Wszystko
o samochodach

Porady / Naprawy

Jak samodzielnie wymienić olej? Poradnik

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Kiedy przychodzi pora na wymianę oleju, wiele osób kieruje się do zaufanego warsztatu. Pamiętając o kilku zasadach można to zrobić samodzielnie.

Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany oleju, każdy kierowca powinien stosować się do wskazówek producenta auta lub informacji zawartych w książce serwisowej. Zazwyczaj zaleca się, aby olej silnikowy wymieniać nie rzadziej, niż co 15 tysięcy kilometrów. Jednak nie bez znaczenia jest styl jazdy kierowcy czy warunki eksploatacji auta.

Wymianę oleju należy przeprowadzić, gdy silnik auta jest jeszcze ciepły, ponieważ wyższa temperatura cieczy przyspieszy proces wyciekania zużytego oleju. Niezwykle istotna jest stabilność auta. Samochód z wyłączonym silnikiem i zaciągniętym wcześniej hamulcem postojowym powinien stać na płaskim podłożu, lekko uniesiony na podnośniku. Warto też założyć rękawiczki ochronne, aby zabezpieczyć dłonie przed poparzeniem.

Następnie pod miską olejową, w okolicy śruby spustowej, należy podłożyć pojemnik, do którego zlejemy olej. Korek spustowy odkręcamy szybkim, zdecydowanym ruchem, jednocześnie uważając, by nie poparzyć się wypływającym płynem. Kiedy cały zużyty olej spłynie z silnika, powinniśmy dokładnie oczyścić miejsce mocowania nowego filtra, a gumową uszczelkę w nowym filtrze posmarować niewielką ilością oleju. Filtr powinien zostać wkręcony ręcznie z wyczuciem, tak aby nie uszkodzić uszczelki.

Po wymianie filtra,  można przystąpić do wlania nowego oleju. Nie wlewamy od razu całego płynu, ale ok. ¾ pojemności. Czekamy kilka minut, aż olej rozprowadzi się w silniku. Poziom oleju możemy sprawdzić przy użyciu bagnetu, jeśli jest prawidłowy, można zakręcić pokrywkę wlewu oleju. W dalszej kolejności, warto uruchomić silnik na ok. 10 minut, by pozwolić mu popracować na wolnych obrotach. Po tym czasie wyłączamy silnik na około 5 min., by ponownie sprawdzić poziom oleju. W przypadku, kiedy jest zbyt niski, należy uzupełnić brak, jednocześnie upewniając się, że olej nie wycieka przez korek spustowy.

Co istotne, zużyty olej jest bardzo toksyczny i pod żadnym pozorem nie można go wylać do kanalizacji, tylko przelać do zamkniętego pojemnika, który należy dostarczyć do warsztatu samochodowego lub odpowiedniego punktu, który zutylizuje olej zgodnie zobowiązującymi przepisami.

Zobacz także: Dziura w drodze. Jak nie uszkodzić auta?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Marek (gość)

  A jak wymienic olej w chorej glowie wlasnej zony?

 • Grzegorz (gość)

  Lewatywą.

 • Krewetka (gość)

  Genialny poradnik blondynki....jak wymienić olej silnikowy.

 • yhyyy (gość)

  A możecie podać link do listy takich punktów odbioru zużytego oleju?

 • zeb (gość)

  To ja poproszę o poradnik jak wymienić olej w aucie, w którym producent zaleca odessanie zużytego oleju

 • Laklan (gość)

  Ja przy wyborze oleju skorzystałem z pomocy obsługi na amjoil (to taki sklep internetowy) no a sama wymiana to kwestia wlania, więc nawet blondynka sobie poradzi.

 • pieselheniek (gość)

  nie jest to trudne ale nalezy pamietac o plukance ktora wyczysci silnik ze wszystkich zabrudzen, ja uzywam do tego k2 motor flush https://youtu.be/y5SjJR7gj5s

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości