Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Jak legalnie "odzyskać" zabrane prawo jazdy?

Data publikacji: Autor: (bw)

Fot. Archiwum Polskapresse Jeśli straciłeś prawo jazdy i dostałeś zakaz kierowania pojazdami, bez żadnych przeszkód możesz ubiegać się o nowe „prawko” w innym starostwie – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Wszystkiemu winny jest błąd w elektronicznej bazie kierowców.
Fot. Archiwum Polskapresse Teoretycznie, sądowy zakaz prowadzenia pojazdu powinien oznaczać dla kierowcy utratę prawa jazdy na określony wyrokiem czas. Powinien, lecz jak się okazuje wcale nie musi. W czym więc tkwi problem?

Decyzja o wycofaniu uprawnień do prowadzenia auta zostaje przekazana do starostwa zgodnego z miejscem zameldowania kierowcy. Inne starostwa nie są informowane o takich krokach. Rozwiązaniem dla ukaranego wyrokiem sądowym kierowcy może być wyprowadzenie się na pewien czas poza granice starostwa i ponowne podejście do egzaminu na prawo jazdy. Po zaliczeniu egzaminu, osoba staje się właścicielem nowego, legalnie wydanego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami.

Starostwa nie są w stanie zweryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czy kierowca nie ma orzeczonego zakazu w innym starostwie. Należy także dodać, że wobec urzędników nie nałożono takiego prawnego obowiązku.

Jak podaje "DGP", wadliwy przepis zostanie zmieniony dopiero ustawą o kierujących pojazdami, która ma obowiązywać od stycznia 2013 roku. Najpierw jednak musi wystąpić taka techniczna możliwość, bo jak na razie starostwa nie mogą weryfikować danych kierowców w CEPiK-u.

Rzeczniczka MSW Magdalena Woźniak tłumaczy, że obecnie w ramach prac integrujących systemy informatyczne, będzie możliwy dostęp do bazy centralnej pozwalający w trybie on-line sprawdzić stan uprawnień kierowcy w skali całego kraju.

Źródło: wp.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości