Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Jak zachować się podczas kontroli drogowej

Data publikacji: Autor: db

Nie wszyscy wiedzą, źe uprawnienia do przeprowadzania kontroli drogowej ma nie tylko policja.

Warto pamiętać, że możemy być skontrolowani równieź przez umundurowanych funkcjonariuszy lub pracowników następujących służb:
 

 • Straż Graniczną - w strefie nadgranicznej oraz w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego;
 • urząd celny - w strefie nadgranicznej;
 • zarząd dróg - w przypadku pojazdów niszczących nawierzchnię lub zanieczyszczających drogę;
 • straż leśną i straż parku - na terenach leśnych i w parkach narodowych.
 • straż miejską i gminną - w przypadku kierowców niestosujących się do np. zakazu ruchu w obu kierunkach, zakazu zatrzymywania się, zakazu postoju, a także rowerzystów, motorowerzystów, powożących zaprzęgami i jadących wierzchem.
 • przez policjantów.

 • W warunkach dostatecznej widoczności policjant umundurowany podaje sygnały do zatrzymania pojazdu "lizakiem" lub ręką. Nocą, gdy widoczność jest ograniczona, np. we mgle - latarką ze światłem czerwonym albo lizakiem ze światłem odblaskowym. Policjant nieumundurowany może zatrzymać pojazd tylko "lizakiem" lub latarką w miejscu, gdzie nie utrudnia to ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu.

  Kierowca ma obowiązek zatrzymać pojazd we wskazanym przez policjanta miejscu. Po zatrzymaniu powinien trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu (chyba że policjant tego zażąda). Na polecenie kontrolującego, kierowca musi wyłączyć silnik pojazdu oraz włączyć światła awaryjne.

  Funkcjonariusz może podejść, ze względów bezpieczeństwa, do pojazdu od strony pasażera, który nie powinien przeszkadzać policjantowi w kontroli. Kierowca może opuścić pojazd tylko na jego polecenie. Funkcjonariusz z kolei powinien się przedstawić i podać powód zatrzymania - może nim być zwykła kontrola drogowa. Drugi z policjantów asekuruje w tym czasie kolegę.

  Po sprawdzeniu dokumentów policjant może nakazać kierowcy opuszczenie pojazdu. Najczęściej robi to w celu poddania go badaniu zawartości alkoholu w organizmie, pokazania zatrzymanej na radarze prędkości z jaką jechał pojazd lub sprawdzenia stanu technicznego auta i jego wyposażenia.

  Do pojazdu policyjnego kierowca może być wpuszczony tylko w określonej sytuacji, np. w konieczności udzielenia pomocy rannemu, doprowadzenia do jednostki policji, izby wytrzeźwień lub placówki służby zdrowia.

  W samochodzie policyjnym można również dokonać badania zawartości alkoholu, jeśli nie można tego zrobić na zewnątrz, w miejscu kontroli albo w celu pokazania zarejestrowanego wykroczenia. Można tam również przeprowadzić czynności procesowe po kolizji, np. rozmowę na temat jej przebiegu lub podpisanie protokołu, szczególnie gdy osoby biorące udział w kolizji są w szoku lub gdy ich obecność na zewnątrz zagrażałaby bezpieczeństwu

  Kierowca może być też zatrzymany przez policjantów z radiowozu podczas jazdy. Radiowóz z reguły zrównuje się wówczas z pojazdem, który ma zostać poddany kontroli, a jeden z funkcjonariuszy przez otwarte okno daje znak lizakiem, aby kierowca się zatrzymał. Taki sam sygnał mogą dać policjanci jadący za danym pojazdem, mając włączone sygnały świetlne i dźwiękowe.

  W szczególnych okolicznościach, np. kiedy zachodzi podejrzenie, iż samochód pochodzi z kradzieży lub kierujący nie podporządkuje się do policyjnych sygnałów, funkcjonariusze mogą podjąć za nim pościg. Wówczas, po zatrzymaniu pojazdu, policjanci mogą nakazać kierowcy (i pasażerom) wyjście z samochodu, kazać mu stanąć w rozkroku i oprzeć ręce na dachu pojazdu lub położyć się w obrębie pasa drogowego twarzą do ziemi.

  Policjant może też kierować kontrolowanym pojazdem (w zakresie posiadanych uprawnień) - by sprawdzić stan techniczny pojazdu, np. hamulce, masę, nacisk osi, sprowadzenia go z miejsca zabronionego w miejsce, gdzie można go zatrzymać, gdy kierowca nie jest w stanie kierować pojazdem, będąc np. pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

  Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

  Tagi:

  Brak komentarzy - napisz pierwszy

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły

  Motofakty mazowieckie

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości