Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższej przerwie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Krzysztof Łokaj Warsztaty samochodowe z powodu pandemii COVID-19 przeżywały trudny okres. Wygląda jednak na to, że najgorsze mają za sobą. Wraz z luzowaniem obostrzeń w warsztatach pojawia się więcej klientów. Wpływ na to ma nie tylko odmrażanie gospodarki, ale też stan techniczny pojazdów. Samochody bardzo nie lubią, kiedy przez dłuższy czas stoją na parkingu.

W ostatnim czasie na całym świecie drogi opustoszały – według niektórych szacunków do takich miast, jak Madryt, Paryż, Berlin czy Rzym wjeżdżało o ok. 75% mniej pojazdów, a ruch transgraniczny zmniejszył się wręcz o ok. 80%. Obecnie powoli wracamy do normalności, co wiąże się również z częstszym korzystaniem z aut. Jeśli jednak samochód nie był użytkowany przez kilka tygodni, należy go odpowiednio przygotować do bezpiecznej jazdy. Oto 4 najważniejsze zasady.

1. Sprawdź poziomy płynów

Przed uruchomieniem silnika koniecznie sprawdźmy poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego. Upewnijmy się również, czy na ziemi nie znajdują się żadne wycieki, szczególnie w miejscu bezpośrednio pod silnikiem. 

– Po uruchomieniu pojazdu należy odczekać kilka minut przed ruszeniem. Dzięki temu wszystkie płyny dotrą do odpowiednich części samochodu – zaleca Josep Almasqué, szef hiszpańskiego parku prasowego SEAT-a.

2. Sprawdź ciśnienie w oponach

Gdy samochód nie jest użytkowany przez dłuższy czas, ciśnienie w oponach można znacząco spaść. Dzieje się tak z powodu naturalnego procesu przenikania gazu przez powierzchnię opon – każdego dnia, szczególnie latem, ubywa z nich trochę powietrza. Jeżeli przed uruchomieniem pojazdu nie sprawdzimy ciśnienia powietrza, ciężar samochodu może doprowadzić nawet do uszkodzenia felgi i deformacji koła. 

Zobacz także: Skoda Octavia vs Toyota Corolla. Pojedynek w segmencie C

– Jeśli wiemy, że nasze auto będzie stało zaparkowane przez dłuższy okres, najlepiej napompować opony do maksymalnej pojemności zalecanej przez producenta i od czasu do czasu kontrolować ciśnienie. Koniecznie sprawdźmy też jego poziom bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę – radzi Almasqué.

3. Skontroluj najważniejsze części i funkcje

Po dłuższym postoju samochodu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu wszystkich elementów używanych podczas jazdy, w tym świateł, kierunkowskazów, szyb, wycieraczek i wszelkich urządzeń elektronicznych. Powiadomienia o nieprawidłowościach często wyświetlają się na ekranie systemu multimedialnego pojazdu. 

– Jeśli coś nie działa poprawnie, lampka ostrzegawcza na wyświetlaczu wskaże, co należy sprawdzić. Warto też upewnić się, że wszystkie funkcje wspomagania jazdy, z których korzystamy, są poprawnie ustawione – wyjaśnia Almasqué. 

Skontrolujmy także stan hamulców. W tym celu należy nacisnąć pedał przez kilka sekund i obserwować, czy utrzymuje pozycję. Na koniec zalecane jest sprawdzenie, czy silnik po uruchomieniu nie wydaje żadnych nietypowych dźwięków.

4. Zdezynfekuj powierzchnie

W obecnej sytuacji bardzo ważna jest dbałość o czystość pojazdu. Warto szczególnie zwrócić uwagę na obszary największego kontaktu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu.

 • Od początku. Zacznijmy od zdezynfekowania zewnętrznych i wewnętrznych klamki drzwi, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, ekranu dotykowego i wszystkich przycisków. Nie zapomnijmy o tych sterujących szybami oraz uchwycie do kontroli położenia fotela.
 • Deska rozdzielcza. To jeden z najważniejszych elementów, ponieważ przy kichaniu lub kaszlu pasażerowie często mają twarz zwróconą w kierunku deski rozdzielczej.
 • Maty podłogowe. Ze względu na ciągły kontakt z podeszwami butów gromadzi się na nich brud, który warto usunąć.
 • Wentylacja. Aby zapewnić wysoką jakość powietrza w samochodzie, otwory wentylacyjne nie mogą być zasłonięte. Poza przeprowadzeniem dezynfekcji należy usunąć zalegający kurz za pomocą pędzla lub odkurzacza.
 • Elementy na zewnątrz. Użytkownicy samochodów zwykle nie zdają sobie sprawy, jak wielu elementów dotykają na zewnątrz samochodu. Niektórzy opierają się o okna, inni zamykają drzwi, popychając je w dowolnym miejscu. Przy myciu postarajmy się nie pominąć żadnej z takich powierzchni.

Podczas mycia pojazdów należy zastosować odpowiednie środki czyszczące: mieszankę wody z łagodnym mydłem oraz specjalne produkty do pielęgnacji samochodów. Korzystanie z płynów zawierających 70% alkoholu ograniczmy do powierzchni, których dotykamy szczególnie często.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kamil (gość)

  Jeżeli miesiąc stał to nic się nie stanie, chyba, że akumulator słaby to naładować trzeba i tyle.

 • brrom (gość)

  Starsze potrzebują więcej uwagi, moja auris dość nowy rocznik. Starałem się ją przegonić raz na tydzień po zakupy, żeby się nie zastała. Akumulator tam nie padnie za duże są

 • pomoc (gość)

  prosze o pomoc w uzbieraniu na operacje kregoslupa https://zrzutka.pl/p8pbtd

 • Mateusz (gość)

  Lepiej zajrzeć po takiej przerwie do serwisu żeby profesjonalista rzucił okiem. Ja regularnie odwiedzam Auto Perfekt serwis na Hery 25 w Warszawie i no moim nastoletnim aucie mogę zawsze polegać. Serwis olejów, wymiana płynów, filtrów, elementów zawieszenia czy serwis klimatyzacji - wszystko w jednym miejscu, komplekstowo.

 • hopek (gość)

  Najlepiej to co jakiś czas się nim przejechać, aby uniknąć takich przygotowań. Moja auris raz stała miesiąc i nic się z nia nie wydarzyło, akumulatory w dobrym stanie to i odpaliła odrazu

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości