Jak postępować po kradzieży auta?

Mariusz Michalak
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Wychodzimy z domu, udajemy się na parking lub do garażu i dostrzegamy, że nasz pojazd znikł. Zapewne nikt nie chce znaleźć się w takiej sytuacji, ale niestety taki przykry scenariusz może spotkać każdego z nas. Podpowiadamy jak pomimo emocji, które zawsze towarzyszą temu zdarzeniu, powinniśmy się zachować i jakie kroki należy niezwłocznie podjąć.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2012 roku wszczętych zostało 15 424 postępowań dotyczących kradzieży samochodów. Najczęściej w Polsce giną pojazdy marki Volkswagen, ale nie jest to żadną regułą.

Zawiadom policję

W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się czy rzeczywiście doszło do kradzieży. Często w natłoku codziennych spraw zapomnieliśmy gdzie zaparkowaliśmy auto, albo że pożyczyliśmy pojazd komuś ze znajomych. Może się też zdarzyć, że zaparkowaliśmy w niewłaściwym miejscu i samochód został odholowany przez policję lub straż miejską. –  Zdarza się dość często – szczególnie w rejonach obszernych parkingów, że samochód szczęśliwie odnajduje się zaparkowany kilka miejsc parkingowych dalej – przypomina asp. Robert Opas z Zespołu Prasowego Stołecznej Komendy Policji.**Powyższe przypadki wcale nie należą do rzadkości i okazuje się, że część aut wcale nie została skradziona tak jak początkowo wydawało się ich właścicielom.

Niestety jeśli czarny scenariusz się sprawdzi, w pierwszej kolejności o zaistnieniu kradzieży powinna zostać powiadomiona policja. Oczekując na przybycie funkcjonariuszy, o ile jest to możliwe powinniśmy przygotować komplet dokumentów oraz kluczyki do skradzionego pojazdu. Policjant wysłucha naszej relacji i dokona oględzin miejsca zdarzenia. – W związku z obszernością czynności jakie mają do wykonania policjanci, zostaniemy zaproszeni na komendę w celu spisania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Zacznijmy od sprawdzenia czy mamy przy sobie dowód rejestracyjny. Koniecznie zabierzmy ze sobą na komendę wszystkie dokumenty związane ze skradzionym autem. Po wizycie otrzymamy  protokół zgłoszenia kradzieży – wyjaśnia asp. Robert Opas.

Zgłoś kradzież do ubezpieczyciela

O kradzieży auta niezwłocznie powinniśmy powiadomić także nasze towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie powinniśmy z tym zwlekać, gdyż większość ubezpieczycieli przyjmuje zgłoszenia kradzieży pojazdu tylko przez jeden dzień roboczy od jej zaistnienia.

Należy jednak pamiętać, że umowy autocasco obwarowane są wieloma rygorystycznymi warunkami, które wcześniej warto dokładnie sprawdzić. Odszkodowanie może zostać nam nie wypłacone jeśli auto zostało skradzione z powodu rażącego niedbalstwa, czy w sytuacji kiedy kradzież była „ustawiona”.

Firmie, która ubezpieczyła nasz pojazd powinniśmy dostarczyć zaświadczenie o kradzieży, które wcześniej otrzymaliśmy od policji. Niezbędne będzie także w zależności od wymogów, przekazanie kopii dowodu rejestracyjnego oraz wszystkich kompletów kluczyków. Zgodnie z kodeksem cywilnym, odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC powinno zostać wypłacone w ciągu 30 dni od chwili otrzymania przez towarzystwo zawiadomienia z policji o zakończeniu postępowania w sprawie kradzieży auta.

A co z kredytem na samochód?

Jeśli auto zakupione było na kredyt, wiadomość o jego kradzieży powinien otrzymać bank, a w przypadku auta leasingowanego taka wiadomość powinna zostać przekazana również firmie leasingującej. Warto pamiętać że na żądanie finansującego leasingobiorca ma obowiązek dokonać płatności pozostałych rat leasingowych. W przypadku auta zakupionego na kredyt, pieniądze z odszkodowania wypłaconego z ubezpieczenia AC otrzyma bank, który przeznaczy je na spłatę pozostałych rat, a dopiero resztę wypłaci nam.

Wyrejestrowanie pojazdu

Na koniec powinniśmy udać się do wydziału komunikacji, w którym auto było zarejestrowane, aby dokonać procedury wyrejestrowania. Oprócz zaświadczenia o kradzieży potrzebne będą następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny
  • karta pojazdu, jeżeli była wydana
  • dowód osobisty właściciela
  • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku gdy dowód własności jest wystawiony na osobę prowadzącą działalność gospodarczą
  • wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) - w przypadku osoby prawnej
  • pisemne pełnomocnictwo - w przypadku działania przez osobę upoważnioną
  • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu oraz ewentualnie za pełnomocnictwo

Koszt wyrejestrowania pojazdu wiąże się z opłatą w wysokości 10 zł za wydanie decyzji administracyjnej. Z procedurą wyrejestrowania warto wstrzymać się do momentu wydania przez policję postanowienia o zakończeniu postępowania ws. kradzieży naszego auta. Należy zaznaczyć, że jeśli auto zostanie jednak odzyskane po kradzieży, będziemy go mogli ponownie zarejestrować.

Ubezpieczenie OC

W przypadku obowiązkowego  ubezpieczenia OC, umowa zostanie z nami rozwiązana, na podstawie okazanego zaświadczenia o wyrejestrowaniu auta. Dzięki  temu będziemy w stanie odzyskać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Najczęściej kradzione samochody w 2012 roku

Marka

Model

Liczba

Volkswagen

Golf

1128

Volkswagen

Passat

915

Audi

A4

690

Audi

A6

332

Honda

Civic

306

Fiat

Cinquecento

303

Seat

Leon

272

Skoda

Octavia

271

Audi

A3

270

Volkswagen

Touran

269

Ford

Mondeo

216

Toyota

Corolla

210

Volkswagen

Polo

207

Fiat

Panda

182

Źródło: Policja.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty