Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się ochronić przed kradzieżą auta?

Redakcja
adobestock
adobestock
Toyota Auris, Audi A4 czy Volkswagen Passat – to samochody, które najczęściej padają łupem złodziei. Jeżeli jesteś właścicielem nowego lub zaledwie kilkuletniego auta, rozważ dodatkową ochronę przeciwkradzieżową w postaci monitoringu GPS. Zobacz, dlaczego to rozwiązanie się opłaca.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Alarm, immobilizer czy laska na kierownicę – to znane i popularne wśród właścicieli pojazdów rozwiązania chroniące samochód przed kradzieżą. Niestety, są one równie dobrze znane przez złodziei. To z kolei powoduje, że ich zastosowanie nie daje pełnej gwarancji, że któregoś dnia auto nie zniknie z podziemnego parkingu czy nawet ogrodzonego terenu posesji. Czy istnieją skuteczniejsze rozwiązania?

Rosnące z roku na rok ceny składek ubezpieczenia autocasco powodują, że wielu kierowców poszukuje innych sposobów ochrony swoich samochodów przed kradzieżą. Jednym z takich rozwiązań jest monitoring GPS. Cieszy się on coraz większą popularnością wśród właścicieli pojazdów, a to z uwagi na swoją niezawodność. Dzięki szybkiej lokalizacji pojazdu po kradzieży auto może zostać odzyskane, zanim zostanie wywiezione za granicę czy zdemontowane na części.

Czy monitoring GPS jest w pełni skutecznym system zabezpieczającym auto przed kradzieżą? Mimo że nie istnieją rozwiązania, które na 100% odstraszą złodziei, to dyskretny i ukryty we wnętrzu pojazdu lokalizator może pomóc odzyskać pojazd z niepowołanych rąk. Świadczyć o tym mogą liczne przykłady odnalezionych aut, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej firmy Gannet Guard Systems – www.gannet.pl.

Czym jest i jak działa monitoring GPS?

Monitoring GPS nie jest już rynkową nowością, ale mimo wszystko wielu kierowców nie do końca orientuje się w sposobie jego działania. Tymczasem lokalizator GPS to niewielkie urządzenie montowane w aucie. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu techniki satelitarnej. W uproszczeniu można powiedzieć, że:

  • lokalizator umieszczony w pojeździe wyposażony jest w odpowiednie czujniki i wysyła informacje o swoim położeniu w określonych odstępach czasu,
  • lokalizator ustala swoją pozycję dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS; dane o swoim położeniu przesyła na serwer www – z reguły poprzez sieć GSM,
  • informacje są dostępne dla użytkownika (właściciela samochodu) za pomocą strony internetowej lub aplikacji na smartfona.

W ten sposób właściciel pojazdu jest informowany o miejscu, w którym znajduje się jego pojazd. To z kolei powoduje, że może on bardzo szybko zareagować, gdy okaże się, że samochód zmienił lokalizację. To właśnie powoduje, że lokalizator GPS traktowany jest jako dobry sposób zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą.

Więcej niż ochrona – możliwości monitoringu GPS

Lokalizatory GPS zyskały na popularności głównie jako sposób zabezpieczenia auta przed kradzieżą. Jednak zwłaszcza w firmach wykorzystujących flotę pojazdów lokalizatory mogą służyć do monitorowania:

  • zużycia paliwa – generowane raporty pozwalają zarówno kontrolować, jak i optymalizować spalanie samochodu,
  • prędkości, z jaką porusza się auto – dzięki uzyskaniu tych informacji osoby oddelegowane do zajmowania się firmową flotą mogą ustalić, czy kierowcy jeżdżą zgodnie z zasadami ecodrivingu,
  • tras przejazdu – właściciel firmy otrzymuje informację o trasie przejazdu, może też zostać zawiadomiony, jeżeli pojazd opuści wyznaczoną trasę.

W rezultacie przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na monitoring GPS, otrzymają dodatkowe narzędzie do kontrolowania pracy swoich podwładnych. Pozyskane przy pomocy lokalizatora informacje mogą pomóc w zweryfikowaniu, czy samochód służbowy nie jest wykorzystywany przez kierowców do załatwiania prywatnych spraw.

Możliwość kontrolowania pracowników korzystających z firmowych aut oznacza nie tylko podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ale również pozwala zminimalizować koszty. Przedsiębiorca może opracowywać i wdrażać rozwiązania, które korzystnie przełożą się na ceny ubezpieczeń OC czy AC.

Czym się kierować przy wyborze monitoringu GPS?

Duża skuteczność oraz relatywnie niski wydatek (w odróżnieniu od składki AC) to główne powody, dla których kierowcy decydują się na monitoring GPS. Uznałeś, że to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku Twojego pojazdu? Wybierając ofertę, powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy:

  • sprzęt, który zamierzasz kupić, jest certyfikowany – certyfikat świadczy o wysokiej jakości, a to z kolei przekłada się na niezawodność,
  • lokalizator wykorzystuje takie pasma częstotliwości radiowych, wobec których bezsilne będą zagłuszarki – to zwiększa szansę na odnalezienie auta po kradzieży,
  • otrzymasz gwarancję na nabywane urządzenie – rzetelne firmy wiedzą, że oferowane przez nich urządzenia są niezawodne, a zatem nie obawiają się udzielić gwarancji,
  • urządzenie posiada własne zasilanie – dzięki temu nie ma obawy, że lokalizator GPS przestanie działać po odłączeniu akumulatora,
  • lokalizator działa nawet w trudnych warunkach – przykładem może być choćby parking podziemny czy stalowy kontener.

Znaczenie ma także sposób działania lokalizatora. Firma Gannet Guard Systems proponuje urządzenie, które w chwili montażu przechodzi w stan uśpienia. Aktywacja lokalizatora następuje dopiero po zgłoszeniu kradzieży – nie ujawnia się on złodziejom. Takie rozwiązanie sprawia, że właściciel skradzionego pojazdu ma duże szanse na jego odzyskanie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty