Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Jak powstaje cena samochodu?

Data publikacji: Autor: (hg)

 Kupując samochód w salonie dealerskim rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że bierzemy auto z ... trzeciej ręki.

Ten fakt nie miałby żadnego znaczenia gdyby nie wpływał na cenę samochodu.

 

Zanim dealer sprzeda samochód uradowanemu klientowi musi go kupić od ...importera. Firma importerska czyli centrala przedstawicielstwa danej marki kupuje auta od producenta. Podczas każdej z tych transakcji naliczane są podatki ( cło, vat i podatek akcyzowy), które trafiają do budżetu państwa.  

 

Prześledźmy ten proces na przykładzie samochodu pochodzącego z Unii Europejskiej czyli auta objętego zerową stawka celną. Na samochody produkowane poza Europą cło wynosi 10 proc.

 

Załóżmy, że firma importerska - przedstawiciel europejskiego producenta - kupuje w fabryce auto o wartości celnej  40 000 zł. Z silnikiem poniżej 2,0 pojemności i z niezbyt bogatym wyposażeniem.

 

1. 

Wartość celna

 40 000     zł

2. 

Cło  stawka  0  %

 0,00         zł

3. 

Podstawa podatkowania podatkiem akcyzowym (poz. 1 +poz.2)

 40 000     zł

4. 

Stawka podatku akcyzowego

 3,1%

5. 

Kwota podatku akcyzowego (3,1%x poz.3)

 1240        zł

6. 

Podstawa opodatkowania vat (poz.1+poz.2+poz.5)

  41 240     zł

7. 

Kwota vat (22% poz. 6)

    9 072,80 zł

 

 

Powyższa tabelka dokładnie oddaje powstawanie ceny samochodu. A to dopiero  pierwszy etap. Auto nie trafiło jeszcze do salonu dealerskiego tylko przekroczyło polską granicę. Po tej transakcji budżet państwa wzbogacił się o 10 312,80 zł. Tyle wynosi bowiem suma vat + akcyza.

 

Kolejnym etapem jest sprzedaż samochodu do salonu dealerskiego.

 

1.

Wartość zakupu samochodu

 40 000         zł

2.

Prowizja importera 20%

   8000           zł

3.

Stawka podatku akcyzowego

  3%

4.

Kwota akcyzy (poz.1+poz.2)xpoz.3 

  1 484,54       zł

5.

Cena sprzedaży auta (netto)

   49 484,54    zł

6.

Podatek vat (22% poz. 5)

   10 886,60     zł

7.

Cena sprzedaży auta brutto (poz.5+poz.6)

   60 371, 14     zł

 

 

Pozostaje jeszcze rozliczenie z budżetem państwa. Na tym etapie importer odprowadza do budżetu z tytułu podatków vat i akcyzy różnicę pomiędzy kwotami naliczonymi obecnie, a kwotami obliczonymi i opłaconymi na poprzednim etapie (podczas kupowania auta od producenta).

 

I jeszcze jedno w tej tabelce pojawia się prowizja importera 20%. W tej kwocie mieszczą się  m.in. wszelkie koszty ponoszone przez firmę sprowadzająca auta jak choćby koszty transportu, obsługi importu itp.

 

Rozliczenie z budżetem państwa   

 

Vat

podatek należny

 10 886,60 zł

 

podatek naliczony (wcześniej)

  9072,80

 

podatek do zapłaty

  1813,80

Akcyza

podatek w cenie sprzedaży

   1484,54

 

podatek w cenie zakupu

    1240,00

 

podatek do zapłaty

    244,54

 

 

Z powyższej tabelki wyraźnie wynika, że do budżetu wpłynęło 2058,34 zł. Ale to jeszcze nie koniec. Samochód na razie stoi w salonie i czeka na właściciela...

 

I oto nadchodzi ostatni etap. Sprzedaż auta przez dealera, a cena samochodu powstaje następująco:

 

1

Cena zakupu (netto)

49 484,54

2

Vat naliczony

10 886,60

3

Podatek akcyzowy w cenie zakupu

   1484,54

4

Koszt zakupu samochodu pomniejszony o akcyzę (poz.1- poz.3)

48 000,00

5

Prowizja sprzedawcy (dealera)

5000,00

6

Stawka akcyzy

 3%

7

Kwota akcyzy (poz.4+poz.5)x poz.6

1639,18

8

Cena sprzedaży netto (poz.4+poz.5+poz.7)

54 639,18

9

Podatek vat (22% poz.8)

12.020,62

10

cena sprzedaży brutto (poz.8+poz.9)

66 659,80

 

 

I tak oto doszliśmy do ostatecznej ceny  samochodu, którą trzeba zapłacić w salonie. Oczywiście nie licząc ubezpieczenia i kosztów rejestracji. Za auto w chwili przekraczania granicy warte 40 000 zł przyszło nam zapłacić 66 659,80 zł ponad  50% więcej.

 

Tu z kolei trzeba wyjaśnić kwotę 5000 zł - prowizję dealera - przyjętą w tej wysokości dla ułatwienia rachunku. Trzeba pamiętać, że nie jest to czysty zysk salonu dealerskiego. W tej kwocie mieszczą się wszelkie koszty związane z utrzymaniem firmy, obsługi sprzedaży, w tym np.: obsługi kredytów zaciągniętych na zakup samochodów, przygotowaniem auta dla klienta itp. Bywa, że przy sprzedaży niektórych modeli czysty zysk dealera jest bliski zeru. Lepiej bowiem samochód  sprzedać taniej niż trzymać go na placu.

 

Dealer także musi się rozliczyć z budżetem.

 

Vat

podatek należny

12 020,62

 

podatek naliczony (wcześniej)

10 886,60

 

podatek do zapłaty

1134,02

Akcyza

podatek w cenie sprzedaży

1639,18

 

podatek w cenie zakupu

1484,,54

 

podatek do zapłaty

154,64

 

 

I tak do budżetu państwa trafiło na tym etapie 1288,66 zł. W sumie gdy dodamy już wcześniej  wpłacone podatki ojczyzna wzbogaciła się o 12020,62 zł z tytułu podatku vat i o 1639,18 zł z tytułu akcyzy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • KUPIEC (gość)

  BANDYTYZM

 • Kierowca

  Ile wynosi koszt wyprodukowania samochodu? Idąc za przykładem ile z tych 40.000 stanowi rzeczywista wartość a ile zarabia sama fabryka?!?

 • Jack (gość)

  Rząd to najlepszy interes pod słońcem, lepszy niż mafia. Nawet mafia musi inwestować, a Ci zbierają tylko zysk w postaci różnego rodzaju podatków i akcyz, niż nie inwestując. Czerwoni dobrze o tym więdzą i dlatego są od lat przy korycie. Śmiem powiedzieć że potrafią naciągać klientów czyli nas bo od 1945 roku stale to robią. Wyniki obecnych sondarzy pokazują że ludzie w Polsce nadal im wierzą.

 • Speeder (gość)

  Czerwoni czy fioletowi to nie ma znaczenia jak to powiedział jeden z "nażekających" panów którego ostatnio słyszałem w kolejce do okienka w banku: "jak bym był na ich miejscu też bym kradł, czy ja wyglądam na Janosika ?". Kto zatem zna Janosika niech na niego głosuje :). P.S. Zacznijmy od samych siebie !

 • Jack (gość)

  Co by nie powiedzieć dla czerwonych wszystko jest wspólne (zgodnie z ich ideologią) czyli ich również. Natomiast fioletowi zostali inaczej wychowani. Moja matka na przykład nie była czerwona i mówiła mi że jeśli coś ukradnę to mi własnoręcznie rękę urąbie. Sądzę że Oleksy, Kwas czy Cimoszewicz zostali inaczej wychowani niż ja. Zatem nie trzeba być Janosikiem by widzieć różnicę między czerwonym a fioletowym. Nie chcę być Prezydentem ale sądzę że jest w naszym kraju sporo osób z zasadami, jak np. Donald Tusk tylko że nie mają takiej siły przebicia jak Kwas czy Cimoszewicz.

 • Kierowca

  Mnie zupełnie nie interesuje jakiego "koloru" jest władza, troszczę sie natomiast o to co ma rzeczywisty wpływ na moje zycie: czyli: zarobki, bezrobocie, bezpieczeństwo, stopy procentowe i kurs waluty krajowej. Ciągle pamietam hasło wyborcze uzyte w jednej z kampanii prezydenckich w USA: Gospodarka głupku! albo Po pierwsze gospodarka!

 • BarteQ (gość)

  No i z 40 000 zrobiło się 66 000;/

 • Macio (gość)

  W sumie nie jestem zdziwiony:((( Koszt 1 litra benzyny jako surowca wynosi 60gr., a sprzedają ją za 4,2 zł.

 • Adam (gość)

  Żyjemy w dziwnym ustroju w którym państwo jest "złodziejem" bo przecież gdyby nawet musieli pobierać te chorendalne podatki to dlaczego mamy dziury w drogach największe w Uni Europesjkiej a pienądze rozpływają się nie wiadomo gdzie (no tak afery:), więc jeśli tak będzie dalej to nie wróżę zbyt dobrze temu krajowi a szkoda bo to moja ojczyzna........

 • WALDI (gość)

  CZERWONA BANDA

 • Szary obywatel (gość)

  Nie jestem zdziwiony.W koncu zyje w kontynuacji PRL-u. Wtedy auta kupione w Polmozbycie byly drozsze po zajechaniu na gielde. Teraz nazywa sie to podatkiem i okrada mnie panstwo, a nie pan X. To przypomina hece z budowa domu. Kupuje w tym kraju ziemie i musze pytac (placac kazdemu postsocjalistycznemu urzedasowi)o zgode co na niej postawic. Potem moje dzieci i dzieci ich dzieci itd., placa podatki za to, ze go dziedzicza po mnie.Pytania? Bo ja mam jedno. Kiedu cos w tym zafajdanym kraju bedzie tak naprawde moje???????????? Odpowiedz: NIGDY!!!

 • silmarilh (gość)

  Niestety tak jest bylo i bedzie, i to nie tylko u nas!!!! W każdym państwie jest podobnie, a u nas i tak jeszcze jest dobrze!

 • szary obywatel 2 (gość)

  A jak jest z naszym wynagrodzeniem? Płacimy państwu podatek z wynagrodzenia, a pozniej idziemy do sklepu i znow płacimy państwu podatek, niedługo za pierdnięcie będziemy płacili podatek i za inne temu podobne!!!!

 • kierowca (gość)

  No właśnie, a teraz jeszcze chcą w dorożkach montować kasy fiskalne. Może jeszcze je zamontują żebrakom pod kościołem, jak ktoś rzuci 50gr to dostanie paragon.

 • lewarek (gość)

  Czyli dochodzimy do sedna sprawy. Teraz widać dlaczego do III prl-u w ciągu ubiegłego roku sprowadzono tyle tysięcy samochodów z UE. Dla jednych to złom dla innych całkiem dobre auta. Za 40000 zł po opłaceniu wszystkich opłat z zarejestrowaniem można zaoszczędzić od 7 do 9,5 tys. zł, dlatego osłowie i producenci sie wkurwiają. A za 40000 zł można naprawdę dobry samochód sprowadzić i nie musi być koniecznie 18 letni

 • d (gość)

  Powiedzmy, że chcę kupić nowy samochód. Czy istnieje możliwość ominięcia wszelkich pośredników i zakup bezpośrednio u producenta ?

 • portyk (gość)

  i wiecznie im mało, dziury i dziury

 • oldsmobil (gość)

  "d" pewnie istnieje taka mozliwosc ale po sprowadzeniu np merca i tam zaplpacisz akcyze i to od prawdziwej wartosci a nie od 100 euro i inne vaty tylko prowizje dealera ominiesz :(

 • tifosi (gość)

  "d", istnieje taka mozliwość. np. Bristol sprzedaje swoje samochody bez udziału salonów sprzedarzy. nie wiem jak Morgan, Spyker czy inne manufaktury. niestety taka przyjemność nie jest tania. Bristol, Morgan i Spyker produkują raczej drogie samochody. jeżeli chcesz zwykły samochóe prosto od producenta... hmm. zajdź do dużej hurtowni np. rtv-agd i poproś o odkurzacz w cenie producenta :D. szczerze?- wątpię żebyś mógł tak kupić.

 • Peter (gość)

  czerwona czy biała, kolor nie ma znaczenia ale BANDA! czy to prawica czy lewica kazdy ciagnie od ludzi, a budzet kaj był dziurawy tak jest tylko skarbnicy sie zmieniają! Pozdrawiam

 • migotka (gość)

  na całe szczescie autor artykułu w ostatnim akapicie sie zreflektował i poprawił tą "5000" prowizje dla dealera!...pracuje w salonie sam. i nie pamietam takiej kwoty zarobionej na samochodzie...zarabia serwis a nie salon...a przede wszystkim zarabia państwo!!!

 • Janas (gość)

  Chcialbym sprostowac kolege Oldsmobil:Niem am takiej mozliwosci sporwadzenia auta prosto z fabryki przyez sobobe prywatna.Interesowalem sie tym u Mercedes i Peugeota i w pierwszym przypadku odeslano mnie do salonu firmowego w Niemczech a w drugim do Przedstawicielstwa Peugeota w polsce.Tlumaczenie bylo zawsze takie same:ze nie sprzedaja samochodow detalicznym odbiorcom tylko wylacznie autoryzowanym Dealerom. Wiec pozostaje kupic auto w salonie jakiegos Innego kraju Unii Europejskiej nieco taniej pozdrawim

 • magol (gość)

  kilka osób jest ok i rozómuje jasno lecz reszta to DUPKI dzieki którym jest jak jest i w nastepnych wyborach i tak pójda głosowć na czerwonych!!!podziwiam naród czeski który uważamy za "głupi" a to oni odsuneli od władzy i wysokich stanowisk komuchów.podpisali kooperacje z vw a nie z jakąś koreańska kupą!prezydent cały naród okłamał o wykształceniu i co?nic.bedzie miał emeryturke taką ze ja zarobie to za rok.za moje zasrane podatki.po dokładnym przemyśleniu tego wszystkiego to moge z reką na sercu powiedzieć ze polacy(ogół)to dupki.pozdrowienia dla innych niz czerwoni

 • 666 (gość)

  tifosi-mylisz sie ja tak zrobiłem z odkurzaczem bo dla hurtowni nie ma poblemu sprzedac 100 odkurzaczy czy tez jeden wiec masz klika stuwek tanij

 • Mac68 (gość)

  Co tak nadajecie na czerwonych przecież teraz rządzą czarni z DJ Ry......m na czele . Normalnie z dnia na dzień aż widać poprawę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Mac68 (gość)

  Do magol : ,,prezydent cały naród okłamał o wykształceniu ,,- ten zaś nie zna słów Hymnu , jak dla mnie zdrada stanu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • burus (gość)

  Tutaj sa podane wszystkie skladowe ceny pojazdu ale nie koszt jaki poniesie klient! Takze nie podano skad sie wziela owa kwota "40 tys zl" a jest to tzw MSP= czyli manufactured sugestion price- cena jaka sugeruje Fabryka,ktora dba o to by jej produkt byl mozliwie jak najtanszy i o to by samemu nie obciazac sie zbyt wysokim podatkiem od sprzedazy! Oczywiscie takie bzdziny podatki- waty akcyzy placaone pzrez wszystkich posrednikow a a rezultacie kupujacy- sa tyl;ko mozliwe w komunie UE! he!he! takie cos by nie pzreszlo w USA - stra tez i ceny placone za ten sam produkt sa o polowe lub wiecej nizsze w USA! Mysle,ze lepiej byloby zaplacic te 10% cla i kupic pojazd za gotuwe w USA + na miejscu co tam jeszcze ta komuna Unijna nie zedrze! i wyjdzie i tak o polowe taniej! Podatek od zakupu w USA w zaleznosci od Stanu ( jego rzadow komunistycznych= czyli liberalow- czy Prawicowych- Republikanow- wynosi od 1,% u Republikanow do 8 % u komuchow!Ale placi go tylko klieant. Dealer niczego nie placi - gdyz on jest tylko posrednikiem i nie kupil tego pojazdu a wzial na kredyt- do odspzredazy! De facto to fabryka rekoma dealera spzredaje- stad i cena jest nie tak bandycka jak w komunie UE itp! W Polsce te podatki ,akcyzy itp i tak sa nizsze nie w innych krajach UE!I karca nasz rzad za :"zanizanie" podatkow! Prawica w USA zwraca podatki a komuna-Liberaly- czerwizna -gdy rzadzi - je podnosi! he!he! Burus ==========================================================

 • burus (gość)

  [quote="Jack"] sądzę że jest w naszym kraju sporo osób z zasadami, jak np. Donald Tusk tylko że nie mają takiej siły przebicia jak Kwas czy Cimoszewicz.[/quote] =====bur=========> jasne macie racje towarzyszu Libru- wasz guru towarzysz librupostepowy - je z Wermahtu - tow Hitlerka i ma same zasady libertynskie - od wlazenia w dupcie UE po radoche z wsadzania sobie wzajemnie pedalom,nie mowiac o internacjonalizmie- czyli szwanzopoddanstwu i innych :"zasadach" librunazi postepowych!~!cZYLI :"rOBTA CO CHCETA"- dajata spokoj komuchom bo to som freunden naszych w UE tyz komuchow ino z inna naklejkom!!itd itp!! he!he!he!he!he! burus

 • wujo (gość)

  trza *** z tego bandyckiego złodziejskiego kraju Edytowany przez moderatora 2013-12-16 06:19

 • po latach (gość)

  Jack przeczytaj sobie jeszcze raz swój komentarz i pomyśl kto teraz siedzi przy korycie :) wszyscy są tacy sami

 • Smiechłem (gość)

  Komentarz Pana Jack'a mnie rozbawił. Tak jak napisał poprzednik, koryto zrobiło swoje.

 • WInger (gość)

  Jest rok 2019, a system podatkowy jak doił tak doi :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości