Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Jak oszczędzać paliwo?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Janusz Kubik: Używanie bagażników dachowych czy gwałtowne przyspieszanie powodują wzrost zużycia paliwa. W dobie drogich benzyn i olejów napędowych warto znać metody pozwalające na zmniejszenie zużycia paliwa.

Fot. Janusz Kubik: U¿ywanie baga¿ników dachowych czy gwa³towne przyspieszanie powoduj± wzrost zu¿ycia paliwa.

 

Trzeba dbać o stan techniczny samochodu, właściwe ciśnienie powietrza w ogumieniu i prawidłowe ustawienie geometrii pojazdu. Zamiast rozgrzewać silnik na postoju lepiej jechać nie obciążając nadmiernie jednostki napędowej, aż do czasu, gdy osiągnie właściwą temperaturę. Należy prowadzić samochód w sposób elastyczny, nie przyspieszać gwałtownie, nie jeździć na wysokich obrotach i niskich biegach. Nie warto hamować przed zakrętem, by po chwili na nowo rozpędzać auto, wystarczy wykorzystać efekt hamowania silnikiem. Warto pamiętać, że szybka, rajdowa jazda z częstym przyspieszaniem i hamowaniem zawsze wiąże się z dużym zużyciem paliwa. Pamiętajmy także, że niezależnie od stylu jazdy, podróżowanie z otwartymi oknami i zamontowanym bagażnikiem dachowym powoduje wzrost zużycia paliwa potrzebnego na pokonanie dodatkowych oporów powietrza.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Komentarze

  • Amisz (gość)

    nie zdawałem sobie sprawy z tego,że hamowanie silnikiem przy zakrętach może się bardziej przyczynić do zmniejszenia zużycia paliwa - oczywiście sprawdzę to i jeżeli tak jest faktycznie to zmienię technikę jazdy przy zakrętach Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości