Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Data publikacji: Autor: Przemysław Pepla

Fot. Archiwum Polskapresse Zdecydowana większość nowych samochodów, które obecnie pojawiają się na naszych drogach, jest wyposażonych w klimatyzację. Pomimo jej dużej popularności, w dalszym ciągu wielu kierowców nie korzysta z niej właściwie. O czym zatem pamiętać podczas użytkowania samochodu z klimatyzacją?

Fot. Archiwum PolskapresseJeszcze kilkanaście lat temu urządzenie to było oferowane jedynie w luksusowych pojazdach. Jednak teraz, nawet najmniejsze modele segmentu A są wyposażone w popularną "klimę" standardowo lub za dopłatą. Jej zadaniem jest dostarczenie do kabiny pasażerskiej schłodzonego powietrza, a także jego osuszenie. Schładzanie pozwala na ustabilizowanie temperatury wnętrza, a osuszanie ogranicza parowanie szyb, gdy na zewnątrz jest wilgotno (np. podczas opadów deszczu czy też mgły).

- Właśnie z tych powodów klimatyzacja może być wykorzystywana zawsze, niezależnie od pory roku i warunków, a nie tylko w okresie letnim - wyjaśnia Zenon Rudak z firmy Hella Polska. Wielu kierowców traktuje bowiem klimatyzację wyłącznie jako urządzenie do schładzania wnętrza podczas podróży w upalne dni. Tymczasem długa bezczynność układu przyczynia się do jego szybszego zużycia.

Częstsze korzystanie z tego urządzenia zapobiega zatarciu najdroższego elementu klimatyzacji, jakim jest sprężarka. - Gdy klimatyzacja nie działa przez dłuższy czas, rozprowadzany przez czynnik chłodzący olej osadza się w jej częściach. Po ponownym uruchomieniu klimatyzacji, przez czas potrzebny do rozmieszenia oleju, sprężarka pracuje z niedostatecznym smarowaniem. Dlatego też przerwa w pracy klimatyzacji nie powinna trwać więcej niż tydzień, nawet w zimie - przestrzega Rudak.

Z kolei w okresie letnim, powinniśmy pamiętać o kilku pozostałych zasadach, które mogą zdecydowanie podnieść komfort podróżowania. - Gdy samochód jest nagrzany na słońcu należy otworzyć okna i przewietrzyć wnętrze, następnie uruchomić klimatyzację i korzystając z obiegu wewnętrznego szybko schłodzić wnętrze. Jeśli temperatura się ustabilizuje, otwieramy nawiew powietrza z zewnątrz. Choć wydaje się to oczywiste, korzystamy z klimatyzacji przy zamkniętych oknach. Urządzenie to współpracuje z systemem ogrzewania, co oznacza, że jeżeli przy uruchomionej klimatyzacji w samochodzie jest zbyt zimno, trzeba odpowiednio "dogrzać" wnętrze bez jej wyłączania. Podobnie należy ustawić według potrzeb prędkość pracy dmuchawy. Powietrza z systemu klimatyzacji nie kierujemy bezpośrednio na siebie i pasażerów aby nie odczuwać przeciągów i zimnych strug powietrza. Aby klimatyzacja zapewniała właściwy komfort należy schładzać wnętrze maksymalnie 5-8 stopni poniżej temperatury zewnętrznej - wyjaśnia ekspert Hella Polska.

Warto także pamiętać o tym, by przed podróżą zabrać ze sobą napoje, najlepiej niegazowane. Klimatyzacja wysusza bowiem powietrze, co już po kilkunastu minutach może objawiać się zwiększonym pragnieniem.

Aby jak najdłużej cieszyć się ze sprawnego układu klimatyzacji, właściciel auta nie powinien również zapominać o serwisowaniu tego urządzenia. Tego typu systemy powinny być poddane kontroli przez wyspecjalizowany warsztat przynajmniej raz w roku. Jeśli jednak czujemy, że z otworów wentylacyjnych wydobywa się powietrze o nieprzyjemnym zapachu, powinniśmy udać się do niego wcześniej. W skład takiego serwisu wchodzi kontrola szczelności układu, jego osuszenie, uzupełnienie właściwej ilości czynnika roboczego, a także oczyszczenie z grzybów i bakterii toru nawiewu powietrza. - Żywotność klimatyzacji przedłuży również wymiana filtrów kabinowych - dodaje Rudak.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • klimaciarz (gość)

  ale ostatnie zdanie w artykule upiełko dup...rudakowi, co ma wspólnego filtr kabinowy z jego żywotnością, więc wyjaśnie państwu NIC...jego brak byłby konsekwencją szybszego zużycia parownika przez osadzające się śmieci na parowniku co tworzy zgnilizne i smród a to pomaga uszkodzeniu parownika, natomiast jego niewymienianie przez dłuższy okres może przysporzyć nam kłopotu poprzez brak odpowiedniego przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne poprzez jego zanieczyszczenie i tylko tyle ewentualnie bedą szybciej parowły szyby (w niektórych przypadkach), ale wracjąc do sedna sprawy co do żywotności klimy...TAK jest taki filtr nazywa się ON FILTR OSUSZACZ i jest on zintegrowany z układem klimatyzacji, należy GO wymieniać co 3-4 lata wilgoć, która NIE jest juz absorbowana przez ten filtr przyspiesza korozji elementów aluminiowych w układzie klimatyzacji, aby go wymienić trzeba oddać samochód do warsztatu który się w tym specializuje, w celu odebrania gazu z układu i naprawy(wymiany)

 • ares (gość)

  Czyszczenie klimatyzacji najlepiej wykonywać co roku. Zagrzybiona i zapleśniała klimatyzacja przynosi więcej szkody niż pożytku, a przecież wydać raz w roku 100-200 zł za przegląd (cennik za PerfectClima) to nie jest dużo. Przynajmniej ma się spokój i komfort.

 • Kamil (gość)

  Klima jest bardzo ważna, dlatego należy ją regularnie czyścić i odgrzybiać. Ja robię to wyłącznie w Auto Complex Nidzica.

 • Kamil (gość)

  Regularny serwis klimy to podstawa! Inaczej tylko oddychasz całym szajsem który się tam nazbiera przez rok... I najlpiej korzystać z usług sprawdzonego warsztatu, który nie zrobi Cię w konia (miałem dziwne przygody z warsztatami). Wszystkim ze stolicy polecam Power Factory na Jagielskiej 42e (http://powerfactory.waw.pl) :) Super goście!

 • komgracz (gość)

  Samemu nigdy nie biorę się za klimatyzację, przerasta mnie to nieco. Pojechałem z klimą do serwisu forda https://akcjaserwisowa.pl/klimatyzacja , za 99 złotych mi ją sprawdzili i wszystko gra. Nie jest to jakaś droga usługa, a człowiek do klimatyzacji się przyzwyczaił.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości