Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Jak walczyć o wyższe odszkodowanie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot: Polskapresse Odszkodowanie po kolizji czy wypadku drogowym uzyskane od ubezpieczyciela nie zawsze jest zgodne z oczekiwaniami i wystarcza na pokrycie koszty naprawy pojazdu. Podpowiadamy jak walczyć o należną nam kwotę odszkodowania.

Wypadek drogowy może zdarzyć się każdemu z nas. Warto pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy Fot: Polskapressepowinno zrekompensować poniesione straty osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. Dotyczy to zarówno uszkodzeń materialnych jak np. zniszczone auto, a także strat związanych  z uszkodzeniami ciała.

Jednym z najczęstszych „grzechów” towarzystw ubezpieczeniowych jest zaniżanie odszkodowań. Niekiedy wynika to z wykorzystywania niewiedzy poszkodowanych, którzy często nie mają świadomości, że decyzja o przyznaniu odszkodowania nie jest ostateczna i dalej mogą walczyć o swoje prawa. Oszczędności na firmach ubezpieczeniowych wymusza wojna cenowa i wynikające z niej stosunkowo niskie ceny polis. Towarzystwa ubezpieczeniowe w ten sposób rekompensują sobie także straty spowodowane wyłudzaniem ubezpieczeń, a traci na tym ubezpieczony, który w przypadku wystąpienia szkody otrzyma zaniżone odszkodowanie.

Kiedy powołać rzeczoznawcę?
W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać, że podszkodowany ma prawo zapoznać się ze wszystkimi dokumentami na podstawie których zakład ubezpieczeniowy sformułował swoje stanowisko w sprawie. Są to m.in. kosztorysy, opinie ekspertów i protokoły z oględzin.

Na samym początku warto podkreślić, że może dojść do sytuacji w której zakład ubezpieczeniowy na podstawie przekazanych przez uczestników okoliczności zdarzenia stwierdzi, że nie mogło dojść do tego typu uszkodzeń w pojazdach. W tym miejscu mamy prawo zażądać powołania niezależnego rzeczoznawcy z dziedziny techniki samochodowej i ruchu drogowego. Jeżeli pomimo powołania się na opinię niezależnego rzeczoznawcy, spór nie został rozwiązany, możemy sprawę skierować do sądu.

W sytuacji kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe zaniża wysokość odszkodowania, argumentując to tym, że zakres uszkodzeń był mniejszy niż było to przez nas zgłaszane, powinniśmy powołać się na dokumentację sporządzoną przez warsztat. Jeśli nadal nie możemy dojść do porozumienia, trzeba zażądać powołania rzeczoznawcy. W przypadku, kiedy ubezpieczyciel nie wyrazi na to zgody, sami możemy powołać eksperta, a jego ekspertyzę przedstawić jako dowód.

Zaniżanie wartości auta
Spór może dotyczyć również wyceny wartości rynkowej pojazdu, kosztów robocizny czy części.  – W przypadku polisy OC, ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć uzasadnione koszty naprawy samochodu do wysokości jego wartości. W przypadku zaniżenia wartość auta (polegającego np. na nie wliczeniu takich kwestii jak mniejszy przebieg czy instalacja gazowa) należy wystosować do ubezpieczyciela ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty, w którym zostanie określona wysokość dochodzonej przez nas kwoty – wyjaśnia Paulina Drzazga-Poproch z kancelarii adwokackiej Żakiewicz Adwokaci. Dodaje, że w miarę możliwości powinniśmy uzasadnić dochodzone roszczenie, czyli wskazać na te okoliczności, które naszym zdaniem zawyżają wartość pojazdu, a które nie zostały wzięte pod uwagę przez likwidatora szkody, bądź koszty naprawy nieuwzględnione przez likwidatora.

W przypadku braku wypłaty dodatkowej kwoty, należy wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę. W pozwie tym należy wnioskować o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, na okoliczność faktycznej wartości samochodu, czy też kosztów naprawy. W tym miejscu warto podkreślić, że w przypadku uznania naszego powództwa, to ubezpieczyciel poniesie koszty sądowe.

Szkoda całkowita
Zdarzyć się może również, że auto ma niewielkie uszkodzenia, a ubezpieczyciel twierdzi, że jest to szkoda całkowita. Wyjaśnić należy, że szkoda całkowita powstaje wówczas, gdy pojazd uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy, albo gdy koszty naprawy przekroczyłyby wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody. Praktyka, polegająca na odmowie wypłaty pełnego kosztu naprawy w sytuacji, w której koszt ten nie przewyższa wartości pojazdu w stanie nieuszkodzonym, pozostaje w sprzeczności z wyrokami Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych.
Pamiętać należy również, że w przypadku kiedy nie jesteśmy usatysfakcjonowani zaproponowaną nam kwotą, nie należy podpisywać przedstawionej nam przez ubezpieczyciela ugody. Warto również mieć na uwadze, że wypłata odszkodowania z OC w pełnej wysokości nie może być uzależniona od przedstawienia faktur za naprawę.

Okres dochodzenia swoich praw
– Okres przedawnienia roszczeń względem ubezpieczyciela sprawcy wypadku wynosi 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. W przypadku gdy sprawca wypadku popełnił jednocześnie przestępstwo, wówczas roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu dopiero z upływem 10 lat od dnia jego popełnienia – tłumaczy Paulina Drzazga-Poproch.

To nam się należy, gdy szkoda pokrywana jest z OC sprawcy:
•    naprawa auta z użyciem takich samych części jak te, które uległy uszkodzeniu
•    pokrycie kosztów naprawy nawet jeśli właściciel nie zamierza remontować auta, bez prawa żądania od niego faktur
•    zwrot za holowanie i przechowywanie zniszczonego pojazdu
•    pokrycie strat wynikających z utratą wartości po naprawie
•    zwrot kosztów wynajęcia rzeczoznawcy, jeśli było to niezbędne przy uzyskaniu odszkodowania we właściwej wysokości (koszty wyceny zwracane są kiedy wygrywamy spór)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • luk (gość)

  jak walczyć? najlepiej samemu. wpiszcie w google "generator odszkodowan" i ściągniijce ebooka. wszystko po kolei wyjaśnione

 • Komentarz usunięty.
 • Piotr (gość)

  Polecam serwis zajmujący się odzyskiwaniem zaniżonych odszkodowań za auta http://odszkodowania.auto.pl

 • kmiecik (gość)

  Ja wyższe odszkodowanie dostałem dzięki kancelarii lex odszkodowania. Doskonale wiedzieli co robić, żeby ubezpieczyciel wypłacił pieniądze które mi się należały, poza tym pobierają prowizję dopiero gdy wywalczą odszkodowanie, co jest bardzo korzystne dla klienta i gwarantuje skuteczność

 • Damian (gość)

  Możliwie najwyższe kwoty odkupu szkód na Polskim rynku odszkodowań. Zapraszam do kontaktu 518-058-474 / damian@css-szkody.pl

 • Ewelina (gość)

  Tak jak 2 posty wyżej pisze kolega www.lexodszkodowania.pl wiedzą co robią

 • Restio pl (gość)

  Poznaj swoje prawa i uzyskaj wyższe odszkodowanie dzięki pomocy RESTIO PL

 • Gość (gość)

  To niewiarygodne, że użytkownicy pojazdów są zobowiązani do płacenia składek a Towarzystwa Ubezpieczeniowe bezkarnie zaniżają wypłatę odszkodowania. Można próbować samemu dochodzić swoich praw ale z doświadczenia wiem, że Towarzystwo zrobi wszystko, żeby przewlekać sprawę itd. Z polecenia skorzystałam z pomocy firmy Crash Plus. Załatwili sprawę za mnie, szybka wpłata. Kontakt do pracownika 570-660-868. Polecam.

 • rysiek (gość)

  jak dla mnie, to bez pomocy euco się nie obejdzie.oni potrafią walczyć o odszkodowanie i w moim przypadku byli bardzo skuteczni

 • Mirela (gość)

  Jeżeli miałeś kolizje w ciągu ostatnich 3 lat i chciałbyś sprawdzić, czy nie należy się Tobie dopłata do już wypłaconego odszkodowania z OC - serdecznie zapraszam. Na mieście mówią, że mam najlepsze oferty :) Więcej informacji pod nr 570-660-876.

 • adam (gość)

  Prawda mówiąc, to samemu nie ma co walczyć. Lepiej zgłosić się do firmy odszkodowawczej takiej jak euco i im powierzyć zajęcie się sprawą. To jest najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości