Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą Artykuł sponsorowany

Jak przygotować samochód na zimę? Praktyczne porady

Data publikacji: Autor: Artykuł sponsorowany

Jak przygotować samochód na zimę? Praktyczne porady Korzystanie z samochodu zimą wiąże się z licznymi utrudnieniami. Oprócz śliskiej nawierzchni kierowcy muszą zmagać się z opadami atmosferycznymi, zimnem i szybko zapadającym zmrokiem, utrudniającym widoczność. Zimowe warunki drogowe stanowią duże wyzwanie także dla samych samochodów, które są narażone na działanie niskich temperatur, wilgoci i soli drogowej Dlatego przygotowanie samochodu do sezonu zimowego nie powinno ograniczać się jedynie do wymiany opon, ale obejmować cały samochód.

Akumulator

Jak przygotować samochód na zimę? Praktyczne poradyKłopoty z odpaleniem auta w mroźny zimowy poranek przypominają wielu kierowcom o istnieniu instalacji elektrycznej w samochodzie. Aby uniknąć przykrego zmagania się z uruchomieniem pojazdu na mrozie, powinniśmy wcześniej zadbać o stan instalacji elektrycznej. Przed sezonem należy przede wszystkim sprawdzić napięcie w akumulatorze oraz poziom elektrolitu. Warto także zmierzyć efektywność ładowania akumulatora przy włączonym silniku, aby wyeliminować ewentualne problemy z alternatorem. W samej baterii należy oczyścić klemy ze śniedzi i zabezpieczyć je smarem grafitowym. Powinno się także zadbać o stan kabli dostarczających prąd do świec zapłonowych. Jeżeli dysponujemy starszym samochodem, powinniśmy zdemontować przewody i dokładnie je wyczyścić. Wszelkie zabrudzenia czy tlenki metali pojawiające się na stykach powodują opór w przepływie prądu. Jeżeli przewody są naprawdę w złym stanie, należy po prostu je wymienić na nowe. Pamiętajmy, że kabli nie wolno dotykać przy włączonym silniku. Grozi to porażeniem prądem o wysokim napięciu.

Olej silnikowy i płyny eksploatacyjne

Jak przygotować samochód na zimę? Praktyczne poradyPrzygotowanie samochodu do sezonu zimowego powinno także obejmować kontrolę wszystkich płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważny jest poziom i stan oleju silnikowego. W niskich temperaturach substancja smarująca gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzana po elementach jednostki napędowej. Jeżeli termin wymiany oleju jest bliski, nie warto czekać do wiosny, ale wymienić olej wraz z filtrami przed nadejściem mrozów.

W niskich temperaturach szczególnie ważna jest jakość płynu w chłodnicy. Nie wolno dopuścić do zamarznięcia substancji chłodzącej, ponieważ grozi to pęknięciem bloku silnika. Powinniśmy więc w ramach jesiennego przeglądu wymienić płyn w chłodnicy lub uzupełnić jego poziom specjalnym koncentratem. Szeroki wybór chemii samochodowej znajdziemy w ofercie internetowej: www.eport2000.pl.

Ważna jest także jakość płynu hamulcowego oraz stan tarcz i klocków. Substancja wypełniająca układ hamulcowy jest silnie higroskopijna i po jakimś czasie traci swoje pierwotne własności. Może to doprowadzić do pogorszenia sprawności hamulców i wydłużenia drogi hamowania. Zazwyczaj płyn hamulcowy wymienia się raz do roku, jednak jeśli nie znamy daty ostatniej wymiany, lepiej zdecydować się na nowy płyn hamulcowy przed zimą. Przy okazji należy wymienić wytarte klocki hamulcowe.

Światła i wycieraczki

Jak przygotować samochód na zimę? Praktyczne poradyDobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przed nadejściem intensywnych opadów atmosferycznych warto zadbać o stan wycieraczek. Gumowe pióro wycieraczki należy oczyścić przy użyciu ręcznika papierowego oraz płynu do mycia szyb. Trzeba także ocenić stan samego pióra, a w razie zauważenia pęknięć czy ubytków gumy dokonać jego wymiany. Trzeba także sprawdzić działanie świateł i wymienić wszystkie niedziałające żarówki.

Mycie i woskowanie

Na koniec powinniśmy zatroszczyć się o karoserię auta. Wprawdzie dzisiejsze powłoki lakiernicze charakteryzują się dużą odpornością na korozję, jednak ich warstwa jest o wiele cieńsza niż dawniej. Dlatego po dokładnym umyciu auta należy zawoskować całą karoserię. Wosk stanowi skuteczne zabezpieczenie lakieru przed wpływem wilgoci, soli drogowej czy substancji znajdujących się w powietrzu oraz na powierzchni asfaltu. Nie należy także obawiać się mycia i woskowania samochodu w zimie. Przy dodatnich temperaturach powinniśmy myć samochód znacznie częściej niż latem. Zestaw kosmetyków Jak przygotować samochód na zimę? Praktyczne poradysamochodowych koniecznych do zabezpieczenia karoserii zimą może okazać się świetnym prezentem gwiazdkowym. Tym bardziej że dzięki akcji darmowej dostawy – wszystkie artykuły możemy kupić znacznie taniej.

Wejdź i kupuj bez kosztów dostawy – już 1 grudnia!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • polll (gość)

  To nic trudnego. Trudniej jest niestety zdać prawko. Ciekawe kiedy wreszcie wezmą sie za skorumpowane wordy, które ukewają ludzi za byle głupote. Póki co, coraz wiecej mlodych stawia na dokumenty kolekcjonerskie z szybkieprawojazdy.pl

 • slumdog (gość)

  Jeśli idzie o akumulator to polecam sobie wydrukować nawet i powiesić w garażu w widocznym miejscu: http://spoti.pl/dokument/11308/przygotuj-akumulator-do-zimy Bo zima się jeszcze na dobre nie zaczęła, to dopiero pierwsze przymrozki, więc z akumulatorami na pewno lepiej nie będzie.

 • Igorsky (gość)

  Akumulator - jak stary to wymienić, opony zimowe to podstawa. Ja w tym roku zrobiłem jeszcze hydrofobizację szyby do tego, żeby mieć lepsza widoczność w okresie jesienno-zimowym.

 • Oskar (gość)

  Z akumulatorem nigdy nie miałem problemów gorzej było z przednią szybą która często zamarzała. Kolega zasugerował mi jej hydrofobizację i przyznam że to działa. Szyba nadal zamarzała ale lód się z niej odrywał bez najmniejszego problemu. W tym roku o nią zadbałem i już jest nałożona.

 • Bartosz (gość)

  Ja jeżdżę wyłącznie do Alfa Serwis Ruda Śląska i już wiem co trzeba zrobić, by samochod był przygotowany do zimy! :)

 • Roberto (gość)

  w razie w to też daję do przeglądu auto, ale zwykle starcza jak sam podejrzę i zadbam o akumulator z ktorym raz miałem jazdy. od tego czasu bardziej na niego uważam i problemy się skończyły. regularnie wymieniam płyn do spryskiwaczy i jak zauważę że coś z piórami wycieraczek, to też zmieniam przed sezonem. Teraz brałem nowe od Visee.pl bo są solidne, skutecznie zbierają wodę no i załapałem się na zniżkę do 15%.

 • Adam (gość)

  Powłoka hydrofobowa na szybę czołową nałożona, a Wy nakładacie np na inne szyby niż czołowa?

 • Janusz (gość)

  Mnie w Nordglassie nałożono na przednie boczne. Serwisanci z Łodygowej przekonali mnie że jak jeżdżę więcej po mieście to tak będzie rozsądniej.

 • strachu (gość)

  w tym roku polecam przy wymianie płynu do chłodnic wybrać produkt max master bo jest dużo nagród do wygrania maxmaster.pl/konkurs

 • strachu (gość)

  w tym roku polecam przy wymianie płynu do chłodnic wybrać produkt max master bo jest dużo nagród do wygrania maxmaster.pl/konkurs

 • Marcin (gość)

  Warto zadbać o te podstawowe elementy w naszym samochodzie. W moim przypadku takimi rzeczami zajmuje się Automotive Mielec.

 • kajlando (gość)

  Ja w zimę zaliczyłem stłuczkę przez niesprawny czujnik ABS . Więc nie zawsze tylko opony odpowiadają za bezpieczeństwo . Wymieniłem na nowy delfi i jest ok .

 • Michał (gość)

  Ponieważ tekst już ma swoje lata (choć w większości wszystko jest aktualne), pozwolę sobie zamieścić informację do nieco rozszerzonego artykułu. Swojego rodzaju check-listy do sprawdzenia przed zimą. Główne różnice są takie, że wspomnieliśmy jeszcze o metodzie przygotowania układu kierowniczego, hamulcowego i ogólnych wskazówkach o zawieszeniu. A poza tym info o tym kilka słów o samej kwestii używania samochodu zimą. Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj kilka przydatnych wskazówek. https://izimoto.pl/magazyn/jak-dbac-o-auto-zima-czyli-nie-drzyj-na-widok-platkow-sniegu/

 • antono (gość)

  ja niezależnie od pory roku dbam o swój samochód, regularnie wymieniam olej i robię płukankę silnika a do tego ostatniego dobrze sprawdza mi sie produkt od K2 https://youtu.be/y5SjJR7gj5s

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości