Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Jak przygotować auto na zimę?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. materiały prasowe Październik to idealny czas, aby rozpocząć przygotowanie auta do zimy. Zanim nadejdą niskie temperatury i opady śniegu, możemy zaplanować wszystkie czynności tak, aby nie nadwyrężyły zbytnio naszego budżetu.

Fot. materiały prasowe Odpowiednie przygotowanie naszego samochodu pozwoli nam uniknąć problemów z rozruchem silnika, zaoszczędzi nam również mnóstwo czasu, stresu i pieniędzy A przede wszystkim wpłynie na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Pierwsze na liście

Najważniejszą czynnością jest wymiana opon na zimowe. Te, posiadające głębszy bieżnik posiadają większą przyczepność na drodze i znacznie wpływają na nasze bezpieczeństwo. Odpowiednie ogumienie powinno mieć równomiernie zużyty bieżnik, którego grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Powinniśmy jednak założyć je dopiero wówczas, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Równie ważne jest sprawdzenie kondycji akumulatora. Rozpocznij od sprawdzenia jego stanu i napięcia ładowania. Chodzi przede wszystkim o ocenę sprawności baterii przy odpowiednim obciążeniu. Przy tej okazji warto również sprawdzić alternator – przy zbyt niskim (poniżej 13,7 V) lub zbyt wysokim (powyżej 14,5 V) napięciu na zaciskach, najprawdopodobniej winę za rozładowany akumulator ponosi układ ładowania. Jeśli jesteś właścicielem Diesla dodatkowo powinieneś zadbać o sprawdzenie świec grzejnych. Do również dobry moment, żeby zajrzeć do reszty instalacji elektrycznej – w tym oświetlenia samochodu.

Trzecim niezbędnym elementem przygotowań jest sprawdzenie zawieszenia. Zaczynamy od układu hamulcowego, następnie dokładnie: układ kierowniczy, amortyzatory i sworznie. To właśnie od nich zależy nasze bezpieczeństwo w momencie poślizgu. Warto przy tej okazji również sprawdzić rozkład osi tylnej i przedniej oraz rozkład sił kół.

Zanim nadejdą mrozy

Fot. materiały prasowe Spróbuj przewidzieć potencjalne problemy – zacznij od stanu technicznego pojazdu. Problemy z rozruchem mogą wynikać ze słabego akumulatora, lub zużytego układu wtryskowego. Niezbędny jest również przegląd płynów eksploatacyjnych – w szczególności, jeśli chodzi o temperaturę krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia, a także o stan płynu hamulcowego. Temperatura tego pierwszego nie powinna być wyższa niż -37 stopni. Dobrej jakości płyn krystalizuje w temperaturze -30-35 stopni. Istotne są przy tym wskazania producenta dotyczące jego zmiany. Płyn hamulcowy także wymaga okresowej wymiany. Jeśli kupiliśmy auto z tzw. „drugiej ręki” powinniśmy zdecydować się na tą czynność profilaktycznie.

Warto też zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które pozwolą nam przetrwać zimę. Należą do nich przede wszystkim: dobra skrobaczka, zmiotka, łopatka do odśnieżania oraz odmrażacz do szyb. Wiele z nich możemy zakupić taniej wykorzystując kody rabatowe tradeinn do sklepu Motardinn. Przydatne mogą okazać się również trapy pod koła, które ułatwią nam wyjazd z zaspy, a także przewody zapłonowe na wypadek awarii akumulatora.

Kompleksowe przygotowanie naszego pojazdu do zimy wymaga sporych nakładów. Oczywiście warto zlecić większość rzeczy specjalistom, zwłaszcza jeśli chodzi o elektrykę auta czy układ hamulcowy. Istnieją jednak inne czynności – jak np. wymiana kół, które jesteśmy w stanie wykonać sami. Dużą oszczędnością są również zakupy w internecie. Istnieją serwisy internetowe, takie jak np. Kupon.pl, w których możemy znaleźć najlepsze oferty promocyjne sklepów on-line, również tych związanych z motoryzacją. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz również czas potrzebny na zakupy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • marenowacki

  A czy ktoś korzystał może z zabezpieczania szyb czymś takim jak hydrofobizacja? Oferują coś takiego w serwisach NordGlass

 • Kowalski (gość)

  Ja mam to na szybach fabrycznie... ale żebym to specjalnie polecał na zimę - chyba raczej nie.

 • Kamila (gość)

  Zawsze przed zimą sprawdzam stan techniczny samochodu. Zawsze robił to mój mąż, ale teraz nie ma na to czasu. Dlatego zlecam to ekspertom z superservis.pl. Mam do nich zaufanie, bo zanim zaczną naprawę, dzwonią i informują jak sytuacja wygląda. Cieszę się, że w Polsce mamy w końcu serwis door-to-door, który kompleksowo zadba o samochód.

 • Łyko (gość)

  Na pewno trzeba zacząć od wymiany opon z letnich na zimowe. Niektórzy tego nie robią i mamy niespodzianki na drogach. To nie jest takie drogie jakby się mogło wydawać, na fordzie na przykład widziałem mają fajne promocje związane z wymianą opon. Komfort jazdy jest wówczas nawet lepszy bo człowiek ma świadomość tego, że jedzie bezpiecznie.

 • Jeffrey (gość)

  @Łyko a weź w fordzie sprawdź, ostatnio mieli dobre ceny opon - ja taniej nie znalazłem z montażem. No, w każdym razie nie przepłacisz na pewno.

 • Komentarz usunięty.
 • Łyko (gość)

  Jeffrey, w tej chwili mam przed sobą, rudek wrzucił linka. W sumie to i ja zaczynam wątpić czy znajdę taniej do mojego KA, dobrze to wygląda. W ogóle to zima idzie, auto musi być w odpowiednim stanie.

 • Jeffrey (gość)

  Łyko, co prawda to prawda. Ford ma teraz dobre ceny i spory wachlarz naprawczy w ASO. Wszystko masz opisane na ich stronie internetowej.

 • Kisiel (gość)

  Zima niebawem, więc znów czeka mnie wizyta w Lema Trans :)

 • Nowacka (gość)

  te przygotowania zawsze sporo kasy pochłaniają. więc hamulce i resztę po stronie serwisu - do kolegów się zwracam, żeby jakoś obniżyć koszty. promocje też dobre wyjście, ale za mało ich jest jeśli chodzi o motoryzację. z kolei Promocodius mogę polecić jako dobry <a href="http://promocodius.com/pl/shops/kod-rabatowy-media-markt">serwis z kuponami</a>. często było tak, że na Kuponie było aktualnych promocji 10, a na Promocodius 20 i więcej. nie wiem, od czego to zależy.

 • DarekWysimirski (gość)

  Opony, płyny, skrobaczki, na pewno szyba w bagażniku też się przyda ;p A jeżeli chodzi o płyn do chłodnicy to ja w tym roku kupiłem na Orlenie koncentrat MaxMaster. Sprzedawca polecał, bo marka konkurs ma i można coś wygrać za ułożenie hasła reklamowego.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości