Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Data publikacji: Autor: Andrzej Bartoszak

Fot. Goodyear Niektóre kwestie bezpieczeństwa są często pomijane lub bagatelizowane przez właścicieli pojazdów. Z pewnością należy do nich wymiana płynu hamulcowego.

Funkcją płynu hamulcowego jest przenoszenie ciśnienia od pompy hamulcowej (uruchamianej nogą kierowcy, ale z udziałem wspomagania, ABS-u i ewentualnie innych układów), do cylinderka hamulcowego przemieszczającego element cierny, czyli klocek hamulcowy (w hamulcach tarczowych) lub szczękę hamulcową (w hamulcach bębnowych).

Kiedy płyn się „gotuje”

Problemem są temperatury jakie panują w okolicach hamulców, szczególnie tarczowych. Sięgają one wielu setek stopni Celsjusza i nieuniknione jest, że owo ciepło ogrzewa także płyn znajdujący się w cylinderku. To tworzy kłopotliwą sytuację: wypełniony bąblami pary płyn staje się ściśliwy i przestaje przenosić siły, czyli odpowiednio naciskać na tłoczek cylinderka hamulcowego. Zjawisko to nazywamy „zagotowaniem się” hamulców i jest bardzo niebezpieczne – może doprowadzić do nagłej utraty zdolności do hamowania. Kolejne naciśnięcie pedału hamulca (np. na górskim zjeździe) „trafia w pustkę” i tragedia gotowa...

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Zmiany w nagrywaniu egzaminów
Jak jeździć samochodem z turbosprężarką?
Smog. Nowa opłata dla kierowców

Higroskopijność płynu hamulcowego

Jakość płynu hamulcowego zależy głównie od jego temperatury wrzenia – im jest ona wyższa, tym lepsza. Niestety, płyny dostępne w handlu są higroskopijne, czyli wchłaniają wodę z powietrza. Po otwarciu opakowania ich temperatura wrzenia wynosi 250 – 300 stopni Celsjusza lub więcej, ale z czasem ta wartość spada. Ponieważ zawsze może nam się zdarzyć mocne zagrzanie hamulców, okresowa wymiana płynu jest zabezpieczeniem przed utratą siły hamowania w takiej właśnie sytuacji. Ponadto świeży płyn ma zawsze lepsze własności antykorozyjne, czyli okresowa jego wymiana pozwala uniknąć awarii hamulców, takich jak „zapieczenie” i korozja cylinderków, uszkodzenie uszczelnień, itp. Z tej przyczyny producenci samochodów zalecają, w normalnych warunkach eksploatacyjnych, wymianę płynu hamulcowego co dwa lata.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Warto wymieniać

Wielu użytkowników samochodów lekceważy zalecenie wymiany płynu hamulcowego i w zasadzie nie spotyka ich żadna nieprzyjemność, o ile eksploatują swe auta mało dynamicznie, na przykład w mieście. Oczywiście muszą się liczyć z postępującą korozją cylinderków i pompy hamulcowej. Ale pamiętajmy o hamulcach, szczególnie przed dłuższymi wyjazdami.

Warto dodać, że przyczyną przyspieszonego „zagotowania” przeciążonych hamulców mogą być też zbyt cienkie, zużyte okładziny w hamulcach tarczowych. Okładzina pełni także rolę materiału izolacyjnego, pomiędzy bardzo gorącą tarczą, a cylinderkiem pełnym płynu. Jeżeli jej grubość jest minimalna, izolacja jest też niewystarczająca.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • robol (gość)

  " pomiędzy bardzo gorącą tarczą, a cylinderkiem" - cylinderki sa przy bębnach a nie tarczach.

 • mietek (gość)

  A poza gotowaniem i bezpieczeństwem.... stary płyn to brud blokujący tłoczki i konieczność czyszczenia, naprawy lub wymiany....Jak komuś żal 20zł za butelkę płynu....To buli steki na nowe zaciski z wymianą i koszt napraw.

 • XXX (gość)

  CHCIAŁ BYM ZOBACZYĆ PŁYN HAMULCOWY CO MA TEMP. WRZENIA 300 ST LUB WIĘCEJ NAJWIĘKSZA WARTOŚĆ JAKĄ DO TEK PORY WIDZIAŁEM TO OK 280 ST. A NIEKTÓRE PŁYNY - NOWE - PO OTWARCIU MAJĄ TEMP. ZALEDWIE OK 200 ST. ALBO I MNIEJ

 • Kubson (gość)

  ja robię to dosyć regularnie i używa K2 Dot4 http://bit. ly/1776_K2Dot4

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości