Jak uniknąć kradzieży auta?

Henryk Zacharewicz
Specjaliści twierdzą, że dwa systemy zabezpieczające przed włamaniem do samochodu to minimum, w które każdy samochód powinien być wyposażony. Generalnie rzecz, biorąc wszystkie zabezpieczenia można podzielić na mechaniczne i elektroniczne.

Zaczynając od najprostszych: są to blokady pedałów, kierownicy, drążka Fot. AP
zmiany biegów. Na rynku dostępne są również urządzenia mające na celu spinanie kierownicy z pedałami. Podstawową ich wadą jest to, że zamierzając uruchomić nasze auto sami musimy je sforsować - musimy sięgnąć pod siedzenie, wyciągnąć blokadę i ją zamontować posługując się kluczami. W przypadku częstego wsiadania i wysiadania z samochodu, może to nastręczać wiele problemów i niewygód.

**CZYTAJ TAKŻE

Jakie auta lubią złodzieje?Kto nam kradnie auta?

**

Dlatego właśnie wymyślono wygodniejsze w użyciu blokady elektroniczne. Do najpopularniejszych należy alarm samochodowy. Składa się on z różnych elementów, których obecność w urządzeniu ma jeszcze lepiej zabezpieczyć przed włamaniem.

Wymieńmy kilka części, z których składa się alarm samochodowy: centralka ze zmiennym kodem pilotów, samoczynnym uzbrajaniem się, blokada zapłonu, funkcja antynapadowa, syrena z własnym zasilaniem, czujniki: ultradźwiękowy i uderzeniowy, blokada zapłonu lub rozruchu, wyłączniki krańcowe drzwi i pokryw. To nie wszystko - najczęściej za dodatkową opłatą można nabyć czujnik położenia samochodu i układ zasilania rezerwowego. Nowsze systemy zabezpieczeń posiadają jeszcze funkcję powiadamiania radiowego o dokonanym włamaniu. I jeszcze immobilisery, czyli urządzenia elektroniczne, które "odcinają" dopływ prądu...

Nie sposób w krótkim artykule wytłumaczyć, na czym polegają wszystkie nowinki techniczne związane z zabezpieczaniem aut. Dość powiedzieć, że duża suma pieniędzy na zabezpieczenie przed złodziejem nie musi oznaczać sumy wydanej rozsądnie. Dlatego przy zakupie zabezpieczenia antywłamaniowego należy się kierować kilkoma ogólnymi zasadami.

Po pierwsze - należy zwrócić uwagę, jak bardzo znana jest konstrukcja urządzenia, które kupujemy. Jak długo jest na rynku? Działajmy w myśl zasady "złodziej nie śpi" - i uczy się forsować kolejne zabezpieczenia. Dlatego należy założyć, że znana konstrukcja będzie znana... również i złodziejowi. Po drugie - lepiej, żeby był montowany w nieprzypadkowym warsztacie, a u zaufanego fachowca. Z oczywistych względów. I w końcu - niech zostanie zamontowany w nietypowym, trudno dostępnym miejscu. Każda sekunda poszukiwań urządzenia przez złodzieja przybliża nas i policję do jego ujęcia. Zróbmy mu więc "pod górkę".

Jak się nie dać złodziejowi

- Próbuj maksymalnie utrudnić złodziejowi włamanie się do twojego samochodu. Najczęściej złodziej rezygnuje, gdy musi poświęcić na to więcej czasu.

- Wiele aut jest kradzionych na części. Żeby utrudnić złodziejowi ich sprzedanie można nadać najważniejszym elementom samochodu indywidualne numery.

- Zawsze zabieraj ze sobą panel do radia samochodowego. Nie zostawiaj go w schowku lub pod siedzeniem. Najczęstszym powodem włamań do aut jest kradzież radia.

- Jeśli wraz z autem zginie ci dowód rejestracyjny, możesz nie dostać odszkodowania. Noś go zawsze przy sobie.

- Podobnie z rzeczami wartościowymi - pozostawione w samochodzie są zachętą dla złodzieja. Jeśli już musisz je zostawić w aucie, chowaj je zawsze do bagażnika.
- Zamykaj swój samochód również wtedy, gdy pozostawiasz go w garażu.

- Zwracaj uwagę, kto ma dostęp do twojego kluczyka - mechanik w warsztacie, szatniarz w restauracji... Złodzieje odwzorowują kluczyki i je sobie dorabiają.

- Uważaj na metodę "na stłuczkę": Złodzieje - niby przypadkowo, doprowadzają do drobnej kolizji. Zaskoczony sytuacją kierowca, nie wyciągając kluczyków ze stacyjki, wybiega z samochodu... Po chwili nie ma już swojego auta.

- Uważaj na metodę "na koło": Złodzieje przebijają opony w samochodzie upatrzonej wcześniej ofiary, a gdy się zatrzyma, zabierają jej samochód.

- Wysiadając - nawet na chwilę, z samochodu, włącz zabezpieczenia przed kradzieżą. Nigdy nie zostawiaj kluczyków w stacyjce.

Źródło: Dziennik Bałtycki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty