemowe. To także praktyczne rozwiązanie dla samego zwierzęcia: zapewnia mu swobodę ruchów we właściwym obrębie, a zabezpieczona przed ślizganiem powierzchnia zwiększa jego komfort i stabilność.

Innymi sprawdzonymi rozwiązaniami są tuba ochronna i kontener transportowy, które łączą odpowiednią cyrkulację powietrza, dostęp do światła i swobodę ruchów z dopasowaniem do wielkości tego szczególnego pasażera, tak by zapewnić mu stabilną i bezpieczną pozycję. Pozostaje też opcja umieszczenia psa w bagażniku – wtedy cenna okazuje się krata działowa, dająca duży komfort podróżowania zarówno psu, który może wygodnie ułożyć się na dużej przestrzeni, jak i kierowcy, który zachowuje niezaburzony spokój w kabinie i pełną widoczność za siebie.

Fot. Skoda
Fot. Skoda

Jeżeli zdecydujemy się na taki sposób przewożenia psa, warto pomyśleć o zainwestowaniu także w matę chroniącą wykładzinę podłogi bagażnika przed zarysowaniem pazurami lub zabrudzeniem. Jedno z ciekawszych rozwiązań na rynku proponuje Skoda. Jest nią utrzymana w duchu „Simply clever” dwustronna mata bagażnika. Jedna z jej stron jest gumowana, a co za tym idzie - odporna na uszkodzenia i łatwa do czyszczenia.

Na koniec warto przypomnieć, że niezależnie od zastosowanych środków zawsze trzeba przestrzegać podstawowych zasad: zwierzę przewozić na tylnej kanapie lub w bagażniku i dawać mu okazję do wyjścia na zewnątrz i ruchu przynajmniej co 2-3 godziny jazdy. Kierowca musi też mieć na uwadze, że gwałtowne przyspieszanie lub hamowanie i głośna praca silnika mogą być dla psa stresujące.

    

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty