Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy? Przykładowe pytania

Mariusz Michalak
Fot: Krzysztof Szymczak
Fot: Krzysztof Szymczak
Egzamin na prawo jazdy jest ważnym momentem w życiu każdego człowieka. Aby dobrze się przygotować do tego wydarzenia należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.
Fot: Krzysztof Szymczak
Fot: Krzysztof Szymczak

Po pierwsze kandydat powinien świadomie wybrać ośrodek szkolenia kierowców, w którym chciałby się kształcić. Decyzja ta powinna być wyważona i poparta konkretnymi argumentami, a to z kolei wymaga sprawdzenia podstawowych elementów, jakimi charakteryzować powinna się szkoła jazdy.

– Sposób przeprowadzania szkolenia zależy w dużym stopniu od zadań, które są wykonywane na egzaminie państwowym i praktyka wskazuje, że kandydat na kierowcę oczekuje od ośrodka szkolenia przede wszystkim przygotowania do tego egzaminu. Umiejętność bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym nie jest na tym etapie dostatecznie doceniana, a to właśnie na ten fakt kandydat powinien zwrócić największą uwagę, ponieważ nowa formuła egzaminu przewiduje przeprowadzanie teoretycznej jego części w formie testów jednokrotnego wyboru, z pytaniami będącymi wizualizacją rzeczywistych warunków, z jakimi kierowca może spotkać się w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności oceny ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – zaznacza Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego

Ekspert zaznacza, że przygotowując się do egzaminu należy uwzględnić fakt, iż w czasie procesu uczenia się znaczną rolę odgrywa zapamiętywanie i utrwalanie materiału. Podczas tych procesów nieodzowne jest zrozumienie treści, które umożliwia trwalsze zapamiętanie. Ważna jest także właściwa organizacja materiału do nauczenia, a zatem nadanie mu przejrzystej i łatwej do przyswojenia struktury. Aby uczenie się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy było efektywne, kursant na początku powinien przyswoić sobie terminologię związaną z przepisami ruchu drogowego, aby uniknąć tego, że podczas egzaminu natrafi na stwierdzenia, które są nie do końca zrozumiałe. Tego rodzaju podstawy przekazywane są w ośrodku nauki jazdy, a następnie utrwalane podczas zajęć teoretycznych prezentujących określone zasady ruchu drogowego i praktycznie podczas jazdy. Egzamin teoretyczny stanowi realizację tych właśnie aspektów. Wizualizacje przedstawiają realne sytuacje drogowe, z którymi kierowca może się zetknąć w ruchu drogowym, a pytania oparte są o obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne, dlatego dobre przygotowanie teoretyczne jest elementem niezbędnym do zdania egzaminu. –**Jeżeli kandydat właściwie podejdzie do tego zagadnienia i zrealizuje poszczególne etapy od kształcenia w OSK, a także samodzielnie pokusi się o zrozumienie przekazywanych mu treści i uważnie będzie obserwował sytuacje zdarzające się w ruchu drogowym, egzamin ten nie będzie stanowił trudności twierdzi**Odachowska

Ewa Odachowska / Źródło: Instytut Transportu Samochodowego
Ewa Odachowska / Źródło: Instytut Transportu Samochodowego

Częstym błędem, popełnianym przez kandydatów na kierowców, jest uczenie się pytań egzaminacyjnych „na pamięć”. Baza pytań będzie stale rozbudowywana a zatem metoda ta stanie się nieskuteczna - w przypadku, gdy kursant będzie się starał zapamiętać odpowiedzi na pytania, może się to przełożyć na coraz większą liczbę popełnianych błędów. Właściwym rozwiązaniem jest sięganie do przepisów prawa wsparte samodzielnym myśleniem, które w praktyce będzie użyteczne także po samym egzaminie, kiedy młody kierowca będzie zdany tylko na własne umiejętności, zwraca uwagę dr inż. Tomasz Kamiński, kierownik Centrum Telemetyki Transportu ITS.

Analiza przepisów prawa, ustaw i rozporządzeń mogłaby się przy tym okazać pracochłonna i trudna do przyswojenia. Dlatego dobrą pozycją podczas przyswajania wiedzy na kursie prawa jazdy jest „kodeks drogowy”, stanowiący kompilację obowiązujących przepisów prawa, dodaje Kamiński.

Pamiętać należy także o motywacji, zbyt duża w warunkach stresujących może przeszkadzać, ale to, czy egzamin będzie traktowany w kategoriach silnego stresu zależy od wcześniejszego przygotowania. Stres jest relacją pomiędzy oczekiwaniami ze strony czynników zewnętrznych (w tym przypadku egzaminu), a naszymi umiejętnościami. Jeśli zatem umiejętności będą dostateczne, pojawiający się stres będzie czynnikiem motywującym, a nie deprymującym zaznacza Odachowska.

Przypomnijmy, że egzamin teoretyczny na prawo jazdy polega na udzieleniu poprawnych odpowiedzi na 32 pytania wylosowane przez system komputerowy. Udzielenie odpowiedzi na pytanie zawarte w teście, polega na wyborze prawidłowej odpowiedzi z pośród propozycji oznaczonych TAK lub NIE oraz literami A,B,C. To test jednokrotnego wyboru, który trwa 25 minut. Pierwsze 20

Źródło: Instytut Transportu Samochodowego
Źródło: Instytut Transportu Samochodowego

pytań to część podstawowa. Mamy 20 sekund na przeczytanie pytania i 15 sekund na udzielenie odpowiedzi spośród dwóch opcji wyboru. Druga część testu obejmuje 12 pytań o charakterze specjalistycznym. Na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi spośród trzech opcji osoba egzaminowana ma 50 sekund.

Całkowita suma punktów, możliwych do zdobycia w części teoretycznej egzaminu obecnie wynosi 74, a pozytywny wynik uzyskamy mając co najmniej 68 punktów

 

Przykładowe pytania egzaminacyjne na prawo jazdy kategorii B


Pytania i odpowiedzi z części podstawowej

Pytanie 1


Źródło: Instytut Transportu Samochodowego
Źródło: Instytut Transportu Samochodowego

Czy pierwsze z widocznych znaków wskazują na wjazd do strefy zamieszkania?

NIE


Pytanie 2*


Zrzut ekranu z sekwencji video / Źródło: Instytut Transportu Samochodowego
Zrzut ekranu z sekwencji video / Źródło: Instytut Transportu Samochodowego

Czy w tej sytuacji możesz skręcić w prawo?

TAK

 

Pytanie 3*


Zrzut ekranu z sekwencji video / Źródło: Instytut Transportu Samochodowego
Zrzut ekranu z sekwencji video / Źródło: Instytut Transportu Samochodowego

Czy w pokazanej sytuacji, możesz skręcić w lewo z tego pasa ruchu?

NIE

 *Zrzut ekranu z sekwencji video


Pytania z części specjalistycznej


Pytanie 1


Źródło: Instytut Transportu Samochodowego
Źródło: Instytut Transportu Samochodowego

W jaki sposób powinny być ustawione zewnętrzne lusterka w samochodzie osobowym?

a) Tak, aby w lusterku była widoczna tylko boczna szyba przednich drzwi.

b) Tak, aby w lusterku nie był widoczny bok pojazdu, co umożliwi wyeliminowanie wszystkich tzw. martwych punktów.

c) Tak, aby były w nich widoczne fragmenty boków pojazdu oraz droga za pojazdem.


Pytanie 2


Źródło: Instytut Transportu Samochodowego
Źródło: Instytut Transportu Samochodowego

Który z wymienionych obowiązków ciąży na uczestniku wypadku drogowego, w którym nikt nie odniósł obrażeń?

a) Wezwanie Policji.

b) Podanie swoich danych personalnych i danych dotyczących ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu na żądanie innego uczestnika wypadku.

c) Napisanie innemu uczestnikowi oświadczenia o spowodowaniu tego zdarzenia.

                                                             Źródło pytań: Instytut Transportu Samochodowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty