Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jak oszczędzać paliwo?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

fot. archiwum Zamiast rozgrzewać silnik na postoju, lepiej jechać nie obciążając go, aż do czasu, gdy osiągnie właściwą temperaturę. Należy prowadzić samochód w sposób elastyczny.

fot. archiwum Oczywiście trzeba dbać o stan techniczny samochodu, właściwe ciśnienie powietrza w ogumieniu i prawidłowe ustawienie geometrii pojazdu.

Zamiast rozgrzewać silnik na postoju, lepiej jechać nie obciążając go, aż do czasu, gdy osiągnie właściwą temperaturę. Należy prowadzić samochód w sposób elastyczny, nie przyspieszać gwałtownie, nie jeździć na wysokich obrotach i niskich biegach. Nie warto hamować przed zakrętem, by po chwili na nowo rozpędzać auto, wystarczy wykorzystać efekt hamowania silnikiem.

Warto pamiętać, że szybka, rajdowa jazda z częstym przyspieszaniem i hamowaniem zawsze wiąże się z dużym zużyciem paliwa. Pamiętajmy także, że niezależnie od stylu jazdy, podróżowanie z otwartymi oknami i zamontowanym bagażnikiem dachowym powoduje wzrost zużycia paliwa potrzebnego na pokonanie dodatkowych oporów powietrza.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości