Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Jak długo potrwa raj?

Data publikacji: Autor: (mp)

Najtańszym samochodem w UE jest Fiat Panda kupiony w Polsce Najtańszym samochodem w UE jest Fiat Panda kupiony w Polsce. Wynika to z opublikowanego przez PAP raportu Komisji Europejskiej.

Najtańszym samochodem w UE jest Fiat Panda kupiony w Polsce. Wynika to z opublikowanego przez PAP raportu Komisji Europejskiej.

 

Ceny netto nowych pojazdów są w Polsce najniższe spośród wszystkich państw Unii Europejskiej – stwierdza raport. Nie wiadomo jednak, jak długo taka sytuacja się utrzyma. W porównaniu z zeszłym rokiem wzrosły one bowiem niemal najbardziej spośród 25 krajów UE. Wynika to z dążenia do tzw. harmonizacji cen we wszystkich krajach Unii.

 Najtañszym samochodem w UE jest Fiat Panda kupiony w Polsce

Według danych zebranych przez wspólnotowych urzędników za auta płacimy przeciętnie o 9 proc. mniej, niż w najtańszym kraju strefy euro - Finlandii. O ile jednak w porównaniu do maja ubiegłego roku ceny samochodów w UE wzrosły o 0,8 proc. w strefie euro, a w całej Unii - o 0,9 proc., to w Polsce aż o 8,7 proc. Pod tym względem wyprzedza nas tylko Litwa (wzrost cen o 8,9 proc.).
Spośród 10 nowych członków tylko Węgry, Czechy i Słowacja mają ceny zbliżone do państw, gdzie obowiązującą walutą jest euro.

Najmniej opłacalne dla klientów jest nabywanie aut w Niemczech. Z 90 modeli samochodów uwzględnionych w raporcie, 23 było najdroższych w RFN. Aż 72 modele kosztują tam od 20 do 31 proc. więcej niż w Finlandii.
 Raport opracowano na podstawie rekomendowanych przez producentów cen detalicznych w maju br.

 

Harmonizacja cen samochodów najbardziej uderzy w społeczeństwa mniej zamożnych krajów. Dotyczy to również Polaków, których może nie być stać na zakup nie tylko luksusowych aut lecz również segmentu C, np. Opla Astry czy VW Golfa. Utrzymanie niskiej ceny tych samochodów będzie możliwe przez zubożenie wyposażenia. Innym pomysłem jest wprowadzenie na nasz rynek tzw. tanich marek, np. Dacii (model Logan) zamiast aut marki Renault czy Chevroleta (Aveo, Lacetti, itp.) – zastępującego Opla. Sprawdza się więc przysłowie, że biednemu zawsze wiatr w oczy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości