Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jak prawidłowo użytkować auto z klimatyzacją?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Agnieszka Łuczakowska Coraz większa ilość kierowców zadaje sobie pytanie „Jak prawidłowo użytkować i eksploatować klimatyzację”?

Fot. Agnieszka Łuczakowska Producenci samochodów zalecają przynajmniej raz na 3 lata sprawdzać właściwą ilość czynnika w układzie klimatyzacji, co gwarantuje jego poprawne działanie. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest coroczna obsługa. Klimatyzacja powinna być sprawdzana pod względem czystości, drożności układów nawiewowych. Samochody wyposażone w filtry przeciwpyłowe, węglowe w układzie nawiewu, powinny mieć przynajmniej raz w roku wymieniany filtr.

CZYTAJ TAKŻE

Czas na serwis klimatyzacji


Nowa stacja do klimatyzacji Valeo - ClimFill First


Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić jest czystość kanałów nawiewowych, które często wiążą się z przykrym zapachem, jeśli są przez nas zaniedbane. Czyszczenie polega na stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które wpuszczone w kanał nawiewowy zabijają przykre zapachy. Ostatnio pojawiła się również nowa metoda – generatory ozonu, stosujemy je jednak bardziej profilaktycznie, gdyż nie dają dużej pewności wyczyszczenia układów klimatyzacji.
Jak eksploatować samochody wyposażone w klimatyzację żeby czystość układów, oraz prawidłowe działanie było jak najdłuższe? Wymiana filtrów nawiewowych, pamiętajmy, że wilgoć i kurz jest środowiskiem bakterii. Ważne również by przed końcem jazdy na 5/10 min wyłączyć klimatyzację Aby nawiew zdążył osuszyć kanały nawiewowe, mówi Marek Godzieszka, Dyrektor ds. technicznych, Auto-Boss.

Do objawów, że nasz układ klimatyzacji jest niesprawny zaliczamy na przykład, słabe chłodzenie, zwiększone zużycie paliwa, większy hałas, zaparowane szyby oraz nieprzyjemny zapach. Dbając o nią latem starajmy się parkować w cieniu. Przed rozpoczęciem jazdy przez chwilę zostawiać drzwi otwarte, natomiast na początku podróży ustawiajmy chłodzenie i dmuchawę na maksimum. Ponadto o ile to możliwe, przez kilka pierwszych min. podróżujmy z otwartymi oknami. Nie dopuszczajmy również do obniżenia temperatury poniżej 22ºC.

CZYTAJ TAKŻE


Jak postępować z klimatyzacją

Przegląd klimatyzacji


W zimie, kierujmy nawiew na przednią szybę, włączajmy tryb zamkniętego obiegu powietrza oraz nastawiajmy ogrzewanie i dmuchawę na maksimum. Ponadto starajmy się włączać klimatyzacje przynajmniej raz w tygodniu, także zimą. Dbajmy o pasek klinowy, a także unikajmy serwisów nie posiadających właściwych narzędzi, materiałów ani odpowiedniej wiedzy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • SkolmiFCP

  Sprawdzać ilość - OK! Uzupełniać - OK! Ale nigdy nie "wymieniać co n-lat" Lodówki jakoś wymiany nie potrzebują a chodzą dziesiątki lat.

 • takitam (gość)

  Zgadzam się z tobą w 100%. Skuteczną dezynsekcję oferuje niestety niewiele typowych warsztatów, dlatego ja wybieram zawsze serwis klimy. Ostatnio muszę pochwalić warszawską firmę perfectclima.pl, bo naprawdę super w moim wozie przeczyścili cały układ, a do tego ozonowanie wnętrza auta. Polecam jak najbardziej.

 • SD (gość)

  "Coraz większa ilość kierowców zadaje.." - ilość to może być czynnika - kierowców to liczba.

 • jahuuu (gość)

  Aż się we mnie gotuje , jak czytam tych DURNYCH pismaków : ....należy klimę włączyć nawet zimą ..... Zanim zaczniesz pisać , to zasięgnij /języka / i się nie ośmieszaj ! ... kazdy układ klimatyzacji ma w / skrócie / czujnik , który UNIEMOŻLIWIA włączenie kompresora przy temp. minusowej , aby go nie zatrzeć , z powodu zalodzenia ! ...aha , mądralo , jak sprawdzisz ile masz czynnika w układzie klimatyzacji ? / producent podaje np 525gram / .... należy go odessać , oczyścić , zważyć , spr. szczelnosć układu , zrobic próżnię , i zapodać odpowiednią ilość czynnika /np R 134a / oraz ŚWIEŻY OLEJ DO SMAROWANIA KOMPRESORA , który krąży też w układzie i jest odssysany w czasie przeglądu serwisowego --- to się nazywa SERWIS UKŁADU KLIMATYZACJI ,który kosztuje ok 100--200 pln , a wymiana kompresora--/po taniości ---1000pln ! pzdr dla niedouków!

 • Komentarz usunięty.
 • Faziok (gość)

  Większość nawet w zimie die załącza. I musi działasz c

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości