Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Jak bezpiecznie tankować paliwo?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Radosław Jóźwiak Na stacji benzynowej podczas tankowania paliwa powinna być zachowana szczególna ostrożność.

Coraz częściej odzież szyta jest z tkanin wykonanych z włókien syntetycznych. Takie materiały podczas wsiadania i wysiadania ocierają się o tapicerkę samochodu wytwarzając wcale nie mały ładunek elektryczny. Fot. Rados³aw Jó¼wiak

 

W przypadku dotknięcia nalewaka dystrybutora paliwa następuje wyładowanie zgromadzonej energii w postaci iskry elektrycznej, co szczególnie latem może być groźne w skutkach. Dlatego na stacji benzynowej powinna być zachowana szczególna ostrożność. Po wjechaniu na stanowisko tankowania należy zatrzymać samochód, zgasić światła, radioodbiornik i silnik, zaciągnąć hamulec ręczny i zamknąć drzwi. Warto też dotknąć metalowej części nadwozia, aby elektryczność statyczna spłynęła do ziemi. Podczas nalewania paliwa trzeba skoncentrować się na tej czynności. Nie należy wsiadać i wysiadać z samochodu wytwarzając nowe ładunki i nie posługiwać się telefonami komórkowymi.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Jarek (gość)

    Po dotknieciu samochodu owa "elektrycznosc statyczna" nie splynie do ziemii, a co najwyzej rozlozy sie na powierzchni samochodu odizolowanego oponami od podloza. Samochod jest klatka Farradaya, dlatego m.in. bezpiecznie jest w czasie burzy z piorunami zamknac sie w srodu auta.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości