Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Jak działa układ hybrydowy w samochodzie?

Data publikacji: Autor: Marcin Pluskota

Fot. Archiwum Polskapresse System hybrydowy łączy w sobie różne źródła energii, aby poprawić dynamikę pojazdu, minimalizować zużycie paliwa i ograniczać emisję spalin.
Fot. Archiwum Polskapresse Na przykład w pojazdach Toyoty taki układ składa się z silników benzynowego i elektrycznego prądu przemiennego, który jednocześnie jest generatoremprądu, oraz zespołu ogniw akumulatora wysokiego napięcia. Nad całością pracy systemu czuwa komputer sterujący, który w odpowiednim momencie wykorzystuje poszczególne zespoły, aby jechać dynamicznie, szybko, oszczędnie lub poruszać się bezszelestnie w miejskich korkach czy na parkingach podziemnych.

CZYTAJ TAKŻE

Pierwsza hybryda z Dieslem

Nowa Honda NSX będzie hybrydą?


Do ruszania pojazdy hybrydowe używają silników elektrycznych. Ich wysoki moment obrotowy zapewnia szybki start pojazdu, pozwala też na jazdę z niskimi prędkościami tylko z wykorzystaniem zgromadzonej w akumulatorze energii.

Kiedy pojazd przyspiesza, do silnika elektrycznego dołącza się spalinowy. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, działanie silnika elektrycznego wspomaga cała energia z akumulatora. Podczas stabilnej jazdy, np. po autostradzie, spalinowa jednostka napędowa przewodzi, a silnik elektryczny wspomaga jego pracę i ładuje akumulator. Auta hybrydowe potrafią podczas jazdy z góry lub hamowania silnikiem zamienić energię kinetyczną (energię ruchu) pojazdu na energię elektryczną i doładować baterie bez konieczności uruchamiania silnika spalinowego.

Kiedy prędkość samochodu spada, napęd benzynowy wyłącza się, a jego funkcję znów przejmuje elektryczny – dlatego gdy pojazd zatrzymuje się, panuje cisza. Podzespoły, takie jak klimatyzacja czy układ chłodzenia silnika, są w pełni elektryczne. Układ mimo pracy z wysokim napięciem jest bezpieczny dla użytkownika i otoczenia. System hybrydowy
ogranicza emisję spalin o 50 procent.

Konsultacji udzielił Jarosław Kasprzyk, dyrektor Toyota Bielany Nowakowski.

Źródło: Gazeta Wrocławska

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kos (gość)

    Myśle ze to nie koniec hybrydy ja uważam ze trzeba isć w kierunku konstrukcji na zasadzie mały silniczek spalinowy na benzyne napędza generator prądu który wytwarza prąd do napędu dwóch silników elektrycznych napędzających samochód który będzie cały czas napedzał samochód i mógl rozwijac duze szybkości,

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości