Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Jak uniknąć mandatu podczas zagranicznych wycieczek?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Maciej Pobocha Coyote przedstawia almanach wiedzy kierowcy: limity prędkości, niezbędne akcesoria, dozwolone urządzenia, czyli wszystko, co należy wiedzieć przed wyjazdem za granicę.

ŚwiatłaFot: Coyote
Mandat za brak świateł wydaje się dosyć absurdalny, ale jednak jest możliwy. Nie tylko w Polsce jest obowiązek jeżdżenia z włączonymi światłami. Kraje, w których obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami przez cały rok to: Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Szwecja. Na Litwie jazda z włączonymi światłami przez cały czas jest obowiązkowa od 1 listopada do 1 marca, a na Łotwie od 1 września do 1 kwietnia. We Włoszech używanie świateł jest wymagane tylko na autostradach.

„Na pewno warto się dobrze przygotować, jeżeli zamierzamy prowadzić samochód za granicą. Brak podstawowych wiadomości o przepisach w innych krajach może znacząco uszczuplić nasz budżet. Dotyczy to również kierowców wypożyczających samochody. Niewiele osób ma świadomość, że wypożyczalnia w momencie otrzymania mandatu po prostu obciąży naszą kartę kredytową wymaganą kwotą. Takie doświadczenie może być bardzo dotkliwe finansowo” – powiedział Marek Krygier, CEO Coyote Polska.

Ograniczenia prędkości
W tym wypadku w każdym kraju kierowcy mają jasną informację na drodze, z jaką prędkością można jechać. Warto jednak zanotować, że np. w Szwecji dozwolona prędkość na autostradzie to 110 km/h, a nie 130 km/h jak w większości krajów europejskich. Na terenie zabudowanym w większości krajów obowiązuje limit 50 km/h poza Ukrainą, gdzie można jechać 60 km/h.

Przy ograniczeniach prędkości nie sposób nie wspomnieć tematu fotoradarów. Warto pamiętać, że chociaż w Niemczech na autostradach nie ma ograniczenia prędkości, to w praktyce znaki z limitami pojawiają się dosyć często i warto zwrócić na nie uwagę. We Włoszech natomiast większość fotoradarów na autostradach to urządzenia pomiaru odcinkowego. W tym ostatnim wypadku warto się zaopatrzyć w urządzenie, które pomoże nam poruszać się z odpowiednią prędkości na bieżąco informując jak szybko możemy jechać. Wisienką na torcie jest Francja, która parę lat temu, podobnie jak Polska teraz, rozpoczęła budowę systemu fotoradarów. Na wszystkich francuskich drogach urządzeń rejestrujących prędkość jest bardzo dużo.

Kamizelka + trójkąt
Trójkąt to właściwie wyposażenie podstawowe każdego samochodu – szczególnie tego z wypożyczalni, ale już posiadanie kamizelki odblaskowej nie jest takie oczywiste. Na pewno warto to sprawdzić, ponieważ zestaw kamizelka plus trójkąt jest obowiązkowy na Słowacji, w Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i we Włoszech.

Gaśnica
Kolejnym pozornym drobiazgiem, który może kosztować kierowcę solidny mandat jest bark gaśnicy. Posiadanie jej jest wymagane w następujących krajach: Bułgaria, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Rumunia

CB Radio
Na koniec,  jeszcze o legalności radia CB, które ma wielu fanów wśród kierowców. Otóż może dla niektórych okazać się niespodzianką, że Polska jest wyjątkiem, jeśli chodzi o pełną swobodę używania CB. W wielu krajach CB jest zakazane, albo są wymagane specjalne pozwolenia na jego używanie. Do tej grupy należą Hiszpania, Szwajcaria, Austria, Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Serbia, Bułgaria, Grecja, Irlandia, a także Rosja i Szwecja.

Coyote System to społeczność już ponad 2 milionów dobrze poinformowanych kierowców jeżdżących w całej Europie. Bazując na międzynarodowym zasięgu firmy przedstawiamy informacje o przepisach drogowych w innych krajach Europy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Tomek (gość)

    Jeżeli chodzi o wyposażenie, to chyba warto wspomnieć o konwencji wiedeńskiej, dzięki której policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają.

  • 000bryan (gość)

    Dokładnie tak jak pisze przedmówca i przykładem tego jest jak byłem w Hiszpanii to tamtejsza policja przyczepiła mi się za brak ...drugich okularów zapasowych i odmówiłem mandatu powołując się właśnie na konwencji wiedeńskiej (podróżowałem wówczas prywatnie i w rzeczywistości miałem schowane zapasowe okulary, ale moja godność nie pozwoliła bym się "płaszczył" przed jakimś np. policjantem jaki by nie był i gdzie by się znajdował, a gdybym podróżował służbowo to już zupełnie co innego i jak widać ów policjant nie dość, że mu zabrakło wiedzy to jeszcze dostał upomnienie od przełożonego jak się dowiedziałem później przez polską instytucję konsularną de facto brak znajomości prawa szkodzi i nadmieniam, że prawo to moje ukryte hobby ...tak dla własnego użytku, przysłowiowo mówiąc. Zdrówko.

  • matador (gość)

    Jako ostrzegacz przed fotoradarami i kontrolami prędkości to polecam Yanosika. Dobre, bo polskie i sprawdzone ;)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości