Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Jak kierowca powinien być ubrany zimą?

Data publikacji: Autor: (red) źródło: SJR

Fot. 123rf Aż 15% kierowców przyznaje się do chwilowej utraty kontroli nad samochodem z powodu prowadzenia auta w butach na grubej podeszwie. Osoby, które siadają za kierownicą, zimą powinny dobierać garderobę także pod kątem bezpieczeństwa jazdy.

Fot. 123rf Zimą kierowcy narażeni są na więcej trudnych sytuacji na drodze, więc należy unikać czynników, które mogą dodatkowo przyczynić się do obniżenia bezpieczeństwa jazdy - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Należą do nich także elementy ubioru takie jak buty, kurtki, rękawiczki czy czapki.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie pary butów na zmianę, którą kierowca zakłada przed rozpoczęciem podróży. Buty do jazdy samochodem nie powinny w żaden sposób ograniczać ruchów nogi w kostce, ich podeszwa nie powinna być zbyt gruba czy szeroka, gdyż może spowodować np. jednoczesne naciśnięcie pedału gazu i hamulca. Dodatkowo gruba podeszwa zmniejsza możliwość odczuwania nacisku przenoszonego na pedały.

Niebezpieczna jest także śliska podeszwa. Sytuacja, w której np. stopa nagle zsuwa się z pedału hamulca, może mieć tragiczne konsekwencje. Buty należy starannie oczyścić ze śniegu i osuszyć, przynajmniej na dywaniku samochodowym.

Nie mniej ważnym elementem ubioru zimą są rękawiczki. Do prowadzenia samochodu nie nadają się wyroby wełniane, bawełniane czy wykonane z innych włókien nieposiadających odpowiedniej przyczepności. Należy też unikać zakupu rękawiczek z jednym palcem i zbyt grubych, gdyż uniemożliwiają odpowiednie i pewne trzymanie kierownicy. Najlepsze do prowadzenia samochodu są skórzane rękawiczki z pięcioma palcami.

Także kurtka nie powinna być zbyt gruba, aby nie ograniczać możliwości ruchów kierowcy, a z kolei czapka nie powinna być zbyt duża, aby nie zsuwała się na oczy.

Absolutnie nie wolno prowadzić samochodu w kapturze, który powoduje znaczne ograniczenie pola widoczności – mówi Zbigniew Weseli. Kierowca powinien zatrzymać się w bezpiecznym miejscu po rozgrzaniu wnętrza samochodu i dopiero po zdjęciu kurtki, czapki czy rękawiczek kontynuować podróż.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • motor56

  W aucie powinno się być rozebranym, bo gruba odzież krępuje ruchy. Na rękach powinno się mieć skórzane rękamiczki. Ubierać to się powinno po wyjściu z auta.

 • Krystianek

  Wszystkie te rady są jak najbardziej uzasadnione....W TEORII.

 • tomek-o

  Chciałbym zobaczyć jak pan dyrektor zatrzymuję się w trasie i na mrozie zmienia obuwie do jazdy po rozgrzaniu samochodu. Przy czym jesli chodzi o bezpieczeństwo to odpowiednie buty mogą mieć na nie wpływ ale nie można popadać w skarajności.

 • Leadrio

  z obuwiem też myślę że przesada, ale naprawdę lepiej się prowadzi jak jest luźniej. wystarczy założyć koszulkę termoaktywną, a wtedy można spokojnie sobie odpuścić polar ;) Edytowany przez moderatora 2012-03-27 11:49

 • burczymucha (gość)

  Nie widzę problemu ze zmianą obuwia zimą - prawo jazdy zdawałem 10 lat temu właśnie w zimę i już ojciec mnie nauczył, żeby nauczyć się jazdy na jednej parze obuwia. Zawsze w zimę przed wejściem do auta zmieniam buty na bardziej wygodne i nie widzę w tym żadnych przeszkód.

 • No chyba, że- (gość)

  -jest się dostawcą i co 20 minut wysiada się z samochodu, powodzenia z tą zmianą obuwia.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości