Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć Artykuł sponsorowany

Jak wybrać ubezpieczyciela?

Data publikacji: Autor: Artykuł sponsorowany

Fot. Archiwum Wybór odpowiedniego ubezpieczyciela to nie łatwa decyzja: na rynku istnieje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują różnego rodzaju polisy. Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w proponowaniu najkorzystniejszych warunków i najniższych cen, często wzbogacają swoje oferty o dodatkowe usługi, których nie posiada innych ubezpieczyciel.

Wśród tysięcy ofert ciężko znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie, można to jednak ułatwić: wystarczy wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że ubezpieczenie (bez względu na jego rodzaj) jest niezwykle istotnym dokumentem: jego zadaniem jest ochrona życia, zdrowia i mienia ubezpieczonego i jego najbliższych (polisa jest też gwarantem wypłacenia świadczenia pieniężnego, gdy zaistnieją ku temu okoliczności, np. dojdzie do wypadku, pożaru czy śmierci). Od ubezpieczyciela zależy wysokość ewentualnego odszkodowania, całkowity koszt polisy, czas i zakres jej obowiązywania, dlatego warto dłużej zastanowić się nad wyborem odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na co zwracać uwagę decydując się na polisę?

Zastanów się, czego oczekujesz

Zanim wybierzemy ubezpieczyciela warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od ubezpieczenia: czy potrzebujemy rozszerzonej ochrony, czy wystarczy nam jej podstawowy wariant. Zanim udamy się do ubezpieczyciela postarajmy się w przybliżeniu określić, jaką wysokość składki jesteśmy w stanie płacić i jaka suma ubezpieczenia mieści się w zakresie naszych możliwości. Pamiętajmy, że polisa ma służyć przede wszystkim nam i naszym najbliższym: stanowi zabezpieczenie na wypadek losowych zdarzeń, dlatego należy dobrze przemyśleć zakup polisy i wybrać tą, której warunki i cena najbardziej nam odpowiadają.

Sprawdź ubezpieczyciela

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem powinniśmy sprawdzić, czy jest godny zaufania: informacje o towarzystwach ubezpieczeniowych znajdziemy w Internecie. Warto zajrzeć na fora, by dowiedzieć się, czy inni klienci są zadowoleni z usług danego ubezpieczyciela i jak oceniają jego działalność. Poszukując informacji o ubezpieczycielu zwróćmy uwagę na to, jak długo dana firma funkcjonuje na rynku, czy ma doświadczenie w ubezpieczaniu osób indywidualnych i czy wykazuje się znajomością polskiego rynku ubezpieczeniowego.

Poznaj ubezpieczenia

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego ubezpieczyciela powinniśmy mieć przynajmniej podstawową wiedzę o ubezpieczeniach. Warto wiedzieć, jakie rodzaje polis są dostępne na rynku, czym różni się całkowita suma ubezpieczenia od kwoty ubezpieczenia, jakie znaczenie ma wysokość składki, czy polisa samochodowa przechodzi na nowego właściciela, gdy sprzedajemy samochód, itp. Ta wiedza pozwoli nam zdecydować, który rodzaj ubezpieczenia będzie dla nas najbardziej odpowiedni, a jednocześnie uchroni przed wykupieniem pozornie atrakcyjnego ubezpieczenia, które nie będzie dla nas korzystne.

Uważnie czytaj ogólne warunki ubezpieczenia

W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) znajdziemy informacje dotyczące zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela i wyłączeń od odpowiedzialności, zakresu ochrony ubezpieczeniowej, sytuacji, w których otrzymamy odszkodowanie, jak również informacje o kosztach polisy – wysokości składki, całkowitej sumie, kwocie ubezpieczenia i okresie obowiązywania polisy. Zapoznając się z OWU unikniemy przykrych niespodzianek.

Porównanie ofert kluczem do sukcesu

Najważniejszą kwestią przy wyborze dobrego ubezpieczyciela jest porównywanie ofert: w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego polisy różnią się nie tylko ceną, ale także warunkami i zakresem ochrony. Warto porównywać oferty różnych ubezpieczycieli – to pozwoli nam wybrać odpowiednią dla siebie. Porównanie ofert ułatwią specjalnie stworzone narzędzia: Internetowe porównywarki, dzięki którym zapoznamy się z propozycjami wielu ubezpieczycieli i przekonamy się, która jest najbardziej korzystna. Takie porównanie ułatwi Pado24 – internetowe narzędzie służące do porównywania ofert. Na www.pado24.pl znajdziesz oferty kredytów i ubezpieczeń, taryfy prądu i Internetu, a także elektronikę, bilety lotnicze, hotele i wycieczki. Porównujemy dla Ciebie różne oferty, by pomóc Ci wybrać najkorzystniejszą opcję. Dzięki nam dowiesz się, który kredyt jest najtańszy, jaka taryfa energii elektrycznej będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna i gdzie wynajmiesz samochód najtaniej. Podpowiemy, który laptop warto kupić i gdzie znajdziesz tanie ubezpieczenie OC. Wybór ułatwią zamieszczone na stronie kalkulatory, które na podstawie określonych kryteriów wskażą najlepsze oferty. Na Pado24 sam wybierasz to, co Cię interesuje: oferty są podzielone na kategorie, dzięki czemu łatwo i szybko znajdziesz to, czego szukasz. Dzięki Pado24 w kilka chwil porównasz dostępne na rynku oferty i wybierzesz najlepszą dla siebie. Wejdź, porównaj i oszczędzaj z Pado24.
 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • mfind

  Warto porównywać oferty, ponieważ dopiero wtedy mamy pewność, że przejrzeliśmy wszystkie dostępne i wybraliśmy taką, która pasuje nam zakresem ubezpieczenia, jak również składką ;) Zawsze też możemy liczyć na pomoc konsultanta, czy to na livechat czy telefonicznie :) Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

 • Porównywarka ubezpieczeń Rankomat (gość)

  Porównanie daje kilkadziesiąt, kilkaset złotych oszczędności. Wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza i przeanalizowanie dostępnych ofert. Doradcy Rankomat z pewnością pomogą również w wyborze odpowiedniego ubezpieczyciela, kiedy zastanawiacie się Państwo nad kilkoma ofertami. Pozdrawiam, Damian, Porównywarka Rankomat

 • Ubea (gość)

  Porównywanie ofert pod względem ceny, zwłaszcza w przypadku OC, którego zakres prawny jest taki sam, jest podstawą rozsądnego planowania wydatków na samochód. Nie akceptujmy na ślepo automatycznego przedłużania dotychczasowej polisy. Sprawdźmy, porównajmy i jak coś, to bez obaw wypowiadajmy stare OC (tu znajdziecie wzór takiego wypowiedzenia: https://ubea.pl/dokumenty/wypowiedzenie-ubezpieczenia-oc.pdf) i zawierajmy umowę z nowym ubezpieczycielem. Przecież po co płacić więcej za to samo?

 • pawlak (gość)

  warto porównywać oferty, ale też bezpośrednio kontaktować się z konsultantami towarzystw ubezpieczeniowych. I przede wszystkim czytać umowy! Ja mam w D.A.S. na przykład dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej, nomen omen – mało tu o tym piszecie, a to naprawdę fajna polisa. I zwraca się szybciej, niż wszystkie ubezpieczenia razem wzięte.

 • Damian (gość)

  Ja skorzystałem z pomocy Andiw Brokers i jestem bardzo zadowolony, bo znaleźli dla mnie najlepszą ofertę. Pełen profesjonalizm.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości