Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Jak osoby niepełnosprawne mogą zdobyć prawo jazdy?

Data publikacji: Autor: Przemysław Pepla

Fot. Archiwum Polskapresse Prawo jazdy oraz posiadanie własnego samochodu są dla wielu Polaków symbolem niezależności i wolności. Niestety, wśród znacznej części osób niepełnosprawnych panuje przekonanie, że nie są oni w stanie dołączyć do grona kierowców. Praktyka pokazuje jednak, że są w błędzie.
Kluczową kwestią przy zdobyciu uprawnień do kierowania pojazdem jest Fot. Archiwum Polskapresse stopień niepełnosprawności. Choroby neurologiczne, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie mózgu dyskwalifikują kandydatów na kierowców. Polskie przepisy dopuszczają jedynie dysfunkcje fizyczne. Podstawową zasadą jest posiadanie minimum dwóch sprawnych kończyn, a jedną z nich musi być ręka.

CZYTAJ TAKŻE

Utrata prawa jazdy za alimenty - nowelizacja przepisów

Niesłyszący i niedosłyszący bez prawa jazdy


Warto także wspomnieć o osobach niesłyszących. Od kwietnia 2011 roku osoby z takim upośledzeniem nie mogą się ubiegać o prawo jazdy. W ostatnim czasie pojawiły się jednak informacje, jakoby resort zdrowia pracował nad nowelizacją przepisów, które umożliwiłyby tym osobom przystąpienie do egzaminu. Inną kwestią jest kategoria prawa jazdy, o którą mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne. - Choć krajowe ustawodawstwo nie reguluje tej kwestii, w praktyce kandydaci na kierowców z dysfunkcjami fizycznymi mogą zdobyć jedynie uprawnienia kat. B – zaznacza Mateusz Chmielewski, instruktor ze szkoły nauki jazdy Alfa.

Samo szkolenie niepełnosprawnych nie odbiega znacząco od nauki jazdy dla osób pełnosprawnych. Jedyną różnicą jest samochód, w którym odbywają się lekcje praktyczne. Musi być on przystosowany do potrzeb kierującego. W zależności od dysfunkcji, posiada on automatyczną skrzynię biegów, mechanizm umożliwiający operowanie gazem i hamulcem za pomocą ręki, a także specjalną gałkę na kierownicy, która ułatwia sterowanie pojazdem jedną ręką. Podobnie jak w przypadku osób pełnosprawnych, cykl szkolenia składa się z 30. godzin lekcji teoretycznych i 30. godzin jazdy po mieście.

Po odbyciu nauki, kursant zostaje dopuszczony do testu z teorii, który odbywa się na tych samych zasadach, jak w przypadku osób bez dysfunkcji. Różnice pojawiają się dopiero podczas egzaminu praktycznego. Państwowe ośrodki egzaminacyjne nie są wyposażone w auta przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kandydaci na kierowców mają obowiązek dostarczenia takiego pojazdu, który następnie jest zatwierdzany przez egzaminatora. Wiele ośrodków szkolenia wypożycza swoim kursantom pojazdy na czas egzaminu. Dzięki temu, potencjalni kierowcy mogą odbyć egzamin dokładnie w tym samym aucie, w którym wcześniej się uczyli. - Zwiększa to komfort egzaminowanych osób, ponieważ nie muszą się one skupiać na poznawaniu auta, a wyłącznie na poleceniach egzaminatora - tłumaczy Chmielewski.

- Głównym problemem w naszym kraju wciąż pozostaje liczba ośrodków, które posiadają auta dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak z każdym rokiem pojawiają się nowe, dzięki czemu zdobycie uprawnień przez osoby z dysfunkcjami ruchowymi jest coraz łatwiejsze. Co więcej, przybywa także niepełnosprawnych, którzy chcą dołączyć do grona kierowców - podsumowuje instruktor ze szkoły nauki jazdy Alfa.

Warto wiedzieć:

- o prawo jazdy mogą się ubiegać osoby posiadające minimum dwie sprawne kończyny, a jedną z nich musi być ręka
- schorzenia lub choroby zakłócające pracę mózgu uniemożliwiają zdobycie prawa jazdy
- w praktyce, osoby niepełnosprawne mogą zdobyć jedynie prawo jazdy kat. B
- egzamin praktyczny zdaje się na własnym lub wypożyczonym samochodzie
- koszt przystosowania auta do potrzeb osób niepełnosprawnych waha się od ok. 300 do 10 000 zł
- osoby niepełnosprawne mogą uzyskać zwrot części kosztów przystosowania pojazdu do swoich potrzeb w ramach programów refundacyjnych
- cena egzaminu praktycznego dla osób niepełnosprawnych jest o połowę niższa od kwoty, którą muszą zapłacić osoby bez dysfunkcji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • zakielek

  "Podstawową zasadą jest posiadanie minimum dwóch sprawnych kończyn, a jedną z nich musi być ręka." A co z osobami, które prowadzą w naszym kraju samochody nogami, bo nie mają rąk ????

 • zakielek

  P.S. Sam mam dysfunkcję obu rąk a zaświadczenie o zdolności do prowadzenia samochodu otrzymałem miałem dodatkowo badania psychotechnicznie. Rozpocząłem naukę jazdy.

 • zalcio (gość)

  tych co chcą się więcej dowiedzieć na temat prawa jazdy dla Osób Niepełnosprawnych i to rzetelnych informacji, zapraszam do serwisu www.on-prawojazdy.pl ;-)

 • Komentarz usunięty.
 • nevada (gość)

  I ani słowa o badaniach lekarskich... u nas jak zwykle - połowa informacji, bo po co podać całą? A nóż ktoś skorzysta? Niech sobie szuka, a rzetelność informacji potraktuje jak wszystko w tym kraju - z przymrużeniem oka, ajk piwo bezalkoholowe!

 • nel (gość)

  Bardzo fajny tekst– dużo o tym jak mogą zarabiać osoby niepełnosprawne tu http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.de

 • Robert (gość)

  A jeżeli ktoś nie ma ,obydwóch kończyn dolnych, a ma sprawne obie ręce w 100% czy?,jest t jakiś problem ,aby zrobić prawo jazdy kt. b .dziękóję.

 • espiritum (gość)

  @Robert Nie ma problem ze zrobieniem prawka w takim przypadku. Jest to tylko kwestia znalezienia ośrodka szkolenia kierowców, który w swojej flocie będzie miał samochód przygotowany pod ten typ niepełnosprawności albo przystosowanie swojego samochodu i zrobienie na nim kursu i egzaminu. Skontaktuj się z Piotrem Kosmowskim ze ośrodka szkolenia kierowców KOSMOS (warszawa).

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości