Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? Poradnik

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? Poradnik Podczas wypadku nieprawidłowo przewożone dziecko wylatuje z samochodu jak z katapulty. Jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Dlatego nie ryzykuj. Zawsze sadzaj je w atestowanym foteliku.

Zgodnie z polskim prawem dziecko do 12 roku życia, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu, w samochodzie musi być przewożone zapięte pasami w specjalnym foteliku ochronnym. Inaczej grozi mandat w wysokości 150 zł i 3 punkty karne. A fotelików dla najmłodszych pasażerów na rynku jest do wyboru, do koloru. Jednak nie każdy spełnia swoją funkcję.

Atest najważniejszy

Na co zwracać więc uwagę, kupując fotelik? Na pewno na to, czy ma europejski atest ECE R44. Tylko najlepsze produkty i zapewniające bezpieczeństwo taki atest mają. Warto też sprawdzić jak interesujący nas fotelik wypadł w testach zderzeniowych.

- Realnie oceniając sytuację, można powiedzieć, że zaledwie około 30 procent fotelików dostępnych na rynku spełnia minimum bezpieczeństwa, ale jeśli do statystyk dodalibyśmy jeszcze wyroby z Azji, które często sprzedawane są pod polskimi markami, to wskaźnik ten zmniejszyłby się do około 10 procent – mówi Paweł Kurpiewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci w samochodach.

Foteliki dobieramy do wagi i wzrostu pociechy

Noworodki podróżują w fotelikach z grupy 0+. Mogą z nich korzystać dzieci, które nie ważą więcej niż 13 kilogramów. Takie siedziska montowane są tyłem do kierunku jazdy. Uwaga! Lekarze zalecają, by noworodki nie podróżowały w nich dłużej niż 2 godziny dziennie.

Kolejny rodzaj fotelików to tzw. grupa I przeznaczona dla dzieci od około roku do 3-4 lat ważących od 9 do 18 kilogramów. Trzecim typem są siedziska z tzw. grupy II-III, w których bezpiecznie mogą jeździć dzieci o wadze od 15 do 36 kg, jednak mające nie więcej niż 150 centymetrów wzrostu.

Te montowane są już tylko przodem do kierunku jazdy. Warto wiedzieć, że siedziska z czerwonymi zaczepami montuje się przodem, a z niebieskimi tyłem.

Gdzie montować fotelik?

Pamiętajmy, żeby raczej nie montować fotelików na środku tylnej kanapy (chyba że jest ona wyposażona w 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub system mocowania fotelika ISOFIX). Zwykły środkowy pas bezpieczeństwa w razie wypadku nie utrzyma go w miejscu.

Dziecko powinno siedzieć za przednim fotelem pasażera. Pozwala to na bezpieczne wsadzanie go i wyjmowanie od strony chodnika. Zgodnie z obowiązującym prawem dzieci w fotelikach możemy przewozić też na przednim siedzeniu. Wtedy należy jednak wyłączyć poduszkę bezpieczeństwa. Inaczej podczas wypadku, gdy airbag wystrzeli, może zmiażdżyć nasze maleństwo.

Ogromnie ważne jest poprawne zamontowanie fotelika. Nawet najlepszy produkt nie zapewni bezpieczeństwa, jeśli nie będzie pasować do samochodu. Ida Leśnikowska-Matusiak z Instytutu Transportu Samochodowego, ekspert programu  „Bezpieczeństwo dla wszystkich” przypomina też, aby upewnić się czy pasy, którymi dziecko jest przypięte w foteliku, są dobrze dopasowane i zapięte.

- Tylko właściwe używanie pasów zmniejsza co najmniej o 45 procent ryzyko śmierci podczas zderzenia - informuje Ida Leśnikowska-Matusiak. Bardzo ważna jest także ochrona głowy i ciała dziecka przy uderzeniu bocznym. W związku z tym podczas kupowania fotelika trzeba zwrócić uwagę na to, jak zabudowany jest fotelik, czy boki osłaniające są grube, jak mocno osłony trzymają głowę dziecka.

Kupuj raczej nowe

Unikajmy kupowania używanych fotelików (wyjątek: od rodziny i znajomych). Nigdy przecież nie wiadomo, co się z nim wcześniej działo. Fotelik, który brał udział w wypadku, nie nadaje się do dalszego użytkowania.

Fachowcy odradzają też raczej kupowanie fotelika przez internet. Przede wszystkim dlatego, że trzeba go dokładnie dopasować i to nie tylko do dziecka, ale też do auta, w którym będziemy go przewozić.

- Może okazać się, że fotelik, który na pierwszy rzut oka wygląda super, po umocowaniu w samochodzie jest zbyt pionowy, lub zbyt poziomy, a w konsekwencji niewygodny dla małego pasażera – wyjaśnia Witold Rogowski, ekspert ProfiAuto, sieci hurtowni, sklepów i warsztatów samochodowych.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? Poradnik
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? Poradnik

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mikolajka (gość)

    Ja mam fotelik z mocowaniem ISOFIX od polskiej firmy adamex. Mają bardzo dobre jakościowo i foteliki i wózki, także warto wziąć pod uwagę ich asortyment podczas kompletowania wyprawki dla maluszka. Co więcej mają w miarę przystępne ceny, za wózek dobry jakościowo nie zapłacicie więcej, niż 2000 zł.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości