Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć Artykuł sponsorowany

Jak dobrać kask do skutera?

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny ROOADER

Jak dobrać kask do skutera? Kask skuterowy to jedna z najważniejszych kwestii, które powinniśmy brać pod uwagę, zanim wybierzemy się na przejażdżkę. Jego brak może bowiem zakończyć się nie tylko wystawieniem kosztownego mandatu, ale również groźnymi urazami głowy, nierzadko śmiertelnymi.

Z tego też powodu, żaden skuterzysta nie powinien bagatelizować wymogu noszenia właściwych akcesoriów ochronnych. Na szczęście, na rynku bez problemu znajdziemy kaski, które są nie tylko skuteczne, ale też stylowe. Dawno minęły już bowiem czasy, gdy ochrona głowy była traktowana przez wielu jak przesadna przezorność, pozbawiona walorów estetycznych. W niniejszym artykule opowiemy, na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając się do sklepu w celu zakupu kasku.

Materiały, wykorzystywane w produkcji kasków

Aby kask skuterowy mógł należycie pełnić swoją rolę, konieczne jest wzmocnienie go za pomocą odpowiednio dobranych materiałów. Silne uderzenia głową o asfalt, będące częstym następstwem utraty kontroli nad jednośladem, pomoże nam przetrwać termoplastik, najczęściej poliwęglan. Skorupy z niego wykonane są spotykane najczęściej w standardowych modelach kasków. Zauważalnie lżejsze, a zarazem kosztowniejsze, są z kolei włókna szklane i węglowe. Połączone za pomocą trwałej żywicy i nakładane warstwami, zapewnią nam one wygodę, połączoną z wytrzymałością. Za najbezpieczniejsze akcesoria na rynku uchodzą jednak kaski kompozytowe. Łączą one w sobie bowiem warstwy różnych włókien, zapewniając tym samym kompleksową ochronę podczas wypadku.

Jaki typ kasku wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kasków, różniących się między sobą nie tylko cenami, ale również designem. Ten drugi czynnik jest tu szczególnie istotny, ponieważ ma on bezpośredni wpływ zarówno na komfort jazdy, jak i konieczność ewentualnego zakupu wszelkich dodatków, na przykład gogli. Najprostszym typem kasku jest model otwarty. Nie zakrywa on całej głowy, co czyni go opcją bardzo przewiewną i komfortową, szczególnie podczas letnich i wiosennych przejażdżek. Większe odkrycie uszu nie ogranicza słuchu skuterzysty. Na rynku dostępne są również kaski otwarte typu Jet, wyposażone dodatkowo w poręczne wizjery, a niekiedy nawet blendy przeciwsłoneczne.

Drugim popularnym typem akcesoriów tego typu są modele klasyczne, nawiązujące do kasków z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Kaski klasyczne bardzo często posiadają stylowe, skórzane wykończenia. Nie posiadają one szczęk, zaś szyby chroniące oczy dostępne są tylko w niektórych modelach, oferujących montaż osłony na specjalnych napach.

Jeszcze inną opcją są tu kaski szczękowe. Ich szczęki montowane są na specjalnych zawiasach, umożliwiających dostosowanie kasku do naszych potrzeb. Zamknięcie jej zapewnia komfortową, wyciszoną jazdę, zaś otwarcie – wygodniejsze mówienie czy jedzenie, bez konieczności ściągania kasku. Pamiętajmy jedynie, że jazda z uniesioną szczęką będzie możliwa wyłącznie w przypadku, jeśli posiadany przez nas kask szczękowy będzie oznaczony odpowiednią homologacją.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są tu również kaski integralne, dostępne w wielu wariantach, w tym także turystycznym. Ze względu na swoją konstrukcję, kaski te najlepiej sprawdzają się, gdy skuterzysta siedzi prosto. Gwarantuje to bowiem nie tylko lepszą wentylację, ale też znakomitą widoczność. Modele integralne to także obecność szyby, chroniącej oczy i twarz prowadzącego.

Gdzie powinniśmy kupować kaski?

Decydując się na zakup kasku skuterowego, powinniśmy postawić przede wszystkim na usługi sklepów specjalistycznych, zajmujących się sprzedażą oryginalnych części oraz akcesoriów. Dla przykładu, w sklepie internetowym Rooader.pl znajdą Państwo szeroki wybór kasków - https://www.rooader.pl/kaski-i-odziez/strona-1/, opracowanych z myślą o różnych preferencjach i potrzebach skuterzystów. Każdy kask posiada przy tym odpowiednią homologację, gwarantującą jego zgodność z wymogami prawa drogowego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości