Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Jak ratować ofiary wypadków samochodowych

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Jak ratować ofiary wypadków samochodowych Przyszli kierowcy mogli zobaczyć w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich akcję wyciągania ofiar wypadku samochodowego. Pokaz zorganizowali uczniowie.

Głównymi bohaterami symulacji była dwójka młodych ludzi, którzy jechali Oplem Kadetem. Scenariusz zakładał, że mieli oni wypadek i ranni utknęli w rozbitym samochodzie. Na miejsce jako pierwsi przyjechali strażacy, którzy musieli wyciągnąć ofiary i udzielić im pierwszej pomocy.

 

Pokaz zorganizowała dwójka uczniów szkoły: Daria Kaczmarczyk i Mirosław Jaskóła, którzy działają na co dzień w OSP w Kadłubie.

- Wykorzystaliśmy trochę naszą znajomość ze strażakami, żeby pokazać kolegom, do czego może doprowadzić nierozważna jazda - mówią Daria i Mirek.

 

Na potrzeby symulacji uczniowie załatwili starego Kadeta, którego ściągnęli z miejscowego złomowiska. Żeby wydobyć “ofiary” z samochodu strażacy musieli rozciąć dach i usunąć drzwi. Podczas gdy jedni strażacy odcinali kolejne części samochodu, inni pozostawali w samochodzie i wspierali “poszkodowanych”.

- Uporaliśmy się w 15 minut - mówi asp. Sławomir Wasik, który dowodził akcją. - Ale w rzeczywiści w takich przypadkach wyciąganie ofiar może trwać nawet pół godziny. Tutaj warunki do pracy były idealne. W prawdziwych wypadkach często nogi są pomiędzy pedałami, a ciało przygniecione jest dodatkowo kolumną kierownicy.

 

- Nie wiedziałem, że to tyle trwa! Na filmach to wygląda inaczej! - komentowali uczniowie, którzy przyglądali się akcji.

 

Po wydobyciu “ofiar” uczniowie spróbować pociąć samochód strażackim sprzętem. Najlepiej szło młodzieży z klasy mechanicznej. - Ale nożyce ważą ok. 30 kilogramów. Łatwo nie było - stwierdził uczeń Kamil Grogowski.

Jak ratować ofiary wypadków samochodowych
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Jak ratować ofiary wypadków samochodowych

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości