Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Jak obniżyć składkę za ubezpieczenie?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Polskapresse Koszty użytkowania samochodu, to znacząca pozycja w portfelu każdego kierowcy. Chcąc je obniżyć, tankujemy na tańszych stacjach, robimy naprawy na „zamiennikach” w małych warsztatach i staramy się jeździć ekonomicznie. Gdy jednak nadchodzi czas kupna ubezpieczenia, często automatycznie przedłużamy dotychczasową polisę, nie weryfikując innych ofert na rynku.

Koszty użytkowania samochodu, to znacząca pozycja w portfelu każdego kierowcy. Chcąc je obniżyć, tankujemy na tańszych stacjach, robimy naprawy na zamiennikach, w małych warsztatach i staramy się jeździć ekonomicznie.  Gdy jednak nadchodzi czas kupna ubezpieczenia, często automatycznie przedłużamy dotychczasową polisę, nie weryfikując innych ofert na rynku.


Fot. Archiwum Polskapresse Tymczasem OC i AC to pozycje, na których można sporo zaoszczędzić. Dlatego warto wiedzieć, jak można obniżyć składkę za polisę.

Przede wszystkim należy pilnować momentu, w którym nasza obecna polisa OC dobiega końca. To bowiem, wyłączając kilka przypadków wskazanych w ustawie, jedyny moment w roku, gdy możemy zmienić zakład ubezpieczeń i tym samym zyskać szansę na tańsze ubezpieczenie. Jeżeli nie wypowiemy OC przed jego upływem, najpóźniej jeden dzień przed końcem trwania obecnej polisy, ubezpieczenie automatycznie przedłuży się na następne 12 miesięcy. Jest to reguła wynikająca z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i niestety nie ma od niej odwrotu.

CZYTAJ TAKŻE


Młodzi kierowcy a ubezpieczenie

Gdzie znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC

Co więcej, jeżeli zdecydujemy się na wypowiedzenie ubezpieczenia - powinniśmy doręczyć je ubezpieczycielowi na piśmie. Dlatego najlepiej zapisać odpowiednią datę w kalendarzu i, widząc, że ubezpieczenie dobiega końca, z wyprzedzeniem porównać oferty na rynku. Można też zostawić numer w wybranej firmie, która w odpowiednim momencie przypomni nam o kończącym się OC.
Fot. Archiwum Polskapresse
O kwocie, jaką zapłacimy za OC i AC decyduje również sposób w jaki prowadzimy samochód. Reguła jest prosta: kto jeździ bezpiecznie, płaci mniej. Dlatego jeśli interesuje nas tanie ubezpieczenie samochodu nerwy za kierownicą najlepiej trzymać na wodzy. Ubezpieczyciele doceniają kierowców jeżdżących bezpiecznie, przyznając im najczęściej po 10 proc. zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Tego rodzaju rabaty zazwyczaj można również przenieść w razie zmiany zakładu ubezpieczeń.

Tym samym, jeśli podczas wielu lat korzystania z usług jednej firmy wypracowaliśmy np. 50 proc. zniżki, w przypadku zmiany ubezpieczyciela otrzymamy co najmniej taką samą zniżkę jak dotychczas. Coraz więcej zakładów ubezpieczeniowych umożliwia również przenoszenie zniżek z OC na AC. Tym samym, jeśli jeździmy bezpiecznie, możemy liczyć nie tylko na tanie OC, ale również na zmniejszenie stawki za AC. Ważnym elementem wpływającym na cenę ubezpieczenia jest też wiek i doświadczenie kierowców samochodu, im dłuższy staż za kółkiem, tym większa szansa na atrakcyjną cenowo polisę.

Firmy ubezpieczeniowe często nawiązują też współpracę z partnerami biznesowymi, tworząc z nimi wspólne oferty. Popularną formą jest bancassurance, czyli współpraca ubezpieczyciela z bankiem, dzięki której klienci otrzymują preferencyjne oferty np. na ubezpieczenia komunikacyjne. Dlatego w poszukiwaniu tańszego OC warto sprawdzić, czy np. baFot. Archiwum Polskapresse nk, w którym mamy konto osobiste, współpracuje z firmą ubezpieczeniową.

Z kolei, tańszą polisę AC będzie łatwiej kupić jeżeli jeździmy dobrze zabezpieczonym samochodem, cieszącym się niewielką popularnością wśród złodziei. Większość ubezpieczycieli docenia ten fakt i oferuje niższe stawki dla ich posiadaczy. Poza odpowiednią marką, o oszczędności na składce zadecyduje również miejsce, gdzie zazwyczaj  parkujemy auto. Jeżeli jest to garaż lub parking strzeżony, wówczas zapłacimy mniej. Pod tym samym kątem ubezpieczyciel oceni też zabezpieczenia antywłamaniowe samochodu. Tu z kolei niezwykle istotne są różnego rodzaju specjalne drzwi, zamki, alarmy, a w szczególności wszelkie nowoczesne technologie pozwalające zlokalizować samochód. Jednak nawet takie udogodnienia nie będą miały znaczenia, jeśli właściciel pojazdu nie będzie pamiętał o zachowaniu koniecznych środków ostrożności, jak np. domykanie okien, drzwi i bagażnika, a przede wszystkim pilnowanie kluczyków.

Źródło: Liberty Direct

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • lordofchaos

  nie viem czy to pravda ale slyszalem o takim czyms jak nasza ratolosc (jakies 16 lat) moze juz jezdzic jakims malolitrazovym jednosladem to trzeba go kupic i ubezpieczyc (OC) i bezvypadkovosc i znizki leca przeglad raz na rok taniocha i samo OC tez jest niedrogie

 • Piasek

  Jak wiadomo nie od dziś: diabeł tkwi w szczegółach. Biorąc pod uwagę zaś źródło tego artykułu (Liberty), który słynie ze "szczegółów"... taniość ich oferty (i wielu podobnych) okazuje się taniością w każdym calu... Kwota wypłaty odszkodowania z tych "tanich" ofert nie pokrywa kosztu naprawy pojazdu na używanych częściach metodą chałupniczą... Także zanim się zdecydujecie na tańszą polisę zadajcie sobie trud zapoznania się z OWU oraz poczytajcie fora internetowe pełne opisów ludzi którzy dali się złapać na te tanie polisy.

 • ondraszek

  Ja lata temu miałem popularną motorynkę. Lata leciały i jak miałem już auto to było max zniżek. Teraz trzeba sprawdzać, analizować i porównywać i faktycznie można sporo zaoszczędzić. Dosyć komfortowa bywa sytuacja z nowym autem. Tutaj dilerzy prześcigają się w ofertach. To też jest atutem przy wyborze auta i takie 2,9% za full pakiet jak oferuje np. VW jest propozycją z tych nie do odrzucenia. No cóż - ale nowy samochód do tego trzeba.

 • WaldemarK

  Gorąco polecam zapoznawanie się z ofertą innych ubezpieczycieli, a nie przedłużanie automatyczne poprzedniej polisy bez głębszej analizy. Waldemar Edytowany przez moderatora 2011-05-29 00:28

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości