Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Jak i za ile być szybkim i oryginalnym

Data publikacji: Autor: Joanna Kalinowska

fot. archiwum Tuning – to modne słowo samochodziarzy i oznacza modyfikację wyglądu samochodu i jego osiągów. Nie jest to bynajmniej wymysł ostatnich lat. Dawniej nazywało się to „rasowaniem”, a jego historia jest co najmniej tak długa, jak i samego auta.

Tuning – to modne słowo samochodziarzy i oznacza modyfikację wyglądu samochodu i jego osiągów. Nie jest to bynajmniej wymysł ostatnich lat. Dawniej nazywało się to „rasowaniem”, a jego historia jest co najmniej tak długa, jak i samego auta.

  

fot. archiwum Wielu właścicieli samochodów nie zdaje sobie sprawy, że jeździ pojazdami tuningowanymi, choćby z tego powodu, że obiegowa nazwa  „pełen wypas” egzemplarza kupowanego w salonie jest niczym innym tylko właśnie tuningiem modelu podstawowego. Nie wszystkim takie dodatkowo płatne wyposażenie wystarcza, chcą aby ich samochód był jedyny, niepowtarzalny i wyróżniał się spośród innych.

Tuningowi można poddać wszystkie marki, począwszy od Fiata 126p do Mercedesa-Benza klasy S, kryterium ograniczającym jest jedynie stan kieszeni właściciela. Operację taką można podzielić na dwa obowiązujące trendy: tuning optyczny i mechaniczny.

 

Tuning optyczny polega na dodaniu gadżetów nadających pojazdowi sportowego charakteru (nadwozie oraz całe wnętrze). Tuning mechaniczny to przeróbki mechaniczne, powodujące wzrost wydajności silnika oraz podzespołów - skrzyni biegów, zawieszenia, hamulców, układu wydechowego.

 

fot. archiwum Najmodniejszy, najnowocześniejszy i najbardziej skuteczny jest tzw. chiptuning , czyli zmiana seryjnego oprogramowania komputera sterującego pracą silnika w taki sposób, aby zwiększyć moc i maksymalny moment obrotowy, a w konsekwencji szybkość maksymalną i przyspieszenie samochodu.

 

Zakres każdej z osobna modyfikacji może być bardzo różny. Generalna zasada jest taka, że praktycznie na życzenie klienta tuner robi wszystko, w granicach rozsądku oczywiście.

 

Operacje tuningowania można przeprowadzić w wielu miejscach, których adresy najłatwiej można znaleźć w Internecie lub z rekomendacji znajomych. Miejsc tych jest bardzo wiele, praktycznie dla każdej marki jest osobny specjalista, można to też zrobić np. we Włoszech, gdzie ceny są porównywalne albo niewiele większe od polskich.

 

Jaka jest korzyść z przeprowadzonej operacji tuningu? Żwawsze auto jest oczywiście celem nadrzędnym, ale zazdrosnych spojrzeń kolegów i przychylności płci pięknej nie da się wycenić.

 

Po prostu – pełen wypas, auto – legenda!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Komentarze

  • piotrek (gość)

    fajne fury ale ja w mojim monster gararz lepsze robie....lols

  • patryk (gość)

    jest najleszy!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości