Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Jak legalnie "odzyskać" zabrane prawo jazdy?

Data publikacji: Autor: (bw)

Fot. Archiwum Polskapresse Jeśli straciłeś prawo jazdy i dostałeś zakaz kierowania pojazdami, bez żadnych przeszkód możesz ubiegać się o nowe „prawko” w innym starostwie – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Wszystkiemu winny jest błąd w elektronicznej bazie kierowców.
Fot. Archiwum Polskapresse Teoretycznie, sądowy zakaz prowadzenia pojazdu powinien oznaczać dla kierowcy utratę prawa jazdy na określony wyrokiem czas. Powinien, lecz jak się okazuje wcale nie musi. W czym więc tkwi problem?

Decyzja o wycofaniu uprawnień do prowadzenia auta zostaje przekazana do starostwa zgodnego z miejscem zameldowania kierowcy. Inne starostwa nie są informowane o takich krokach. Rozwiązaniem dla ukaranego wyrokiem sądowym kierowcy może być wyprowadzenie się na pewien czas poza granice starostwa i ponowne podejście do egzaminu na prawo jazdy. Po zaliczeniu egzaminu, osoba staje się właścicielem nowego, legalnie wydanego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami.

Starostwa nie są w stanie zweryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czy kierowca nie ma orzeczonego zakazu w innym starostwie. Należy także dodać, że wobec urzędników nie nałożono takiego prawnego obowiązku.

Jak podaje "DGP", wadliwy przepis zostanie zmieniony dopiero ustawą o kierujących pojazdami, która ma obowiązywać od stycznia 2013 roku. Najpierw jednak musi wystąpić taka techniczna możliwość, bo jak na razie starostwa nie mogą weryfikować danych kierowców w CEPiK-u.

Rzeczniczka MSW Magdalena Woźniak tłumaczy, że obecnie w ramach prac integrujących systemy informatyczne, będzie możliwy dostęp do bazy centralnej pozwalający w trybie on-line sprawdzić stan uprawnień kierowcy w skali całego kraju.

Źródło: wp.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Rafał (gość)

    Zastanawiam się po co ktoś pisze takie bzdury, i zupełnie nie merytoryczne artykuły. Przecież i tak podczas każdej kontroli na "bębnie " policyjnym od razy jest informacja ze delikwent ma zakaz prowadzenia pojazdów, więc dość długo by nie polatał. A jeszcze tak przy okazji odpowiadał z kodeksu karnego art. 286 zagrożony karą od 6 miesiecy do 8 lat pozbawienia wolności, czyli oszustwo. Gdyż ubiegając się o takie prawo jazdy musiałby pod odpowiedzialności karną podpisać że nie ma cofniętych uprawnień oraz nie został wobec niego orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. To już lepsze znam pomysły na odzyskanie prawa jazdy. . . a przynajmniej na jazda na prawie jazdy w czasie zakazu, tylko nie zawsze warto się bawić w jakiś kąbinacje bo można sobie więcej nakręcić w papierach niż normalnie się zatrzymać do kontroli, poddać samoukaraniu za niestosowanie do orzeczeń i jakoś przeleci ten zakaz.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości