Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jak jeździć ekonomicznie

Data publikacji: Autor: per

fot. per Indywidualna technika jazdy kierowcy ma decydujący wpływ na poziom zużycia paliwa.

Niedopompowane opony na kołach, bagażnik na dachu, a także drobne niesprawności np. w układzie zasilania są czynnikami, które wpływają na to, ile paliwa spala silnik w naszym samochodzie. fot. per Najważniejsze jest jednak to, jak jeździmy. Auto może być sprawne, opony z idealnym ciśnieniem, zaś nadwozie pozbawione jakichkolwiek elementów stawiających opór powietrzu ale, gdy sposób jazdy nie będzie taki jak należy, to spalanie znacznie przekroczy dopuszczalny poziom.


Co się składa na ekonomiczną jazdę? Najkrócej można stwierdzić, że płynność. Zaczyna się to już w chwili ruszania z miejsca. Delikatne puszczanie sprzęgła i dodanie gazu oraz włączanie kolejnych biegów zapewnią optymalne zużycie. Wystarczy, że mocniej przyspieszymy a już chwilowe zapotrzebowanie skoczy nawet do kilkudziesięciu (!) litrów na 100 kilometrów.
Płynna jazda to również hamowanie (wytracanie prędkości) z wykorzystaniem silnika. Zwalniając, nie wyłączamy biegu, ale zdejmujemy nogę z pedału gazu. Dopiero wtedy, gdy samochód prawie się zatrzyma wysprzęglamy bieg. Z kolei ponowne przyspieszenie nie zawsze wymaga zejścia aż do pierwszego biegu.


Jazda po prostej drodze powinna się odbywać na możliwie najwyższym biegu. Nawet jadąc z prędkością 90 km/godz. spokojnie możemy włączyć piątkę.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • kurak84 (gość)

    A jak ja mam gaznikowe auto to co mam zrobic by oszczędniej sie nim poruszac????????

  • Adam (gość)

    Niedawnio jechałem po raz pierwszy w żuciu samochodem z silnikiem Diesla. Jak ma się optymalna prędkość oborotowao silnika benzynowego do samoczynnego? Mówiono mi że optymalne są niższe prędkości. Czy to prawda?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości