Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jak ładować?

Data publikacji: Autor: (rp)

Fot. Bosch: Ładowarka umożliwiająca ładowanie akumulatora samochodowego bez odłączania go od instalacji elektrycznej – sprawdza się szczególnie w nowoczesnych autach. Niestety koszt ładowarki przekracza tysiąc złotych netto. Współczesne samochody są tak naszpikowane urządzeniami elektronicznymi, że pozbawienie ich prądu stwarza niekiedy spore trudności eksploatacyjne.

Kłopotliwe staje się nawet banalne rozładowanie akumulatora. Fot. Bosch: Ładowarka umożliwiająca ładowanie akumulatora samochodowego bez odłączania go od instalacji elektrycznej – sprawdza się szczególnie w nowoczesnych autach. Niestety koszt ładowarki przekracza tysiąc złotych netto.

 

Z tego punktu widzenia najkorzystniej jest ładować akumulator bez odłączania go od instalacji elektrycznej samochodu. Jest to możliwe, w przypadku niektórych typów ładowarek, gdyż procesowi ładowania nie towarzyszą skoki napięcia. Zazwyczaj w takich ładowarkach maksymalny prąd ładowania wynosi 10 lub 15A i przeznaczone są do akumulatorów obsługowych lub bezobsługowych o napięciu 12 i 24 V. Jedynym mankamentem takich ładowarek jest ich dość wysoka cena – z reguły powyżej tysiąca złotych netto, dlatego kupują je głównie warsztaty samochodowe.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • egon (gość)

  spodziewałem się kilku praktycznych wskazówek a nie ściemy w kilku zdaniach reklamującej ładowarki Bosch!

 • wolly (gość)

  dokładnie zgadzam się z egonem. W dalszym ciągu nie wiem jak bezpiecznie odłączyć akumulator bez holowania samochodu do warsztatu, który ma ładowarkę BOSCHA :(. Następnym razem troche więcej praktycznych rad.

 • rege (gość)

  do każdego urządzenia jest dołączona instrukcja. W przypadku każdej ładowarki do akumulatora - plus do plusa, a minus do minusa. czy to jest jakiś problem?

 • obywatel (gość)

  jako milosnik motoryzacji zawiedziony jestem "pelna fachowosci" komentarzem co do sposobu ladowania proponuje temat artykulu - Poradnik dla blondynki-jak ladowac samochod w ktorym jest akumulator - pozdrowienia

 • rege (gość)

  ładowanie akumulatora jest banalne i żaden poradnik nie jest potrzebny, ale jak widac niektorzy maja problemy z polaczeniem dwóch drucików.

 • piotr (gość)

  Wszystkie te porady techniczne sa na bardzo mizernym poziomie. Czy nie ma już w tym kraju przynajmniej kilku fachowców od eksploatacji pojazdów. Bo,że na samodzielna produkcję samochodów, to juz nie stać tego rzekomo 40 milionowego "zdolnego" narodu.

 • wolly (gość)

  Rege widać, że chyba jeździsz "maluchem" bo tam to jest proste ale odłączenie samochodu na miarę naszych czasów od akumulatora wcale nie jest aż takie proste, a dlaczego to poszukaj sobie troche w necie :).

 • Daniel (gość)

  Ten artykół to jakis niewypał ze strony autora . Akumlator nalezy odłoczac najpierw "-" a potem '"+" a przyłoczac odwrotnie . Nic nie powinno sie stac z komputerem poniewarz obecne samochody maja juz tak zaawansowana ta technologie ze sobie same z tym radzą, a te starsze auta to ich poziom technologiczny i zarazem zaawansowania mysli technicznej jest beznadziejny i te elementy np.komputer nie potrzebuje ciągłego zasilania .

 • artur (gość)

  Panie autorze tego artukułu, takie "coś" to ja pisze po ciemku lewą reką i to po 6 piwach w czasie 60 sekund, ten jak i pozostałe tematy w tym dziale, to nawet nie są notki, i chyba pisanie takiego "czegoś" mija się z celem, a dziwne że pod tym "czymś" ktoś się podpisuje

 • franek (gość)

  uwaga.

 • Komentarz usunięty.
 • fachman (gość)

  ALE WY TU MACIE GADANE;MOZNA BOKI ZRYWAC:LADOWANIE AKU!!hihiiiiiii

 • jaaaa (gość)

  po co ladowac??? nie lepiej kupic nowy akumulator na gwarancji???

 • Hrabia (gość)

  Akumulatorów nie trzeba ładować w ogóle ponieważ w samochodzie jest dynamo które je ładuje. Akumulator który nie chcę się naładować należy wyrzucić do rowu i kupić sobie nowy.

 • Hrabia (gość)

  A dynamo ktore nie chce ładować akumulatora też należy wyrzycić do rowu i kupić sobie nowe i ten oto sposób mamy rozwiązane wszystkie problemy. Czekam na podziękowania.

 • andrzej (gość)

  Poprawna eksploatacja akumulatora nie ogranicza się tylko do jego wymiany jeśli nie chce kręcić silnika, jeśli ktoś jeździ tylko na krótkich trasach konieczne jest ładowanie akumulatora prostownikiem, a jeśli ktoś tego nie wie to niech sprubuje zareklamować akumulator to się o tym dowie co należy robić żeby służył długo

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości