Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Jak działa narkotester używany przez „drogówkę"?

Data publikacji: Autor: (mm) Dzień Dobry TVN/x-news

Fot. Dzień Dobry TVN/x-news Każdego roku w Polsce dochodzi do tysięcy wypadków. Coraz większy odsetek z nich jest powodowany przez kierowców będących pod wpływem narkotyków. Jak działa narkotester i jakie narkotyki wykrywa?

Fot. Dzień Dobry TVN/x-news W 2015 roku policja ujawniła blisko 1200 kierowców, którzy prowadzili pojazd pod wpływem narkotyków  - wylicza mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zobacz także: Zakup dobrego auta z drugiej ręki staje się łatwiejszy

Narkotester służy do weryfikacji stanu kierującego. Analizowana jest ślina, a całe badanie trwa około 8 minut. W ten sposób funkcjonariusz może wykryć sześć podstawowych grup narkotyków m.in. amfetaminę i kokainę, a także 150 grup pochodnych tych substancji.

Specjaliści alarmują, że nawet tzw. "lekkie narkotyki" mogą utrzymywać się w organizmie nawet przez kilka dni. Marihuana jest średnio wydalana z organizmu po kilku godzinach, ale resztki narkotyku mogą zalegać w organizmie nawet przez kilka dni. Kierowca może więc być nieświadomy, że prowadzi auto, będąc de facto pod wpływem narkotyków.

Za prowadzenie aut pod wpływem narkotyków grozi pozbawienie wolności do lat dwóch.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Prawdziwy kierowca (gość)

  "resztki narkotyku mogą zalegać w organizmie nawet przez kilka dni. Kierowca może więc być nieświadomy, że prowadzi auto, będąc de facto pod wpływem narkotyków." Co za qurwa bzdura! To za kieliszek w kieszeni z imprezy z przed tygodnia też powinni karać

 • unknown (gość)

  Najpierw niech się sami przebadają. Nasza koszalińska "super policjantka" powinna być przebadana przed służbą bo Koszalin jest mały a ludzie widzą wszystko

 • Komentarz usunięty.
 • WSTYD !!! (gość)

  Jak działa ? Działa jak ALKOMAT - którym ten pan nie umiał się obchodzić w programie w jednej stacji telewizyjnej !!!

 • Brd (gość)

  "koszalińska super policjantka" - masz na myśli taką panią kryminalną ok. 50tki, która lata pracy w policji ma narysowane na twarzy??

 • chwdp (gość)

  "koszalińska super policjantka" blondi z drogówki

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości