Wszystko
o samochodach

Przepisy / Punkty karne

Jak sprawdzić ilość punktów karnych w 2021 roku? Kiedy punkty karne zostaną usunięte?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Bartosz Frydrych Jeśli kierowca chce sprawdzić ile posiada punktów karnych, może zapytać o nie w komisariacie policji lub – za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 – uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Punkty karne 2021. Jak sprawdzić przez internet?

Jeśli chcemy sprawdzić  punkty karne przez internet – potrzebujemy profilu zaufanego. Pozwala on potwierdzić naszą tożsamość. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości". Obecnie całkowicie przez internet mogą to zrealizować klienci kilku banków.

Cała usługa jest bezpłatna, a sprawdzić można tylko liczbę swoich punktów karnych. Nie można sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba.

 1. Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.
 2. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
 3. Po zalogowaniu system przeniesie cię do serwisu OBYWATEL.GOV.PL.
 4. Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu.
 5. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować – jeśli chcesz. Taki wydruk ma charakter informacyjny – nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie).

Punkty karne 2021. Jak sprawdzić na komisariacie policji?

Każdy, kto chce uzyskać informację o punktach na swoim koncie, może udać się na dowolny komisariat policji. Niezbędny jest dokument, który potwierdza tożsamość.

Punkty karne 2021. Zaświadczenie o punktach karnych

Możemy dostać zaświadczenie z informacją o liczbie punktów karnych na swoim koncie (czyli zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego). Takie zaświadczenie może się przydać – na przykład może wymagać go od nas pracodawca, jeśli będziesz jeździć służbowym samochodem.

Informację ustną o punktach karnych uzyskasz bezpłatnie, a za zaświadczenie trzeba zapłacić 17 zł. Informację o punktach karnych możemy dostać osobiście w komisariacie. Policja nie udziela takich informacji telefonicznie lub mailowo.

Punkty karne 2021. Kiedy punkty karne zostaną usunięte? Czy można zredukować liczbę punktów?

 • gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
 • gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z konta w 2 wymienionych przypadkach – jeżeli suma twoich tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).

 • Tymczasowe punkty karne to punkty z naruszeń, za które nie przyjęto mandatu – nie są jeszcze naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu.
 • Aktywne punkty karne to punkty, które masz na koncie.

Zobacz także: Kiedy można zamówić dodatkową tablicę rejestracyjną?

Punkty karne 2021. Przekroczenie limitu punktów karnych. Co dalej?

 • Jeśli masz prawo jazdy ponad rok i będziesz mieć na koncie więcej niż 24 punkty karne – dostaniesz od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (to taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczysz egzaminu lub badań, starosta cofnie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów,
 • jeśli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok oraz będziesz mieć na koncie więcej niż 20 punktów karnych – starosta od razu cofnie wszystkie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Punkty karne 2021. Wirtualne zatrzymanie prawa jazdy

Przypomnijmy, że obecnie kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dokumentu prawa jazdy. Policjant sprawdzi w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców uprawnienia osoby siedzącej za kierownicą kontrolowanego pojazdu.

Zatrzymanie prawa jazdy odbywa się wirtualnie. Policjant dokonuje wpisu o zatrzymaniu uprawnień do Centralnej Ewidencji Kierowców.

Punkty karne 2021. Czy traci się wszystkie kategorie prawa jazdy?

Jeśli ktoś posiadał  prawo jazdy kategorii B i A i przekroczył dopuszczalną ilość 24 punktów karnych kierując motocyklem czy będzie musiał zdawać egzamin również na kat. B?

Nie ma znaczenia, czy przekroczenie punktów nastąpiło w wyniku popełnienia wykroczenia na motocyklu, czy podczas prowadzenia samochodu. Kierowca traci możliwość kierowania wszystkimi pojazdami. Przy odzyskiwaniu prawa jazdy jeśli kierujący nie chce zdawać wszystkich egzaminów, może odzyskać prawo jazdy na jedną lub kilka z posiadanych kategorii. Kierowca nie może mieć jednak np. prawa jazdy kategorii C nie posiadając prawa jazdy kat. B.

Podstawa prawna

Art. 100c ust. 2c ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 128, ze zm.).

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Obiektywny (gość)

  Proszę uważać na te numery. To podstęp i lipa !

 • Bozena Kowalik (gość)

  Ich will kein wer bung mehr!!!!!

 • Jurko (gość)

  Mimo tego , ze minął rok od wykroczenia punkty karne nadal wiszą na gov.pl Nie mozna uzyskac zadnej informacji dlaczego tam są ... dzwoniono do Warszawy do Centralnego Ośrodka Informatyki , który sie tym zajmuje i wszystkie telefony są głuche ... policja również nie wie czemu tak sie dzieje ? ... Mandat opłacony był automatycznie w radiowozie poprzez terminal ... i nadal ZONK / jedna wielka lipa z informacja o Punktach karnych , których okres sie skonczył .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości