Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Jak fałszują paliwo

Data publikacji: Autor: (mp)

 Najczęstszym sposobem fałszowania paliw w Polsce nie jest dolewanie do nich wody. Nieuczciwi właściciele stacji benzynowych i hurtowni paliw mają na to lepsze sposoby.

Przedstawiciele Centralnego Laboratorium Naftowego (CLN) oraz Inspekcji Handlowej (IH) obalili mit, jakoby dolewanie wody do benzyny i oleju napędowego było najbardziej popularną metodą oszukiwania klientów.

 

Woda bardzo źle rozpuszcza się w benzynie, przez co proceder ten jest mało opłacalny dla właścicieli stacji i hurtowni, a wykrycie go przez kierowcę jest łatwe. Zdaniem Andrzeja Kulczyckiego, dyrektora CLN, obecność wody w paliwie to wynik niechlujstwa. Zbyt rzadko czyszczone są zbiorniki służące do przechowywania paliw. W sposób naturalny na ich ścianach skrapla się  powietrze, co powoduje pojawianie się wody.

 

Do fałszowania benzyny wykorzystuje się najczęściej tanie komponenty odpadowe m.in. rozpuszczalniki i substancje popirolityczne. Te ostatnie mogą powodować degradację elementów gumowych układu paliwowego. Obniżanie jakości oleju napędowego polega zazwyczaj na dolewaniu do niego lekkiego oleju opałowego o niskich właściwościach smarowania. Jest to szkodliwe szczególnie dla pompy paliwowej, która ulega szybszemu zużyciu.

 

Kontrole przeprowadzone niedawno przez Inspekcję Handlową podległą Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazały, że w 16 proc. wypadków paliwo nie spełniało wymagań wynikających z przepisów. W zeszłym roku ilość nieprawidłowości była dwukrotnie większa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości