Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jak dbać o hamulec ręczny?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtrowski

Fot. Ryszard Polit: Żeby hamulec ręczny służył długo i niezawodnie, należy używać go często używać. Żeby hamulec ręczny, zwany pomocniczym, służył długo i niezawodnie, należy go często używać.

Hamulec ręczny, zwany pomocniczym, powinien sprawnie zahamować pojazd na wzniesieniu, lecz nie zastępuje on hamulca zasadniczego uruchamianego dźwignią nożną.   Fot. Ryszard Polit: ¯eby hamulec rêczny s³u¿y³ d³ugo i niezawodnie, nale¿y u¿ywaæ go czêsto u¿ywaæ.

 

Żeby hamulec ręczny służył długo i niezawodnie, należy używać go często, aby jego mechanizm, dźwignie, osie, linki i rozpieracze często się poruszały. W ten sposób zapobiegamy rdzewieniu i unieruchomieniu różnych części składowych.

 

Zawsze trzeba dźwignię hamulca zaciągać na ostatni ząbek do oporu. Niecałkowite zaciągnięcie, na pierwszy czy drugi ząbek może spowodować, że podczas ruszania nie zauważymy lekko zaciągniętego hamulca i z czasem zniszczymy okładziny cierne.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • jk (gość)

    zawsz zaciagalem hamulec reczny na postoju tej zimy tak przymarzl ze nie chcuial puscic po 3 km nagrzal sie tak ze lozysko sie malo nie rozwalilo od tego czasu uzywam go SPORADYCZNIE

  • Inżynier (gość)

    Szanowny autorze Powinno być hamulec zasadnizcy zwany ręcznym. W Mercedesach hamulec pomocniczy uruchaminay jest stopą - trudno go nazwać - ręczny !!!!!

  • Sim (gość)

    Drogi Panie Inżynierze, proszę wrócić na studia i wziąć dodatkowy przedmiot - Semantykę. Czy potrafi Pan wymienić 10 modeli dowolnej marki gdzie hamulec zasadniczy uruchamiany jest za pomocą czynności wykonywanych ręcznie? Hamulec pomocniczy zwany ręcznym (biorąc pod uwagę rozmaite niestandardowe rozwiązania jego uruchomienia) brzmi poprawnie ale jako że standardem jest (lub jak dotąd był) mechanizm dźwigni - użycie przewrotu zdania : Hamulec ręczny zwany pomocniczym - brzmi równie poprawnie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości