Jak działa system start – stop?

Jerzy Dyszy
Jedną z wad spalinowego silnika tłokowego jako jednostki napędowej samochodu, jest konieczność, by w stanie gotowości do pracy utrzymywany był on na tzw. obrotach biegu jałowego.

Przypadłości tej nie ma ani silnik elektryczny ani parowy - oba mogą pozostawać w bezruchu, a następnie po przestawieniu jednego przełącznika

Fot: Audi
Fot: Audi

lub zaworu, oddawać użyteczny moment obrotowy. Silnik spalinowy oddaje taki moment dopiero powyżej pewnych obrotów wału korbowego, a rozruch ze stanu spoczynku i dojście do tych obrotów trwa pewien czas. Co gorsza, silnik spalinowy pracując na obrotach biegu jałowego zużywa paliwo i emituje gazy spalinowe, a czyni to zupełnie bezużytecznie i ze znacznie większą intensywnością niż się wydaje.
**
CZYTAJ TAKŻE

Fiat 500 z technologią Start - StopAudi A3 bardziej oszczędne

**

Opisane zjawiska są szczególnie szkodliwe w ruchu miejskim, zatem już dawno próbowano stworzyć dla samochodów system wyłączania silnika w czasie krótkich postojów i automatycznego uruchamiania w razie potrzeby. Było to jednak trudne ze względu na trwałość jednostki, układów rozruchowych, oraz z powodu uciążliwości dla kierowcy. Dopiero niedawno pojawiły się skuteczne automatyczne systemy start-stop.

Fot: Audi
Fot: Audi

Działają one zwykle następująco: gdy kierowca zbliża się do czerwonego światła, zatrzymuje auto i włącza "luz" oraz zdejmuje nogę ze sprzęgła - silnik wyłącza się. Często na wyświetlaczu pokazana zostaje informacja "Start-Stop". Gdy np. światło zmieni się na żółte, kierowca wciska sprzęgło, silnik uruchamia się automatycznie, a wspomniana informacja gaśnie. Wystarczy teraz włączyć bieg i ruszyć. Jeżeli samochód wyposażony jest w skrzynię automatyczną, klasyczną lub dwusprzęgłową, procedura może wymagać np. tylko położenia nogi na hamulcu, a potem jej zdjęcia.

Układ taki wymaga odpowiedniego oprogramowania odczytującego stan naładowania akumulatora, wyjątkowo sprawnego systemu załączania rozrusznika (niektóre firmy stosują tu rozrusznik zazębiony na stałe i sprzęgło jednokierunkowe pierścienia zębatego na wale korbowym, inne mają odpowiednie systemy zatrzymujące wał korbowy silnika w szczególnym punkcie, ułatwiającym szybki rozruch), poza tym potrzebna jest przetwornica prądu gwarantująca stabilność napięcia instalacji elektrycznej, oraz akumulator, który jest bardzo odporny na wielokrotne cykle ładowania i rozładowania. Stosuje się tu akumulatory żelowe lub z tzw. uwięzionym elektrolitem.
Rzecz jest jednak warta zachodu, bo dzięki systemowi Start-Stop oszczędza się w mieście nawet do 0,2 l/100 km paliwa i co nie mniej ważne - nie emituje się dużej ilości spalin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty