Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Jak oszczędzać paliwo? TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

Data publikacji: Autor: Kamil Rogala

Czytasz drugą z trzech stron tego artykułu.

Po czwarte: Podczas dłuższego postoju wyłączaj silnik

Nowoczesne auta nie bez powodu są wyposażone w system Start/Stop. Podczas jazdy w mieście w godzinach szczytu, korzystanie z tego udogodnienia może zaoszczędzić nawet 0,5 l/100 km. Nie zawsze jednak wyłączanie silnika na postoju ma sens i jest polecane. O ile auta wyposażone w Start/Stop same sobie z tym radzą i są do tego w pewnym stopniu przystosowane, tak starsze modele bez tego dodatku mogą sobie nie poradzić z częstym wyłączaniem i włączaniem silnika przez kierowcę.

Jeśli silnik jest pozbawiony nowoczesnego systemu Start/Stop, możemy manualnie wyłączać i włączać jednostkę napędową. Pamiętajmy jednak, że postój, który trwa kilkanaście sekund, nie jest wystarczającym powodem do wyłączenia silnika. Przykładem może być postój w korku lub na światłach, gdy sytuacja zmienia się dość dynamicznie. Poza tym samo uruchomienie silnika może zużyć więcej paliwa, niż ewentualne oszczędności wynikające z kilkunastosekundowego unieruchomienia. Jeśli jednak czekamy przed przejazdem kolejowym, a zapory przed chwilą opadły lub czekamy na kogoś na parkingu, warto przekręcić kluczyk w stacyjce.

Po piąte: Opony oraz ich stan

Fot. Małgorzata Genca Opony to jeden z najważniejszych czynników, który decyduje zarówno o właściwościach jezdnych auta, jak również o jego spalaniu. Praktycznie każdy aspekt związany z tym elementem jest ważny – od jakości ogumienia, stanu, po ciśnienie, rozmiar i typ. Zacznijmy jednak od początku.

Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na zużycie paliwa jest ciśnienie. Równanie jest proste – im niższe ciśnienie, tym większe zużycie paliwa. Dlatego też warto pilnować ciśnienia w oponach i stosować takie wartości, jakie zaleca producent do ekonomicznej jazdy. Co prawda może to skutkować nieco niższym komfortem, ale w zamian spalanie diametralnie spadnie. Nawet 0,5 bara może przełożyć się na kilkuprocentowy wzrost spalania. Poza tym za niskie ciśnienie źle wpływa na prowadzenie samochodu oraz znacząco przyspiesza zużycie bieżnika. W skrajnych przypadkach może przyczynić się do uszkodzenia opony, felgi lub zawieszenia.

Nie bez znaczenia jest również rozmiar opony, jej szerokość oraz profil. Im szersza opona, tym większy stawia opór. Kupując nowe ogumienie warto trzymać się wytycznych producenta oraz sprawdzać oznaczenia na etykietach, które określają klasę energetyczną konkretnego modelu. Im wyższa klasa, tym mniejsze spalanie. Warto również w porę zmieniać opony na letnie – zimówki, ze względu na swoją konstrukcję, negatywnie wpływają na zużycie paliwa.

Fot. Przemysław Świderski

Fot. Przemysław Świderski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości