Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Jak oszczędzać paliwo? TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

Data publikacji: Autor: Kamil Rogala

Fot. Przemysław Świderski Eksploatacja auta nie jest tania. Przeglądy, ubezpieczenie, serwis, naprawa usterek, wymiana opon, no i paliwo. O ile na niektórych rzeczach nie da się oszczędzać (albo nie powinno), tak w przypadku paliwa, to nieumiejętna jazda najczęściej generuje największe koszty. O czym pamiętać i jak jeździć, aby zminimalizować spalanie?

Wielu kierowców uważa, że oszczędna jazda samochodem zawsze musi wiązać się z podróżą powolną, ślamazarną i uprzykrzającą życie innym użytkownikom dróg. Nie jest to do końca prawda, gdyż prawidłowa ekojazda polega na jeździe spokojnej, ale w miarę dynamicznej i z wykorzystaniem mocy oraz momentu obrotowego auta. Wiele zależy również nie tylko od samej jazdy, ale od stanu oraz przygotowania pojazdu.

Pierwsza rada: Przewiduj sytuację na drodze!

Fot. Andrzej Banas Nie jest tajemnicą, że największe spalanie generuje jazda w mieście, przede wszystkim w godzinach szczytu, gdy podróż polega w głównej mierze na powolnym poruszaniu się w korku, przyspieszaniu, hamowaniu i przemieszczaniu się od świateł do świateł. W takich warunkach trudno o oszczędności, ale wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby spalanie spadło o kilka lub nawet kilkanaście procent.

Największym problemem, który mocno powiększa zużycie paliwa, jest częste i gwałtowne hamowanie oraz wciskanie pedału gazu do oporu. Czasami jest to konieczne, ale skrajny pośpiech w mieście i próba „załapania się” na każde zielone światło, to najprostsza droga do szybkiego opróżnienia zbiornika paliwa lub… kolizji. Grunt to zachować spokój oraz cierpliwość.

Najlepszym rozwiązaniem jest przede wszystkim płynna, spokojna jazda z możliwie stałą prędkością oraz unikanie wysokich obrotów, jeśli nie jest to koniecznie. Przykładowo, widząc przed sobą zmieniające się światła, zamiast przyspieszać, by zdążyć przed czerwonym (ryzykując mandat lub kolizję), lepiej powoli wytracać prędkość hamując silnikiem. Należy również pamiętać, aby nie jeździć na zbyt niskich obrotach, bo to również szkodzi jednostce napędowej.

Zobacz także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Po drugie: Spokojna i płynna jazda

Można sobie zażartować, że nasze auta najmniej paliwa spalają… kiedy stoją wyłączone na parkingu. Prawdą jest jednak, że im mniejsze prędkości, tym mniejsze spalanie. Jednak poza miastem, na drodze szybkiego ruchu czy autostradzie, poruszanie się ze stałą prędkością 50-70 km/h, byłoby może bardzo efektywne jeśli chodzi o zużycie paliwa, ale całkowicie irracjonalne biorąc pod uwagę stracony czas i pokonany dystans. Na drogach szybkiego ruchu najbardziej optymalną relację pomiędzy uzyskaną prędkością a spalaniem uzyskamy przy wielkościach rzędu 90-110 km/h. Powyżej 120 km/h krzywa zużycia wzrasta dramatycznie i wprawdzie szybciej pokonujemy dystans, ale też szybciej opróżniamy bak. 

Swoją drogą na stosunkowo krótkich odcinkach pomiędzy miastami tj. 100-120 km, podróż z prędkością 140-160 km/h nie przyniesie zbyt dużego zysku czasowego, a odbije się na wyższym spalaniu – może to być nawet 2-3 litry więcej. Czy 15-20 minut oszczędności jest warte nawet 15 złotych?

Poza tym przy wyższych prędkościach dużo częściej będziemy musieli przyhamowywać przed ciężarówkami lub innymi kierowcami jadącymi przepisowo. Następnie konieczne będzie zwiększenie prędkości w celu wykonania sprawnego wyprzedzania – to jeszcze bardziej wpływa na wyższe zużycie paliwa. Jazda spokojna i płynna przyniesie nam wymierne oszczędności.

Po trzecie: Zrób porządek w bagażniku

Fot. Kamila Nawotnik Jaki wpływ na spalanie ma porządek w bagażniku? Wbrew pozorom, ogromny. Wożenie zbędnych przedmiotów w samochodzie zwiększa jego masę, a większa masa, to większe spalanie. Niektórzy wożą w bagażniku różne rzeczy tj.: wózki dziecięce, opony, narzędzia itp. To wszystko może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, a taki balast może mieć ogromny wpływ na spalanie – nawet 0,5 l/100km.

Sprawa wygląda jeszcze gorzej, jeśli korzystamy z bagażnika dachowego. Elementy zmieniające opływ powietrza wokół auta również poważnie wpływają na spalanie. O ile w mieście bagażnik dachowy nie będzie przeszkadzał, tak przy prędkościach autostradowych, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20 procent. Rozwiązanie?

Starajmy się wozić tylko niezbędne elementy. Zestaw narzędzi i koło zapasowe w mieście, gdy do domu, nawet w razie awarii lub przebicia opony, jest co najwyżej kilka kilometrów, są zupełnie zbędne i mogą zostać w garażu lub w piwnicy. Oczywiście wybierając się w dłuższą trasę, nie zapomnijmy zabrać tych elementów ze sobą.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Fot. Przemysław Świderski

Fot. Przemysław Świderski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • smis (gość)

  Debile, wyciagac koło zapasowe z bagażnika gdyż duzo waży. Rownie dobrze mogliscie napisać zeby sie wysikać przed jazdą. Wtedy człowiek jest lzejszy.

 • Kamil Rogala (gość)

  Cytuję: "Zestaw narzędzi i koło zapasowe w mieście, gdy do domu, nawet w razie awarii lub przebicia opony, jest co najwyżej kilka kilometrów..." Co tu jest niezrozumiałe? W trasie jak najbardziej zapas się przyda.

 • uSa (gość)

  Jazda bez kola zapasowego, bez wody w chlodnicy i bez oleju w silniku i glowie, rady Polaka na niskie spalanie.

 • Komentarz usunięty.
 • admirał (gość)

  Autor tego artykułu nigdy nie jeździł nowoczesnymi samochodami. Mój pozwala na włączenie szóstego biegu dopiero po uzyskaniu 120 km na godzinę i wtedy chwilowe spalanie jest na poziomie 3,5- 5,5 litra. Prędkość pomiędzy 50 a 70 km na godzinę, była ekonomiczna w maluchach, albo w Polonezie.

 • mori (gość)

  Moje 308 GT z benzynowym puretech 225 kuni z 8 biegowym automatem na niemieckiej autostradzie przy średniej 120 kmh spaliło 7.9 l/100. Fakt było sporo remontów i tuneli dlatego tak niska średnia. Na no limit prędkości 190 -210 kmh. Dystans zmierzony na dystansie 1300 km. Średnio w mieście pali 6.4. można sobie przewidywać, hamować silnikiem, wyrzucać graty z bagażnika, czy fotele itp. co nie zmieni faktu że współczesne automaty znacznie ograniczają zużycie paliwa.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości