Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Jak ominąć przeszkodę

Data publikacji:

Fot. Szkoła Jazdy Renault Nagłe hamowanie auta jadącego z przodu lub wtargnięcie na jezdnię pieszego to sytuacje, z jakimi kierowcy często mają do czynienia.

Nagłe hamowanie samochodu jadącego z przodu albo nieprzewidziane wtargnięcie na jezdnię pieszego to sytuacje, z jakimi kierowcy często mają do czynienia. Są one szczególnie niebezpieczne zimą, kiedy drogi są śliskie i czas na reakcję jest bardzo krótki. Instruktorzy Szkoły Jazdy Renault radzą jak ominąć niespodziewanie pojawiającą się na drodze przeszkodę.

 

Hamowanie nie wystarcza

 

Kiedy na drodze występuje trudna sytuacja, pierwszym odruchem kierowców jest naciśnięcie na pedał hamulca. Nie zawsze jednak taka reakcja jest wystarczająca. Musimy sobie uświadomić, że jadąc samochodem osobowym z prędkością 50 km/h po mokrej, śliskiej nawierzchni potrzebujemy około 50 metrów na całkowite zatrzymanie auta. Do tego dochodzi jeszcze kilkanaście metrów, jakie samochód przejeżdża zanim podejmiemy decyzję o hamowaniu. Fot. Szko³a Jazdy Renault Często mamy zbyt mało miejsca aby wyhamować przed przeszkodą, która nagle pojawiła się na drodze naszego przejazdu. Ograniczenie działania wyłącznie do naciśnięcia pedału hamulca jest nieskuteczne i nieuchronnie prowadzi do kolizji. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest ominięcie przeszkody – radzą instruktorzy Szkoły Jazdy Renault.

 

Jak się ratować

 

Aby wybrnąć z ekstremalnej sytuacji drogowej, trzeba przede wszystkim pamiętać o jednej podstawowej zasadzie – naciśnięcie pedału hamulca blokuje koła i powoduje, że samochód staje się niesterowny, więc jakiekolwiek kręcenie kierownicą jest Fot. Szko³a Jazdy Renault nieskuteczne. Omijanie przeszkody odbywa się według określonego scenariusza. W pierwszej kolejności naciskamy hamulec aby zmniejszyć prędkość i kręcąc kierownicą wybieramy nowy tor jazdy dla naszego samochodu. Ponieważ mamy wciśnięty hamulec, auto nie reaguje na ruchy kierownicą i nadal jedzie prosto. Kiedy już wybierzemy właściwy moment na „ucieczkę”, musimy przełamać blokadę psychiczną i zwolnić hamulec. Samochód pojedzie w tym kierunku, w którym wcześniej ustawiliśmy koła, dlatego tak ważne jest aby w czasie jazdy samochodem zawsze bacznie obserwować drogę i jej otoczenie. Dzięki temu można właściwie wybrać miejsce na ”ucieczkę” kiedy wystąpi ekstremalna sytuacja drogowa – radzą eksperci Szkoły Jazdy Renault.

 

Co nam daje ABS?

 

Kiedy mamy do czynienia z trudną sytuacją na drodze, pomocny może być też system ABS. Należy jednak pamiętać, że samochody wyposażone w ABS na bardzo śliskiej nawierzchni mają dłuższą drogę hamowania niż auta pozbawione tego systemu. Każdy kierowca powinien pamiętać, że nawet najdoskonalszy system zamontowany w naszym aucie nie zadziała, gdy będziemy jechać z dużą prędkością – mówią instruktorzy Szkoły Jazdy Renault.

 

Materiał przygotowała Szkoła Jazdy Renault

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości